Президентът няма нужда от нови правомощия, а от мониторинг
Бившият еврокомисар вижда проблеми с КЗК и защитата на потребителите
Кандидатът за президент Меглена Кунева представи платформата си, изтъквайки, че вижда ролята на държавния глава и като пазител на гражданските права и свободи, защото те са елемент на националната сигурност. Засега тя не се изкушава да иска по-големи правомощия за президентската институция. В същото време лансира създаването на постоянен съвет за мониторинг върху работата на президента, без да конкретизира какви точно ще са му функциите и как ще работи.
“Президентът на гражданите ще подлежи на граждански контрол не само на думи”, заяви Кунева, която се заявява като кандидатура на гражданското общество.
Подчертавайки, че разписаните от нея идеи са с “отворен код”, което на практика означава, че всеки желаещ може да представя гледните си точки и те да залегнат в документа, първият български еврокомисар изчете програмата си, в чиято пунктуация са залегнали значителен брой удивителни.
Четири са основните приоритети, по които Кунева ще търси единството на нацията: справедлив правов ред, икономически просперитет, духовното и физическото здраве на нацията и достойно място на България в света. По време на пресконференцията във вторник, на която представи платформата си, Кунева не влезе в подробности как биха се реализирали на практика тези приоритети.
Тя обеща да бъде президент на „законността и свободите“, като ще налага вето и ще сезира Конституционния съд, когато „със закон се нарушават правата на хората или се създават предпоставки за дискриминация“.
Силата на президентското вето е властта да обясняваш и да ти вярват
На въпрос дали ще предложи промени в Конституцията за увеличаване на броя на гласовете за отхвърляне на президентското вето с две трети, Кунева заяви, че в момента не се изкушава да предлага подобни промени, защото има спешни задачи и ще се ограничи в правомощията, които има.
„Аз съм предизвикала четири пъти промени в Конституцията, ако се наложи, ще го направя още веднъж. Въпросът е обаче да сме изчерпали всички други възможности. Няма политическа партия, която да влезе във война с гражданското общество и гражданските организации. Вярвам, че мога да обяснявам и че мога около обяснението да събера достатъчно подкрепа. Силата на ветото на президента е като силата на медиите. Властта е да обясниш, да накараш хората да ти повярват и да ги убедиш да го направят“, поясни Кунева.
„Ще сезирам специализиран съвет от авторитетни правозащитници, който ще прави преценка на съответствието на всеки новоприет закон с европейски правозащитни стандарти“, посочи кандидат-президентът.
Прозрачни процедури за назначенията
Тя се ангажира „за първи път да наложи напълно прозрачна процедура на консултации с гражданските и правозащитни организации при назначаването на главен прокурор и председатели на върховните съдилища, както за президентската квота в органи като Конституционния съд, СЕМ, Комисията за защита от дискриминация и Комисията за установяване и предотвратяване на конфликт на интереси. Ще държа да бъдат назначавани личности с доказана професионална етика, компетентност и обществено доверие“.
Борба с монополите, прозрачност на медиите
Кунева декларира, че ще работи „за“ икономика на свободата и честната конкуренция и „против“ монополите и злоупотребите с правата на потребителите. Призна обаче, че има „естествени монополи“.
Според Кунева, която бе еврокомисар за защита на потребителите, трябва “да се поставят ясни обществени задачи пред регулаторите”, а самата им работа трябва да бъде по-прозрачна.
“Ако спечеля изборите, ще искам ясно да знам какво правят Комисията за защитата на конкуренцията и Комисия за защита на потребителите”, добави Кунева.
На въпрос за позицията й относно монополите в медиите, бившият европейски комисар “гарантира разговор за свободата на словото”.
„Вярвам, че президентът има важна роля в следващото голямо присъединяване на България“, каза Меглена Кунева. Допълни, че това е присъединяването към европейската средна класа, към европейските стандарти, благоденствието, развитието, правилата и сигурността на Европа.
