МОСВ даде 24 330 лв. за еднодневен семинар за делфините

Сумата е платена на Зелени Балкани за лекция и кетъринг за 12 души news.bg: Семинарът за делфините струвал 1500, а не 24000 лв.  24 330 лв. глътна “зелен семинар” в Поморие...
| Източник: Асоциация "Българско черноморие "

Сумата е платена на Зелени Балкани за лекция и кетъринг за 12 души

news.bg:

Семинарът за делфините струвал 1500, а не 24000 лв.

 24 330 лв. глътна “зелен семинар” в Поморие само за половин ден. Огромната сума е платена от МОСВ на “Зелени Балкани”, за да организират поредната лекция, посветена на делфините. Златното мероприятие е проведено почти тайно на 31 юли в Посетителския център в Поморие и за него не са информирани медиите.

Присъствали са десетина общински чиновници от отделите по екология в морските общини. Представители на “Зелени Балкани” и МОСВ са им прочели лекция и са ги  почерпили с обяд,  тип кетъринг, след което са им платили командировъчните. Тези разходи формират средно над 2000 лв. на човек за семинар, при това без нощувка.  

Стойността на няколко часовото обучение на „Зелени Балкани“ се равнява на стойността на едногодишно обучение в най-скъпите висши училища в България. Същата сума е достатъчна и за едноседмична почивка за цяло семейство в най-атрактивните туристически дестинации на Европа.

Така нареченото обучение е продължило от 10.30 ч. до 15.00 ч. с един час пауза за почерпката.

На общинските чиновници е било разяснено какво трябва да правят, когато открият мъртъв делфин на брега. Нещо, което те правят години наред и едва ли имат нужда от напътствия. Раздадени са им формуляри, в които да записват пореден номер на мъртъв делфин, място на откриване, дължина на  тялото и тегло. В крайна  сметка се оказало, че 24 330 лв. са пръснати на вятъра, защото инструкциите имали само препоръчителен характер.

По-скандалното обаче е, че те се оказали неприложими, защото влизат в  разрез със  законовите правомощия на местните власти. Обучаващите не могли да отговорят на чиновниците с какво и как да претеглят мъртвите делфини, които обикновено са полуразложени.  

 С тази рекордна цена „Зелени Балкани“  биха семинара, проведен на  Карибите от Европейската агенция по околна среда, който  през 2012 беше остро критикуван от  Комитета по бюджетен контрол към Европейския парламент В България  пазарната цена за  полудневен  обучителен семинар за  120 души, провеждан в  четиризвезден хотел, варира между 15 000 – 18 000 лв  или около 180 лв на човек и това е видно от регистъра на АОП.  

 

Ще поиска ли МОСВ подробен финансов отчет от Зелени Балкани за „суперлуксозното обучение” ?

 

=================================

Семинарът за делфините струвал 1500, а не 24000 лв.

news.bg
 

Проведеният семинар на 31 юли е само  първото събитие в рамките на проект „Създаване на капацитети в българските черноморски общини за реакция при изхвърлени на брега китоподобни“, подкрепен финансово от Секретариата на ACCOBAMS (Споразумение за Опазване на Китоподобните бозайници в Черно море и Средиземно море и съседните зони на Атлантически океан), а не от МОСВ (това е първата неточност в съобщението). Общата стойност на проекта е 12 700 евро и продължителност от 8 месеца.

Проведеният еднодневен семинар е на обща стойност НЕ 24000 ЛВ, А 1500 ЛВ (тоест 16 пъти по-малко от разпространената сума!).

В  семинара участваха общо 22 представители от 8 черноморски общини, ИАРА, РИОСВ-Бургас и РИОСВ-Варна, Зелени Балкани.

Това се казва в позиция на „Зелени Балкани“ относно публикацията от някои медии информации относно „организиран от Зелени Балкани полудневен семинар за общински еколози на стойност 24-25 000 лв.“

Проектът е съвместна инициатива на СНЦ „Зелени Балкани“ и МОСВ и цели разрешаване на няколко казуса, свързани с високата смъртност на делфини – един от основните проблеми, касаещи опазването им:

- при случаи на изхвърлен на брега мъртъв делфин в момента се получава ситуация, в която няма ясно начертан „път за действие“. Основна цел на проекта е намиране на работещо решение или комплекс от решения, в което отделните институции (РИОСВ, Общини, ветеринарно-медицински власти, ИАРА) да си сътрудничат за успешно решаване на проблема и намаляване рисковете за плажуващите.

- подобряване качеството на събираната информация за изхвърлени на брега китоподобни – към момента често не се определя видова принадлежност, което води до редица неточности в докладите, които България (като страна по споразумението ACCOBAMS) предоставя. За целта смятаме, че повишаване на капацитета на общинските еколози по отношение определяне на вид, пол и събиране на друга допълнителна информация е необходима стъпка за отстраняването на този проблем.

В рамките на проекта са планирани серия от обучения за общински еколози на място; разработване на ръководство за действие при случаи на изхвърлени на брега мъртви китоподобни; предоставяне на комплекти за действие при случаи на изхвърлени на брега мъртви китоподобни.

Повишаване капацитета на общинските еколози по отношение събиране качествена информация за изхвърлени на брега мъртви китоподобни е изпълнение на одобрения от ACCOBAMS през 2007 г. „План за опазване на китоподобните в Черно море“. България като страна по Споразумението е поела ангажименти за изпълнение на редица мерки за проучване и опазване на китоподобните в своите води.

В тази връзка категорично заявяваме, че осигуреният от Зелени Балкани ресурс (чрез проектопредложение пред ACCOBAMS) значително допринася за изпълнение на поетите от страната ни ангажименти. Дейностите за опазване на делфините, които в България са в самото си начало са един от примерите за добро сътрудничество между неправителствена организация (в лицето на Зелени Балкани) и МОСВ.

Намираме за неуместни опитите да се дескридитират усилията за повишаване на капацитета на общинските еколози  (по каквато и да е тема, свързана с опазване на биоразнообразието). И занапред считаме един от приоритети в работата ни да е създаването на капацитети за опазване на природата.

Оставаме без коментари намеците за „липсата на смисъл“ в дейностите за опазване китоподобните (едни от бозайниците с най-висок консервационен статус). Намираме подобни изказвания за неуместни на фона на съвременните концепции за опазване на биоразнообразието, неимоверните усилия, насочени към това и ангажиментите на страната ни по тези въпроси.

Не на последно място завяваме, че разпространението на подвеждаща информация не прави чест на никоя медия, а опитите за подвеждане на обществеността намираме за некоректни и позорни.

 

 

Print Friendly
FacebookСподели