Несебър в края на 50-те години на м.в.
От 18 юли Старинен Несебър започна да навлиза в своята 60 годишнина.Това е така тъй като с Постановление № 243 на Министерския съвет на НРБ от 18.07.1956 територията на старата част на град Несебър се обявява за архитектурно градоустройствен и археологически резерват от национално значение и се поставя под специален режим на градоустройствено и архитектурно изграждане.
Постановлението представлява основополагащ документ за развитието на града като музеен, туристически и курортен комплекс от национално и международно значение.В него са разработени задълженията на всяко едно от тогава съществуващите министерства като това на: финансите, комуналното стопанство и благоустройство; електрификацията;народната отбрана;транспорта;културата;народното здраве и социалните грижи; земеделието.А също така и на : Българска академия на науките;Управление на горското стопанство;Главно управление на пътищата;Окръжен народен съвет-Бургас и Държавната планова комисия.
8 години по-късно Комитетът по култура и изкуство към Министерския съвет обнародва в ДВ бр.41/26.05.1964 Списък на паметниците на културата в град Несебър. В него са включени: 13 църкви, 2 турски бани, 2 вятърни мелници, 1 чешма, 70 частни къщи и 1 къща на Жилфонд, както и останки от крепостна стена извън дворищната регулация.
Изпълнението на постановлението,възложено на цит. министерства и институции през 1956 г., по това време продължава да е в сила.Днес някои от тях вече ги няма, други продължават да съществуват.
Липсата на контрол и санкции по изпълнението на постановлението обаче довежда до това, че от Списъка отпадат Вятърната мелница в новата част на града под №16 и Турската баня под №18 в северната част на полуострова.И не само те.
59 години по-късно, никой по никакъв начин не отбеляза навлизането в бележитата годишнина, която очевидно е историческа.А това, че периодът е предизборен не може да служи като оправдание за когото е да е – от тук до София и обратно.За всеки случай по-долу публ. факсимилета от двата исторически документа- да се знаят и помнят!
Максим МОМЧИЛОВ
… .