Илиян Стефанов метна наградата си през рамената на турнира по борба в несебърското село Кошарица

| Източник: Максим МОМЧИЛОВ

Във финалната схватка при най-тежките Стефанов,който е треньор по борба, победи с туш Атанас Джамбазов – състезател по свободни боеве и бе удостоен с традиционната за такива турнири награда,която е коч .

Освен,че е треньор по борба и съветник в Общинския съвет-Созопол,Стефанов отговаряше и за логистиката на турнира,а накрая се включи в надборването в най-тежката категория, и макар и трудно успя да тушира коравия си съперник след продължение.

Инициативата за провеждане на турнира след близо 60-годишно прекъсване е на  Мартин Колев, който получава подкрепата на кмета на Кошарица Павел Желев и редица други радетели на борбата.Във възобновения турнир участваха настоящи и бивши републикански шампиони,медалисти от републикански турнири,а също така и състезатели по свободни боеве от Бургас,Ямбол,Сливен,Карнобат,Несебър,Свети Влас,Слънчев бряг и Кошарица.

При съдийството на Яни Тодоров и Любчо Тодоров 43 участници деца,юноши,младежи и въже се състезаваха  4 категории – до 65, до 75, до 85 и над 85 кг.

Турнирът предизвика огромен зрителски интерес на стадиона в селото,където срещите в музикален съпровод на гайда и тъпан продължиха близо 5 часа на открито, независимо от лошите метеорологични условия.

Спортната проява бе част събора на несебърското село,който се чества на 1 ноември.

Сред ВИП-гостите на празника заедно с председателя на Общинския съвет Благой Филипов и общинския съветник Румен Кулев, бе и олимпийският, европейски световен шампион по борба Георги Мърков.

Всеки от победителите в отделните категории получи парични премии,осигурени от спонсори, а на първенеца в най-тежката категория по стар български обичай бе връчен коч.Не по-малко ценна награда за участниците бе и снимка за спомен с легендарния Георги Мърков.

Борбата е един от най-старите спортове,практикувани в Кошарица.В историята на селото е описана физическата сила на Никола Иванов, който по панаири и събори надборва прочути турски пехливани.Отбелязани са борческите постижения на Илчо Каляндов, Ради Дойчев,Стоян Христов.От по ново време се помнят имената на братята Милю и Иван Атанасови,които след прекратяване на състезателната си дейност,стават треньори и подготвят редица изтъкнати състезатели.

В края на турнира организаторите заявиха,че не само възобновяват прекъснатата борческа традиция,но за догодина смятат да я обогатят като поканят за  участие жени.

Максим МОМЧИЛОВ

 

Print Friendly
FacebookСподели