Новият папа призова за помощ за най-слабите и защита на околната среда
![]() |
Папа Франциск призова за съчувствие и помощ за най-слабите и опазване на околната среда. В първата си проповед след интронизацията новият глава на Римокатолическата църква заяви, че истинската власт на папата произтича от смирената и конкретна служба и заяви, че той „трябва да отвори обятията си, за да посрещне с обич и съчувствие цялото човечество, по-специално най-слабите, най-бедните и онеправданите“.
„Не трябва да се страхуваме от добротата, нито от съчувствието“, заяви папа Франциск.
По-рано на пищната церемония по интронизацията му във Ватикана той получи символите на папската си власт – палиум (бяла вълнена лента с избродирани шест разпятия) и сребърен „пръстен на рибаря. Близо 1 млн. души се събраха в центъра на Ватикана за официалното встъпване в длъжност на новия папа.
Лидерите на различни течения в християнството също присъстваха на церемонията. Сред тях бе и Константинополският патриарх Вартоломей I. Ватиканското радио съобщи, че Константинополски патриарх присъства на интронизацията за първи път от 1054 г., когато източната и западната част на християнския свят се разделят.
Папа Франциск отправи и силен призив опазването на околната среда.
„Трябва да уважаваме всяко божие създание и да опазваме околната среда, в която живеем. Това означава да защитаваме хората, да показваме обич и загриженост към всеки, основно към децата, възрастните, нуждаещите се, към всички, за които обикновено се сещаме на последно място“, заяви Франциск, цитиран от Ройтерс.
На политическите, социалните и икономическите лидери папата каза, че „не трябва да допускат знаменията на разрушението и на смъртта да съпътстват хода на света.
„Всичко е поверено на грижите на човека. Ако човек не изпълнява това задължение, когато се грижим за сътворението и за братята си, разрухата намира своето място. През всяка епоха има Ироди, които кроят смъртни планове, разрушават и обезобразяват лицето на мъжа и на жената“, каза папата.
„Призванието да закриляме се отнася не само за нас, християните, то има чисто човешко измерение и се отнася за целия свят“, заяви Франциск.
Облечен в семпло бяло расо и усмихнат, папата приветства от открития папамобил множеството, което го аплодираше. Папата вдигна палец към тълпата – жест, който се очертава да стане типичен за него, след като по този начин той приветства и журналистите в събота, дошли да се срещнат за първи път с него. Франциск успя да целуне и няколко бебета, които му бяха подадени и дори настоя да слезе от папамобила, за да погали лицето на инвалид, докаран на площада с носилка.
След това той се помоли на гроба на Свети Петър, смятан за първия папа в католическата традиция.
Хиляди хора още от 5 часа сутринта се стекоха на площад „Свети Петър“. Мнозина развяваха аржентинското национално знаме.
В началото на церемонията един от кардиналите заяви според традицията на интронизацията: „Добрият пастир натовари Петър с мисията да храни агнетата и овцете си, днес Вие го наследявате като лидер на тази църква“.
160 световни делегации почетоха интронизацията на папа Франциск. Сред гостите бяха президентите на Аржентина и Бразилия, представителите на Евросъюза Херман ван Ромпой Ромпой и Жозе Барозу, канцлерът на Германия, премиерите на Испания и Франция, българският президент Росен Плевнелиев.
Католическата църква в България бе представена от Апостолическия екзарх и председател на Епископската конференция монс. Христо Пройков и епископа на Софийско-Пловдивския диоцез монс. Георги Йовчев.