Жива дискусия по финансовата рамка, както обяви премиерът Марин Райков, е белязала днешното първо заседание на служебния кабинет.
На пресконференцията пред медиите, за която Райков дойде с вицепремиерите Екатерина Захариева и Деяна Костадинова, както и с финансовия министър Калин Христов, премиерът обяви, че ще продължи практиката на публикуване на стенограмите от заседанията. Прозрачността е изключително важна за нас, увери той.
Направен е и анализ на енергийния сектор. Според Марин Райков най-добрата оценка за първите дни на служебния кабинет е реакцията на международните пазари. Цената на нашите държавни облигации се качва, рисковата премия пада, доволен е премиерът Райков.
Това правителство няма да предприеме популистки действия, категоричен бе той.
Направен е анализ на резервите, които могат да се появят в бюджета. Това е едно тежко упражнение, коментира Марин Райков. С тази дейност са ангажирани всички ведомства, като по думите му има шанс да бъде намерен такъв финансов резерв
Той ще бъде „инвестиран“ в безработните, децата с увреждания, както и хората, на които е отказана целева помощ за отопление, които надвишават с около 5-10 лева изискуемия праг за отпускане на помощ.
Анализът на финансовите резерви ще продължи, увери Марин Райков. Премиерът обеща цялостно проучване по веригата на ценообразуването на енергията.
Вицепремиерът и социален министър Деяна Костадинова от своя страна коментира, че набелязаните мерки ще бъдат обсъдени на заседанието на тристранката в петък. Тя се похвали, че заседанието ще се излъчва он лайн на сайта на МС. Все още се събират предложения от всички участници в Тристранката.
Що се отнася за финансите на държавата Марин Райков обясни, че опасенията за изхарчения фискален резерв са неоснователни, тъй като към 18 март 2013 фискалният резерв е в размер на 4 милиарда лева.
След като си получим средствата от ЕС до 20 април той да набъбне с над 1,2 милиарда лева. Няма основания за каквито и да било спекулации около фискалния резерв, категоричен бе служебният премиер.
Финансовият министър Калин Христов поясни, че има няколко възможности да се намерят резерви в бюджета - това са от разходите за издръжка и разходите за инвестиции. Той обаче предпочита първият вариант за ресурс.
Повече информация за възможните резерви финансовият министър обеща да даде следващата сряда, тъй като все още се прави анализ.
Марин Райков се намеси с пояснението, че на разходите за инвестиции ще се посяга само в краен случай.
Бюджетът така, както е приет, може да бъде изпълнен, каза още финансист номер едно. Според него не се очаква забавяне на приходите в хазната, поне на този етап.
Ситуацията в Кипър според него не оказва съществено влияние върху фискалната позиция на страната ни. Ефектът, по думите му, върху българската икономика е по-скоро косвен.
Това, което се случва в Кипър оказва влияние в Еврозоната, каза министър Христов.
Стана ясно от първата пресконференция на кабинета, че не предстои страната ни да взема нови заеми, тъй като по думите на самия премиер, не е във философията на служебния кабинет да взема заем за покриване на социални плащания.
В края на февруари 108 милиона лева дължи държавата на бизнеса. С около 60 милиона лева са намалели просрочените задължения към бизнеса в сравнение със същия период на миналата година.
По отношение на намаление на цената на тока стана ясно още, че икономическият министър водил непрекъснат конструктивен диалог с ЕРП-тата за възможностите да се намали цената на електрическата енергия. Засега не се обсъждала възможността за повишаване на цената на тока.
Министърът на регионалното развитие Екатерина Захариева подчерта, че проблемите с тока са натрупани през годините от всички участници по веригата. До 10 дни ще се представят промени в договорите на ЕРП-тата за доставка на ток като правата на потребителите ще бъдат на едно по-високо европейско ниво.
Захариева иска да се направи ревизия на дейността на регулатора и неговите възможности да гарантира добър контрол върху всички, които трябва да регулира. Ще се търси и възможност за международен одит на монополистите.
Кабинетът иска КЗК да се самосезира кои са енергийните монополисти и има ли картел в цената на тока.
Преди днешното заседание на кабинета се е провела дискусия с министрите за провеждането на изборите. Марин Райков иска международни наблюдатели на вота.
Той е изпратил писма до всички парламентарно представени партии да предложат хора от неправителствения сектор, които според тях трябва да влязат в изборния борд.
Марин Райков коментира, че едно от първите неща, с които се е заело служебното правителство, е създаването на изборния борд, който съвсем скоро ще види бял свят.
Премиерът Марин Райков увери, че няма да се слага лимит на участниците в Изборния борд.
Нямаме намерение да затваряме вратата за участници, на които обществото много държи, изтъкна той.
Райков каза, че особено много държи в него да участвам международни наблюдатели.