На какво миришат европарите?

  Земеделското министерство върти милиарди, но за компрометиране на държавата са му достатъчни и 50 000 лв. Светослав Терзиев Карикатура: Христо Комарницки —- Както се знае от римско време, парите...
| Източник: в."Сега"

 

Земеделското министерство върти милиарди, но за компрометиране на държавата са му достатъчни и 50 000 лв.
Светослав Терзиев
Карикатура: Христо Комарницки

—-

Както се знае от римско време, парите не миришат, включително и еврофондовете. Но злоупотребата с тях може силно да се размирише – повече дори от 20-годишно ирландско говеждо, чието „ухание“ е познато на сегашния министър на земеделието и храните Мирослав Найденов, струвало му през 2006 г. поста на главен ветеринарен надзорник.

Щом усети познатата миризма, проникнала в медиите чрез разкритието на в. „Сега“, че ОЛАФ разследва нередности с евросредства в неговото ведомство, министърът скочи право в телевизията със запушен нос, затулени очи и уши, за да обясни, че всичко съмнително за него не е вярно. „Аз мисля, че в статията това се опровергава и от МВР, от АФКОС и от ОЛАФ“, каза той рано сутринта пред Би Ти Ви чрез извънредно нахлуване в ефира. И се закле, че няма никакво разследване на ОЛАФ. „За съжаление, надявам се, че журналистите от в. „Сега“ разбират отговорността, която носят с подобни твърдения – колко всъщност са абсурдни“, емоционално апелира той. Нима?

Тирадата на министъра направи рязък завой, след като вестник „Сега“ обяви в сайта си, че разполага с документ, който потвърждава започналото разследване от Европейската служба за борба с измамите (ОЛАФ) за отпускането на по близо 50 000 лв. на бивши земеделски пиарки за направата на два профила в иначе безплатните „Фейсбук“ и „Туитър“. Като рецидив на очевидното пилеене на евросредства, ведомството обяви предния ден, че възнамерява да отпусне още 50 000 лв. за същата цел.

Рискът да бъдат разобличени не само като прахосници, но и като лъжци накара

властите да започнат аварийна кампания

за спасяване на каквото може от „доброто“ си име. Най-напред МВР, което ден по-рано категорично отрече да знае за разследване на ОЛАФ за „Фейсбук“, „Туитър“ и Найденов, призна, че от ОЛАФ е поискана подробна информация и документи по казуса. Нещо повече – то направо оневини министъра. „Уточняваме още, че действащата към онзи момент наредба изисква при подобни обществени поръчки (под 50 000 лв.) да се съберат 3 оферти с предложения в рамките на прогнозната стойност – 48 хиляди лева. Така че в това отношение процедурата е спазена“, пише МВР. С което само показва, че полза от него в европейските разследвания не може да има. Процедурата може и да е спазена, но фактите по поръчката са повече от съмнителни: трите фирми са регистрирани в един и същи ден – 30 септември 2011 г. Това е два месеца преди да бъдат поканени да участват в поръчката. Учредителните им актове са с абсолютно еднакво съдържание и графично оформление. Неуспелите на състезанието две фирми имат абсолютно еднакви финансови резултати – 1000 лв. приходи от услуги, 3000 лв. разходи за възнаграждения, финансова загуба – 2000 лв. Трите компании са внесли близки по цена оферти за популяризиране на земеделската програма. И са собственост на девойки, прехранвали се доскоро като пиарки на подчинената на земеделското министерство Агенция по храните. Които след това в рамките на няколко месеца шеметно забогатяха. Всички тези факти бяха достатъчно основание за прокуратурата и НАП да започнат проверка на фирмите и девойките. Или ако трябва да обобщим в стила на МВР -

има обосновано предположение, че тази работа не е съвсем чиста

И ОЛАФ има абсолютното основание да се поинтересува защо европейски пари са влезли в девическата каса.

Пробойната явно се оказа прекалено голяма, за да бъде запушена от чиновници на средно равнище, и два часа по-късно трябваше самият министър да се хвърли в спасителната операция чрез полупризнание: „Думите „разследват министъра“ – разбирам, че продават вестника, но това не е вярно. Нормално е, когато има подаден сигнал, да бъде извършена проверка. Но сигналът не е персонално срещу министъра. Аз няма от какво да се притеснявам. Ние сме предоставили цялата информация. ОЛАФ чрез АФКОС е компетентният орган, който ще каже – има ли нарушение или няма, но това е една рутинна, нормална процедура“.

Т.е. министърът е предоставил информация по разследване, за което няколко часа преди това твърдеше, че не съществува. „Аз разговарях късно снощи с ръководителката на АФКОС комисар Соня Клисарска, която и пред мен категорично отрече подобно твърдение. Имало е разследване по отношение на служители на Министерството на земеделието в ОЛАФ в месеците назад и те са били по сигнал на бившата директорка на фонд „Земеделие“ Калина Илиева“, заяви сутринта Найденов с надеждата да отклони вниманието на обществото в погрешна посока.

МВР също му пригласяше несвързано: „Важно уточнение в този контекст е и фактът, че проверките на ОЛАФ се извършват срещу икономически оператори, а не срещу физическо лице, освен ако то самото не е икономическият оператор“. С което, типично по меверейски,

без да иска му заби нож в гърба

Основният въпрос тук е: явява ли се министърът на земеделието икономически оператор на парите към неговото министерство? След като е разпоредител с бюджетни и европейски средства, той би трябвало да е точно такъв, но дали е възложител и на спорните проекти? Поканите към трите фирми по скандалната поръчка са пратени от името на Министерството на земеделието. В договорите, сключени с предпочетените фирми по скандалната поръчка, пък ясно се казва, че министерството като страна по договорите, се представлява от министъра и от главната счетоводителка. С други думи физическото лице съвпада с икономическия оператор и си поделя отговорността с главната счетоводителка, която му е подчинена.

Разследвайки съмнителните поръчки, ОЛАФ няма от кого другиго да търси отговорност освен от земеделския министър. Той ще трябва да доказва, че проектите са оправдани, че плащането на големи суми за иначе безплатни услуги се вмества в европейските правила, че България не дава пореден пример за лошо управление на евросредства в изгода на свързани с властта лица. Ако не му се занимава с подобни разправии, има само един изход: да раздели физическото лице Мирослав Найденов от юридическото лице министър, т.е. да раздели обикновения човек от икономическия оператор. Тогава разследването на ОЛАФ наистина няма да го засяга като физическо лице.

Казано по-просто – или да подаде оставка, или премиерът да го уволни. Но ако и двамата решат да се спотайват, за да изчакат крайния резултат от разследването, може да се наложи заедно да си ходят. Дори и самият министър обясни защо няма трето решение: „Европейският съвет реши да отпусне на България допълнителни над 2 милиарда евро по земеделските фондове и смятам, че това няма как да се случи, ако земеделският министър на една държава, който отговаря за тези средства, е разследван“, каза Найденов пред Би Ти Ви. Точно така е, ако министърът не си отиде навреме и правителството не вземе поправителни мерки, за да прекрати разследването, което вече е започнало, България рискува да загуби милиарди. Заради облажване на подходящи лица със стотина хиляди левове. Като ветеринар, Мирослав Найденов все пак трябва да знае, че има разлика между кон и кокошка.

Снимка: БГНЕС

Шефът на ОЛАФ Джовани Кеслер има доста работа с България.

Print Friendly
FacebookСподели