Предложението й ще бъде обсъждано на заседание на Министерския съвет
Всички сгради трябва да имат задължителна застраховка, заяви в събота министърът на регионалното строителство и благоустройство Лиляна Павлова. ”Законът и в момента казва, за съжаление само за държавната и общинската собственост, това е задължително. Аз смятам, че всички сгради, независимо дали са частна или държавна собственост, трябва да имат задължителна застраховка”, каза Павлова пред Дарик радио.
Темата ще бъде обсъдена на заседание на Министерския съвет, съобщи тя.
”На колата правим и задължителната ”Гражданска отговорност”, правим си и ”Каско”, а за дома – това е посоката, както се грижим за колата си, така да се грижим и за дома”, заяви още Павлова. ”Голямата тема според мен е, че сега вече всички осъзнаха защо е толкова важно и необходимо сградите да имат технически паспорт. Застраховка плюс технически паспорт са двете задължителни неща за всеки собственик в една сграда, независимо дали е къща или блок”, допълни тя.
Павлова посочи, че в България частната собственост е почти 98% и допълни: ”След като сме частни собственици трябва да се грижим за своята собственост, движима или недвижима”.
”Аз бих подкрепила с колегите да вземем това решение. Защото ние не трябва да се интересуваме само вътре какво се случва в нашия дом, а трябва да знаем какво се случва с покрива, с общите части”, заяви Павлова.
По отношение на обществените сгради към момента кметовете на Перник и Радомир са докладвали за общо 56 постройки, които имат нужда от укрепване след земетресението. 43 от тези сгради са в Перник, а 13 – в Радомир. Министър Павлова обаче обясни, че за тези сгради само технически са били спазени изискванията на закона. След проверка се оказало, че в застрахователните полици на нито един от обектите не фигурира клауза срещу земетресение.
”Всички тези 43 плюс 13 сгради са застраховани, но нямат клауза срещу земетресение, което е парадоксално. А съгласно Закона за държавната собственост застроените имоти публична държавна собственост задължително се застраховат и тези средства трябва да са им предвидени в бюджетите. В Закона за общинската собственост е същото”, обясни министърът.
”Аз зададох този въпрос – защо не сте застраховали в пълнота. Защото застрахованите в Перник повечето са в Общинска застрахователна компания. Първият ми въпрос беше тя предлага ли клаузата земетресение. Отговорът беше: ”да, предлага”. Защо не сте се застраховали – защото нямаме пари. Въпреки че законът изрично казва, че не само че трябва да са застраховани, а всяка държавна или общинска собственост, институцията трябва в годишния си бюджет да предвиди тези средства да си застрахова сградите”, коментира Павлова.
Със сигурност две детски градини в Перник трябва да бъдат разрушени и изградени отново. В момента се обследва и едно училище в Радомир, което също може да се наложи да бъде съборено, но след експертна оценка.