Намаление на потреблението на електрическа енергия с 59 мегавата в Югоизточна България отчете ЕVN България по време на международната инициатива „Часът на Земята”, която тази година се проведе между 20:30 и 21:30 ч. на 23 март, събота,съобщиха от дружеството.
Според данните на дружеството в посочения час потреблението е било 1199 мегавата за цялата лицензионна територия на ЕVN България. Това е с 59 мегавата по-малко спрямо същия период седмица по-рано. Посочената разлика от близо 60 мегавата за един час се равнява на това 600 000 домакинства да са изключили за този час по една крушка от 100 вата.
През 2012 г. спестеното количество електроенергия по време на инициативата беше 91 мегавата, през 2011 – 140 мегавата, а през 2010 г. бяха спестени 75 мегавата. Разликите в спестените количества електроенергия се обясняват с различните външни температури в трите години, които имат директно отражение върху нивата на потребление.
…………………………………………………………………………………………………….
Петото поредно издание на инициативата на международната природозащитна организация WWF „Часът на Земята“ ще се състои днес от 20.30 до 21.30 ч.
Тази година в него се включват над 80 градове и общини в България.
Това са Аксаково, Байкал, Балчик, Белене, Белоградчик, Белослав, Брацигово, Бургас, Бяла Слатина, Бяла (Русенско), Враца, Велики Преслав, Видин, Върбица, Габрово, Генерал Тошево, Горна Оряховица, Гърмен, Добрич, Димово, Димитровград, Долна Митрополия, Долни Дъбник, Дряново, Дупница, Елхово, Завет, Златоград, Иваново, Каспичан, Каварна, Козлодуй, Котел, Казанлък, Кричим, Кърджали, Кюстендил, Лозница, Лом, Луковит, Мездра, Мизия, Неделино, Ново село, Оряхово, Нова Загора, Павел Баня, Павликени, Поморие, Петрич, Пещера, Плевен, Полски Тръмбеш, Приморско, Провадия, Раднево, Радомир, Разград, Разлог, Русе, Севлиево, Сливо поле, Стралджа, Свищов, София, Силистра, Смядово, Сопот, Средец, Харманли, Созопол, Троян, Тутракан, Тръстеник, Търговище, Трявна, Хасково, Царево, Червен бряг, Чирпан, Чепеларе и Шабла.
Часът на Земята е глобална кампания, която има за цел да привлече общественото внимание върху проблемите, свързани с промените в климата и употребата на повече ресурси, отколкото човечеството разполага. Крайната цел на кампанията е да подтикне хората към реални действия.
„Часът на Земята винаги е бил нещо повече от това да угасим светлините за 60 минути. Вече са налице и първите резултати за опазване на природата, които ще ни помогнат за осъществяване на дългосрочната ни цел, каза Анди Ридли, съосновател на Часът на Земята.
Това е наистина похвална инициатива , която трябва да се прави възможно най- често. Добре е да помислим за нашата планета , за да може да продължим да живеем в мир и хармония за по – дълги времена .