В най-лошо състояние са плажовете “Созопол – запад“, “Слънчев бряг – север“ и др. Плажовете “Бяла 1“, “Бяла 4“ и “Созопол“ – запад“ са били без спасители. При плажовете “Ривиера“ и “Русалка“ няма свободен достъп и на концесионерите са издадени актове. На Ахелой, къмпинг “Златна рибка”, “Созопол – запад“ са липсвали душове. На 12 плажа е нямало въобще медицински пункт. Друго често нарушение е липсата на указателни табели.
Съществени злоупотреби са открити при сложените преместваеми обекти – 13 плажа са били с такива нарушения, сред които “Созопол – запад“, “Кранево“. Незаконно строителство е констатирано на пясъчната ивица в Каварна. На морски плаж “Робинзон” проверката е установила незаконно изградени буни в морето.
“Позитивно е, че при плажовете, на които миналата година са били наложени големи санкции, тази година няма нарушения. Такива са плажовете на “Албена” и “Златни пясъци” които тази година са в много добро състояние. По-големите санкции вършат добра работа”, каза зам.-министър Захариева.
Според резултатите от проверката сред плажовете в най-добро състояние са още “Слънчев бряг – централен“, “Дюни“, “Елените“, “Равда“, “Св. Константин и Елена“, “Св. Влас – централен“.
При проверката са дадени предписания и съгласно концесионните договори е даден срок за отстраняване на нарушенията. На морските плажове, където се повторят нарушенията, ще се налагат санкциите, предвидени в концесионните договори. Размерът на санкциите е различен и стига до 80-90 000 лв. “Ще прекратяваме договорите за наем, където системно се повтарят нарушенията. Миналата година са прекратени 7 концесионни договора“, заяви Топалов.
Проверките продължават през целия сезон.
Това лято неохраняемите плажове са 65 – с 11 по-малко от миналата година. Общо 60 броя са сключените концесионни договори, а са 47 договорите за наем на плажовете