Кери в Москва: за какво се договориха Русия и САЩ

16 декември 2015 г. Екатерина Синелшчикова Държавният секретар на САЩ Джон Кери посети Кремъл на работно посещение и обсъди сирийския въпрос със президента на Русия Владимир Путин и главата на...
| Източник: "Руски дневник"

16 декември 2015 г. Екатерина Синелшчикова
Държавният секретар на САЩ Джон Кери посети Кремъл на работно посещение и обсъди сирийския въпрос със президента на Русия Владимир Путин и главата на външното министерство Сергей Лавров. Според руски експерти САЩ са демонстрирали известна гъвкавост на позицията си.
керри

Снимка: Reuters
Работната визита на държавния секретар на САЩ Джон Кери в Москва във вторник (15 декември) завърши с тричасови преговори с руския президент Владимир Путин и главата на външното министерство Сергей Лавров. В дневния ред на срещата в Кремъл присъстваха три ключови теми: уреждането на сирийската криза, изпълнението на минските споразумения в  Украйна и двустранните отношения между Русия и САЩ.Това бяха „предметни и конкретни“ преговори, каза руският министър на брифинг след разговорите. „Независимо от разногласията между нашите страни показахме, че когато Русия и САЩ се движат в една посока, може да се постигне напредък“, заяви на свой ред Кери.

Като един от най-важните резултати от срещата се смята уточняването на списъка със силите на сирийската опозиция, които биха могли да се определят като потенциални партньори, отбеляза в разговор с „Руски дневник“ генералният директор на Руския съвет по международни въпроси Андрей Кортунов. В крайна сметка има единодушие, че „Ислямска държава“ и „Джебхат ан-Нусра“ (местният филиал на „Ал Кайда“; и двете организации са забранени в Русия) ще останат извън рамките на политическия процес. Както каза Кери, позициите на Вашингтон и Москва по този въпрос действително са се приближили.

Вторият значим момент е предстоящата среща на групата за подкрепа на Сирия на министерско равнище в Ню Йорк на 18 декември и анонсираното участие в нея на Сергей Лавров. Русия разчита, че в резултат на срещата проектът на постигнатите във Виена договорености по сирийския въпрос ще бъде внесен за разглеждане в Съвета за сигурност на ООН. „Тази среща ще даде допълнителен импулс на виенския процес, тя може да доведе до конкретизация на етапите и характера на преходния политически период в Сирия“, смята Кортунов.

Друг тон

Действително, за голяма промяна в позициите на Москва и Вашингтон не може да се говори. Представите им за съдбата на сирийския президент Башар Асад остават същите, макар че от американска страна все пак бе проявена известна гъвкавост.

„САЩ вече не настояват така активно режимът на Асад да бъде сменен“, констатира старши-научният сътрудник от Центъра за арабски и ислямски изследвания в Института по изтокознание към Руската академия на науките Борис Долгов. Той се позовава на съответните изказвания на американския държавен секретар.

„Казахме, че не смятаме, че Асад има възможност да бъде лидер на Сирия в бъдеще. Но днес съсредоточихме вниманието си не върху нашите разногласия, не върху онова, което може да бъде направено моментално спрямо Асад. Съсредоточихме се върху политическия процес“, каза Кери след преговорите.

И това, според Долгов, е „нов елемент“ в риториката на САЩ.
Само че подобна гъвкавост не бива да се възприема изцяло като желание от страна на Вашингтон да сложи край на кризата в отношенията с Русия, съгласни са всички събеседници на „Руски дневник“. Целите на САЩ в Близкия изток остават различни от тези на Русия; запазва се разминаването и в позициите по други ключови въпроси в световната политика.

Фактически Джон Кери се появи в Москва като специален посланик на Барак Обама, който да обсъди с Владимир Путин онези въпроси, които Обама е пожелал, обръща внимание заместник-деканът на Факултета по световна икономика и световна политика във Висшата школа по икономика Андрей Суздалцев. Не бива обаче да се пренебрегва фактът, че появата на Кери в Мосвка е поредната ПР кампания на САЩ – опит да задържат статута си на борец срещу световното зло, който им бе лепнат след 2001 г. и който в момента губят толкова стремително, смята експертът.

„Руски дневник „

 

Print Friendly
FacebookСподели