Говорителят на руското външно министерство Александър Лукашевич реагира остро на списъка „10 неверни твърдения на Путин“, публикуван от Държавния департамент на САЩ
Още по темата
Поместената на сайта на Държавния департамент на САЩ справка с опровержение на фактите, изложени на 4 март от президента Владимир Путин относно положението в Украйна, „поразява не толкова с примитивното изопачаване на действителността, колкото с цинизма и неприкритите двойни стандарти“, заяви говорителят на външното министерство на Русия Александър Лукашевич, цитиран от ИТАР-ТАСС.
По думите на Лукашевич Вашингтон „се опитва да заиграе върху безсъвестно и едностранчиво интерпретиране на събитията, сякаш не съществуват многобройни свидетелства за безчинствата, извършвани от радикалнационалистите, вкл. разправа с неудобни хора пред телевизионните камери или провокационни убийства със снайпери“.
Лукашевич добавя, че „разбира се,
във Вашингтон не могат да признаят, че са подхранвали „Майдана“ и са поощрявали свалянето на законната власт
по насилствен път, разчиствайки пътя за онези, които сега се представят за легитимна власт в Киев“.
Говорителят на руското външнополитическо ведомство декларира, че Русия „няма да слиза до нивото на полемика с долнопробна пропаганда“ и констатира, че сега за пореден път си има работа „с неприемливо високомерие и претенции за истинност от последна инстанция“.
Лукашевич обаче заявява, че
„САЩ нямат и не могат да имат моралното право“ да дават напътствия за спазването на международните норми
и уважението към суверенитета на други страни.
Руският дипломат дава като пример извършените от САЩ бомбардировки над бившата Югославия и нахлуването в Ирак „по фалшифициран повод“, след което изрежда и други американските военни намеси.
„Виетнамската война отне живота на 2 млн. мирни жители, без да споменаваме напълно разрушената страна и отровената околна среда.
Под предлог защита на своите граждани, които са се оказали в зоната на конфликта, САЩ нахлуха в Ливан през 1958, а през 1968 – в Доминиканската република, атакуваха малка Гренада през 1983, бомбардираха Либия през 1986, а три години по-късно окупираха Панама“, отбеляза Лукашевич.
Въпреки това някои „посмяват да упрекнат Русия във „въоръжена агресия“, след като
тя се застъпва за своите съотечественици, съставляващи мнозинството от населението на Крим“,
каза още Лукашевич.
Руският дипломат пояснява, че Москва прави това, „за да не позволи на ултранационалистическите сили да направят още един кървав „майдан“.
В заключение Александър Лукашевич констатира, че Вашингтон не може да се примири с това, че не успява „винаги и навсякъде да диктува своята воля и да играе привичната за него доскоро роля на непогрешим съдия“.
Според дипломата по тази причина Вашингтон „изпуска нервите си, но това не е основание да прехвърля нещата от болната глава върху здравата“.