Имената и данни за всичките 48 000 български военни загинали в Балканските войни (1912–1913) са качени в интернет. Сайтът http://www.archives.bg/balkanwars/ бе официално представен в понеделник и вече е пуснат със свободен достъп. Той е разработен по проект на Държавна агенция „Архиви“ за дигитално възраждане на българското историческо наследство.
„Целта ни беше да отдадем една заслужена почит на тези 48 000 българи, които са загинали по полетата на бойните действия. За да не бъдат само почивни дни националните празници, крайно време е историята да минава през семейните спомени. В моето семейство се пази една кана, която е семеен спомен, идеята ни е да изградим такъв спомен за много български семейства, за да познават саможертвата на техните прадеди. Смисълът е хората да могат да възстановят семейните си спомнени, имената на истинските герои да не тънат в забвение“, обясни идеята на проекта директорът на агенция „Архиви“ Мартин Иванов.
Сайтът разполага с търсачка, която позволява търсене по различни параметри – имена, населено място и други. Освен имената на загиналите, има данни за възрастта им, военния им чин, войсковата част, в които са служили, как са загинали и къде са погребани.
Според Иванов наследниците на загиналите са повече от 200 хиляди души, като всички те ще могат да намерят информация за близките си.
Данните за загиналите са събрани от държавата още през 30-те години на миналия век. Използван е общият азбучен списък, изготвен от Министерството на войната, списъци на загиналите по места и други източници.
Сайтът разполага и с богат снимков архив, както и хронология на военните действия, а има амбиция да се допълва с още данни за загиналите.
Агенцията очаква и обратна връзка от близките на загиналите, които могат да предоставят допълнителна информация, материални, снимки или да коригират данни.
В бъдеще проектът ще се разшири и ще включи и загиналите в Първата световна война, като при възможност ще прерасне в портал за всички загинали във войни българи.
Сайтът за загиналите в Балканската война е вторият подобен проект на агенцията, която вече качи в интернет протоколите и решенията на Политбюро на БКП.
Мартин Иванов каза, че към сайтът има голям интерес и само през първите две седмици са отчетени десетки хиляди уникални посещения.
Следващият сайт, който агенцията ще представи е с полицейски досиета от периода преди 1944 г., които ще представят документи за Тодор Живков, Никола Вапцаров и още около 30 души.
Иванов каза, че се надява в бюджета за следващата година агенцията да получи и 1.7 млн. лева за изграждането на Музей на Държавна сигурност в София.
Музеят ще се помещава в няколко стаи в сградата на агенцията на ул. „Московска“ 5 и изграждането му ще отнеме до една година, ако се намерят средства.
Проектът за ДС-музея се развива по идея на агенцията, но бе поет от президента Росен Плевнелиев, който вече покани за откриването му германският президент Йоахим Гаук, който отговаряше за архивите на бившата източногерманска тайна служба Щази.