„Убедена съм, че дойде време да сложим край на прехода. Време е да си върнем увереността, че с гласа си управляваме своя живот и участваме в развитието на България“, подчерта тя като застана зад каузата „европейски стандарт в България“.
Референдуми, обществени дебати и културен уклон
Сред широките обществени дебати, които обеща да инициира кандидатът за президент, е и този за АЕЦ “Белене”. По думите на Кунева е важно да се чуе мнението на обществото за ядрената енергетика. В същото време Кунева не спомена тази тема сред планираните за референдум. Според нея допитване до народа трябва да има за образованието, здравеопазването, избирателната система.
Тя обеща да бъде президент в подкрепа на българската културна идентичност.
„Отказвам да гледам на културата и на творците като на делегирани бюджети, щатни бройки, дълготрайни материални активи или самоосигуряващи се лица“, каза Кунева.
Тя изтъкна, че „българските творци трябва да бъдат чути, техните права защитени, резултатите от труда и таланта им показани на Европа и света“. Кунева смята да създаде експертен консултативен съвет по култура, който ще предлага годишен културен каталог „България без граници“ под патронажа на президента. Ще организира и инициатива за превод на български книги.
Кунева ще инициира дискусия в обществото и за реформи в съдебната система. „Ще реагирам винаги, когато при прояви на полицейско насилие, компетентните институции бездействат или го прикриват“, каза Кунева. Тя ще се противопоставя на „опитите да се тласка обществото към омраза, расизъм и ксенофобия“.
Кунева смята да е активен президент. „България има нужда от нова енергия. От компетентност и предвидимост в управлението. На България й трябват европейски правила във всекидневната работа на институциите“, изтъкна тя.
В същото време обеща да бъде президент, който няма да дълбае нови разделения в обществото, а ще го обединява с усилия за диалог по важни теми. Тя не смята да е президент нито на управляващите, нито на опозицията.
Кунева възнамерява да наблегне на неформалните разговори, за да следи нагласите в обществото. Сегашният президент Георги Първанов, както и предшественикът му Петър Стоянов, създадоха различни съвети към институцията.
Лични средства финансират кампанията до момента
Около 2500 са обещаните гласове за подписката в нейна подкрепа, съобщи още кандидатът за президент. Засега са “на думи”, защото по закон събирането на подписи все още е забранено.
“Кандидатът на гражданите” подчерта за пореден път, че не плаща на доброволците в компанията си. По думите й лично е наела залата, в която представи платформата си и няма търпение да излизат книжата, за да може да се започна истинско набиране на средства. Обиколките по страната пък правила с кола на колега.
Няма конфликт на интереси с участието й в банка „Париба“
Отрече зад нея да стои голяма американска PR – компания, както и да има какъвто и да е конфликт на интереси с участието й в банка „Париба“, тъй като не е член на изпълнителен борд. По думите й тя участва в орган, който дава съвети по общата политика няколко пъти в годината.
Проблемът за конфликт на интереси бе повдигнат от „Трансперанси интернешънъл“ преди две години, след като Меглена Кунева приключи мандата си на еврокомисар и прие поканата на „Париба“.
„В момента, в който това предложение дойде, взех всички възможни разрешения от ЕК. Хубавото е, че правилата в Комисията са такива, че изключват всякакъв възможен конфликт на интереси, има правила за конфликт на интереси. Надявам се такива правила да има и в България и да е ясно, че когато един министър слиза от поста – той няма да има досег с този сектор в следващите три години, както е в Комисията. Най-много ми харесват тези правила за прозрачност“, разясни тя.
Вицепрезидентът все още неизвестен
На въпрос дали вече е избрала свой вицепрезидент, бившият еврокомир отговори отрицателно. Въпреки това обаче по неофициална информация вицепрезидентът ще е от средите на неправителствените организации, за да допълва профила на “гражданската кандидатура”. Очаква се до месец той да бъде посочен.
До момента бившият еврокомисар се е срещнала с Българския Хелзинкски комитет, Българския фонд за жените, фондация за модернизиране на българското образование “Пайдея” и други.