Ново обвинение срещу Цветанов – за присвояване в полза на друг

  На въпрос как приемат обвинението, Цветан Цветанов отговори: „Вече започваш да свикваш. Първото, второто, сега – третото. Доколкото знам, планът е – минимум четири, а вече оттам-нататък – ще...
| Източник: vesti.bg

 

На въпрос как приемат обвинението, Цветан Цветанов отговори: „Вече започваш да свикваш. Първото, второто, сега – третото. Доколкото знам, планът е – минимум четири, а вече оттам-нататък – ще видим“

 

Цветан Цветанов
Цветан Цветанов   Източник: БГНЕС

 

Ново обвинение – за длъжностно присвояване в полза на друг, е повдигнато на бившия министър на вътрешните работи Цветан Цветанов. Наложена му е и мярка за неотклонение.

След като около час бе разпитван в столичното Следствие, Цветанов излезе и заедно с адвоката си Менко Менков, дадоха изявление пред журналисти.

На въпрос как приемат обвинението, Цветан Цветанов отговори: „Вече започваш да свикваш. Първото, второто, сега – третото. Доколкото знам, планът е – минимум четири, а вече оттам-нататък – ще видим“.

Запитан каква е целта на този план, Цветанов каза: „Търсят дискредитация, политичиска репресия. Това, което се случва сега, смятате ли, че е нормално“.

Той не отговори кого подозира като автор на този план. На въпрос смята ли да се оттеглите от политиката, Цветанов каза „Аз съм невинен. Смятам, че този път Прокуратурата трябва да докаже всичко, за което ме обвинява“.

От съобщение на Прокуратурата отпреди дни, когато бе поискан имунитетът на Цветанов, се знае, че новото обвинение трябва да е за длъжностно присвояване в големи размери – около 50 000 лв., средства от бюджета на МВР, като, за улесняването му е извършено и престъпление по служба. Парите са присвоени в полза на Орлин Тодоров, бившия началник на ТЗ „БОП“ – Велико Търново.

В нарушение на закона, като министър на вътрешните работи, Цветанов е разпоредил на това лице да бъде изплатено трудово възнаграждение за времето от отстраняването му от длъжност и обезщетения за период, в който Тодоров реално е бил задържан под стража в затвора Ловеч. По този начин Тодоров е получил заплата и обезщетение за неползван отпуск за времето на задържането си, както и впоследствие 20 заплати при пенсионирането му от МВР.

На 6 ноември Цветанов подаде заявление в парламента, с което се отказа от имунитета си, след като на 1 ноември главният прокурор Сотир Цацаров му го поиска за трети път. Искането е за започване на наказателно преследване заради длъжностно присвояване.

До момента главният прокурор на два пъти поиска имунитета на бившия вътрешен министър и сегашен депутат от ГЕРБ. Първият път бе заради незаконното подслушване на политици, журналисти, бизнесмени и лидери на опозицията. По него Цветанов вече е обвиняем за т. нар. допустителство по служба.

За втори път главният прокурор поиска имунитета му заради това, че е отказал да подпише СРС, именно заради разследване срещу Орлин Тодоров. Това дело срещу Цветанов вече е в съда.

За третия от прокуратурата съобщиха, че в хода на разследване са събрани доказателства, че Цветанов е извършил престъпление – длъжностно присвояване в големи размери – около 50 хил. лв. Парите са от бюджета на МВР и са присвоени в полза на Орлин Тодоров. „В нарушение на закона като министър на вътрешните работи Цветанов е разпоредил на това лице да бъде изплатено трудово възнаграждение за времето от отстраняването му от длъжност и обезщетения за период, в който Тодоров реално е бил задържан под стража в затвора Ловеч“, посочват от прокуратурата. Така Тодоров е получил заплата и обезщетение за неползван отпуск за времето на задържането си, а по-късно и 20 заплати при пенсионирането му от МВР.

Ден след съобщението на прокуратурата, на 2 ноември, Цветанов заяви:

„След задържането на Орлин Тодоров, същият е отстранен от длъжност и е образувано дисциплинарно производство. По спомен, по време на досъдебното производство не са предоставени доказателства от прокуратурата относно повдигнатото обвинение. Във връзка със случая дисциплинарният орган ми е предложил наказание „Порицание“, което аз съм наложил. Паралелно с това на Тодоров му е отнет достъпа до класифицирана информация, което не е основание за дисциплинарно уволнение, а е основание за последващо преназначаване на длъжност, за която не се изисква такъв достъп.

Освобождаване от длъжност се налага тогава, когато служителят откаже да заеме предложената му длъжност в рамките на притежаваната му категория или подходяща вакантна такава, но същият получава в пълен размер дължимото му обезщетение, съгласно ЗМВР. В същото време Тодоров е подал заявление за напускане на МВР по собствено желание. Съгласно ЗМВР срокът на предизвестието е 30 дневен. Ограничение за освобождаване по собствено желание има, когато тече дисциплинарно производство, което в този случай е приключило. Другото основание е влязла в сила осъдителна присъда, което също не е налице и към днешна дата, две години по-късно. В случай, че бях влязъл в другата хипотеза, Тодоров можеше да осъди МВР за неправомерно дисциплинарно уволнение и да получи по-голямо обезщетение“.

Източник: БГНЕС, БНР, Агенция „Фокус“    
Print Friendly
FacebookСподели