МОРЕТО И СТРАНДЖА

| Източник: ГЕОПАН

Морето и Странджа – пречупени през схващането за културното наследство като неусвоена обществена ценност и ресурс за развитие, отново събират избран кръг от учени и специалисти в Ахтопол, съобщава координационния център „ЕКОПАН”. Темата Морето и Странджа – музеи, културен туризъм и „България – 2020” е зададена от Сдружение „Черноморска Странджа” – неправителствена организация, която проявява  рядко срещана последователност в постигането на начертаните си цели.

Добре замислената кръгла маса  ще се открие на 24 април 2015 г. на нос Свети Яни – едно от мистичните места  по Странджанското крайбрежие. Тук, в продължение на хилядолетие и половина е съществувал манастира Св. Йоан Предтеча.

Идеята на организаторите, сред които са бургаския народен представител инж. Петър Кънев, Пламен Крайски от Кръг „Будител” и д-р Атанас Орачев, среща подкрепата на местната общественост и вниманието на Българската православна църква.

С напътствено слово и водосвет, сред руините на светото място,  Негово Преосвещенство Агатополски епископ Йеротей, игумен на Поморийския манастир „Св. Георги Победоносец” ще даде благослов и начало на научната среща.

В програмата на Кръглата маса са предвидени две заседания и откриването на изложба, която потвърждава, че античния Деултум е истинския „портал” към Странджа. Ще бъде презентиран Общинският исторически музей в гр. Царево, чиято съвременна сграда и добри условия заслужават да бъдат наситени с атрактивни музейни решения.

Нарастващият публичен авторитет на ахтополската научна среща е привлякъл вниманието на ръководители и експерти от Министерството на туризма, Община Бургас, историческите музеи от района, дори и на участници от Холандия.

Несъмнено, развитието на научния форум в Ахтопол е успех и заслуга на Сдружение „Черноморска Странджа”. Натрупаните за няколко години идеи, информация и най-вече формираната устойчива научна общност създават богати (и за съжаление, все още не напълно използвани) възможности за разработване и изпълнение на културни проекти от общините по Странджанското крайбрежие. В Ахтопол българската наука проявява  не за първи път способността си да изпреварва нуждите на времето и да бъде полезна на българските общини. В това е и приноса на Сдружение „Черноморска Странджа”. На фона на откриващата се представителна българска изложба в залите на Лувъра в Париж той става още по-видим, потребен и приземен.

 

На снимките:

  1. 1.      Научните срещи в Ахтопол продължават и развиват традициите на изследователската програма Странджа, като събират представители на различни направления на науката (архив на Сдружение „Черноморска Странджа”, 2014)

 

 

 

  1. 2.      Част от златните съкровища на траките, намерени по странджанското крайбрежие. Съкровището от Синеморец. (www.svetimesta.com)

 

 

 

Print Friendly
FacebookСподели