След първите 9 месеца на втория мандат
И през настоящия мандат се запазват социалните придобивки за жителите на общината
-Г-н Димитров,известно е,че макрорамката на общинския бюджет за 2012 възлиза на 51 170 000 лв.В този бюджет фигурира и сумата от 10 000 000 за поемане на общински дълг чрез емитиране на общински ценни книжа.На последното заседание на Общинския съвет съветниците уважиха предложението за облигационния заем.Какво представляват тези книжа и за какво е планирана тази сума?
-Ще бъда максимално ясен и точен.На последното заседание на Общинския съвет съветниците с голямо мнозинство гласуваха за поемане на дългосрочен общински дълг за финансиране на проект “Инвестиции в социални и инфраструктурни проекти на Община Несебър”.Максималният размер на облигационния заем,
съгласно приетото решение е 9 250 000 лв.Срокът за погасяване на заема е 5 години като облигациите се обезпечават с настоящи и бъдещи общински вземания,
собствени приходи,включително и по Закона за местни данъци и такси.
-В края на м.г. съветниците единодушно /както и при приемането на настоящия бюджет/ гласуваха за 10 милионен заем по реализацията на проекта за дълбокото заустване на отпадъчните води от ПСОВ Равда-Ахелой.На какъв етап е неговата реализация?
-Както през миналия мандат,така и пред настоящия,този проект е един от стратегическите в Плана за развитие на Община Несебър до 2013.По този проект първоначално,преди да бъде прехвърлен на Община Несебър,работеха от В и К.
С поемането му от Общината се наложиха някои забележки и корекции,които се изпълняват в предвидените за това технологични срокове.
-Кандидатстването за средства по оперативните програми е един от основните приоритети на общинското ръководство.Колко са усвоените средства,по какви проекти,по кои други се кандидатства?
-За предишния мандат са усвоени над 29 милиона лева по спечелени проекти от различни oперативни програми.Средствата можеха да бъдат и повече,но както за нашата община,така и за другите общини,съществуват известни ограничения по допустимостта за кандидатстване.
В края на м.г. започнахме работа по проектите: “Изграждане и реконструкция на водопроводната и битово фекалната канализация на Тънково”, “Улично и парково осветление в жк “Черно море”, “Трансгранично сътрудничество с Турция-еко образование-иновативен подход за устойчиво социално икономическо развитие”-за изграждане на детската градина в Стария град.
В началото на годината по “Красива България” кандидатствахме с проект за миниигрище по футбол в Обзор,а по оперативна програма “Регионално развитие” с проект: “Иновативен маркетингов подход за развитие на регионален туристически продукт между общините Несебър,Бяла и Долен чифлик”,в който водеща община е нашата.
На последното заседание на Общинския съвет бе одобрено кандидатстване с проект “Помощ в дома” по оперативна програма “Развитие на човешките ресурси”, а също така и по оперативна програма “Околна среда” с проект: “Събиране, пречистване и отвеждане на отпадъчните води на агломерацията Несебър-Слънчев бряг-Равда”.
По програмата за трансгранично сътрудничество с Турция продължава работата по изграждане на Демонстрационен център на занаятите,който е пред завършване.
Ще продължим с изготвянето на проекти по всички мерки на допустимост по оперативните програми.
-Планираните средства по гласуваната строителна програма са 11 868 705 лв.,а тези за проектиране-1 050 021.За какво ще бъдат използвани? Необходимостта от строителство и проектиране е по-голяма,но не трябва да се забравя,че всичко това се осъществяна в условия на икономическа и финансова криза.
-Макрорамката на бюджета по принцип е пожелателна.В неговата приходна и разходна част обаче липсват 1 милион лева-парите визирани в чека,подписан от премиера Бойко Борисов за развитие на културния туризъм в Несебър.На 9 март се навърши една година от подписването на чека.Какъв е механизмът, който трябва да се задвижи за тяхното получаване и за какво ще се използват конкретно,ако се приведат по съответното перо на общинския бюджет?
-Този милион премиерът дължи не само на Община Несебър,а и на всички останали общини,на чиито територии,определени обекти след всенародно гласуване заеха места в челната десятка на класацията «Чудесата на България».Не мога да отговаря какъв е механизмът за задвижването на получаването на парите, но искам да уверяя жителите на общината,че имаме проектна готовност да ги
вложим в реставрацията на обекти-културно-историческо наследство в Стария Несебър,което от своя страна пък ще съдейства за развитието на културния и поклоническия туризъм.
-Планът за развитие и управление на резервата “Старинен Несебър” вече е изготвен.Сам по себе той е уникален,тъй като се приема за първи като документ за управление на обект “Световно наследство”.Какви са процедурите за неговото влизане в сила и какви ще са последиците от неговото прилагане?
- Наистина,Планът за опазване и управление /ПОУ/ на Старинен град-Несебър представлява първият пилотен проект от този вид практика,за обект –Световно наследство в нашата страна.Той е разработен в пълно съответствие с решенията на 34—та /2010 г./ и 35-та /2011 г./ сесии на Комитета за световно наследство,както и препоръките за реактивен мониторинг на ЮНЕСКО / ИКОМОС/-2010 г. относно опазване на ценността и необходимостта от изготвяне на план за нейното управление.
В ПОУ намират отражение промените в представата за културно наследство, усъвършенстването на методите и инструментите за опазване и устойчиво използване на наследството,развиване на формите и системите за управление на ценностите.
За всичко това ще стане дума най-подробно по време на обсъждането на ПОУ на “Старинен град-Несебър”-Световно наследство,което е насрочено за 24 юли от 10 ч. в конферентен център “Несебър”.Доколкото съм запознат,във вестник “Слънчев бряг прес” вече е публикувано Въведението на ПОУ,но за всички,които се интересуват, е осигурен достъп до резюмето на плана на интернет адрес: www.pou -nesebar.org.
-За да се обезпечи и финансира всичко това обаче са необходими постъпления в общинската хазна.Какво е изпълнението на бюджета за първото 3-месечие на годината,а и за второто?
-Съвсем наскоро гледах справките по изпълнението и мога да кажа,че както за първото,така и второто 3-месечие,постъпленията от финансови средства са в рамките на планираното и очакваното.
В края на нашия разговор ще се възползвам от възможността да пожелая на всички успешен туристически сезон.
Интервю на Максим МОМЧИЛОВ
Пълни глупости-срока за оперативните програми изтича догодина и който е успял успял.Сега се работи за следващият оперативен период,ако не се разпадне ЕС.По отношение на голямото теглене на заеми трябва да си пълен невежа за да видиш,че общината затъва успешно финансово,а сметката ще плаща следващия кмет и съвет-елементарни номера.Ясно е и кой и как източва хазната,а великите проекти за стадиона на Обзор,за дома и т.н. така привлечените 29 млн.са отново в нечии сънища.