Дянков и Танов готови да отнемат лиценза на рафинерията
Митниците ще следят 3 месеца за измами с износа от „Нефтохим“
Бургаската рафинерия може да спре да произвежда горива, предупредиха финансовият министър Симеон Дянков и шефът на митниците Ваньо Танов в петък. „Лукойл Нефтохим“ може да остане без лиценз за акцизен склад, защото на входа и изхода на комбината няма измервателни уреди, които да подават непрекъснато информация в агенция „Митници“ за това колко гориво се пуска на пазара. Срокът за монтиране на уредите изтече в края на месец юни.
Единствено в „Лукойл Нефтохим“ не са монтирани измервателни уреди, каквито има във всички останали акцизни складове за горива. Според Ваньо Танов, остава само документално проверката на агенция „Митници“ да установи, че рафинерията не отговаря на изискванията на закона и лицензът да бъде отнет.
„Защото производството на горива става в данъчен склад. Когато ние им отнемем лиценза, те не могат да бъдат данъчен склад и не могат да преработват суров петрол“, каза Танов пред БНТ.
Единствено контролът на входа и на изхода на рафинерията може да каже категорично дали не се спестяват акцизи към хазната, допълни той. В Агенция „Митници“ се прави и втора проверка в „Нефтохим“ за износа на горива, който през последните няколко месеца е скочил с 50% в сравнение с миналата година. Според Танов трябва да е ясно дали част от изнесенето не се върнало обратно в страната без да е платен акциз.
„Досега никой не знае от този суров петрол какви количества горива се произвеждат. В момента, в който измерим и след три месеца ще имаме влезли такива количества, такива са излезли – от това е произведено толкоз. Такъв е рандеманът“, каза шефът на митниците.
Решение за лиценза Танов ще вземе, когато излязат резултатите от наблюдението, което в момента тече в рафинерията. То ще продължи 3 месеца. В това време митничари следят количествата готови горива, които „Лукойл Нефтохим“ предава за дистрибуция на вътрешния пазар, както и тези, които се изнасят за чужбина.
Финансовият министър Симеон Дянков е категоричен, че Агенция „Митници“ трябва да изпълни закона, независимо, че става въпрос за единствена рафинерия у нас.
„Ако е нужно и ако те не си изпълнят условията, ще трябва да им се отнеме за известно време лиценза, това ще стане. Няма значение дали е голяма фирма или малка фирма. Иначе по какъв начин ние можем да казваме, че изпълняваме законите“, каза Дянков.
От „Нефтохим Лукойл“ отказаха да коментират вероятността лицензът им да бъде отнет. От рафинерията заявиха, че ще имат позиция след като са ясни резултатите от проверката на митниците. Вицепремиерът Дянков обясни, че затягането на контрола около търговията с горива е необходим и не се страхува от атаки срещу себе си. Той уточни, че е обсъдил с премиера тримесечната акция на митниците в акцизните складове.
„Казах му, че е необходимо, защото има наредба. Тая наредба вече действа, трябва всички да я изпълняват, има една фирма, която не я изпълнява и той каза: „действайте“!”, каза Дянков пред БНТ. Той допълни, че на Борисов това му е работата-да стои твърдо зад него, докато пък той стоял твърдо зад ген. Танов.
Дянков и Танов казаха още, че ако рафинерията в Бургас спре, няма проблем да внасяме горива от съседни държави.
За това, че рафинерията не е изпълнила изискванията на наредбата се разбра още във вторник. По този повод тогава от компанията заявиха, че рафинерията е твърде голям обект за да се монтират всички измервателни устройства в сроковете посочени от наредбата. „За поставяне на исканите устройства, се изпълнява отделна инвестиционна програма, която трябва да приключи в края на тази година“, коментираха от „Лукойл“ във вторник.