Фокус: Г-жо Йотова, как ще коментирате отлагането на присъединяването на България и Румъния към Шенген? Какъв е отзвукът за това в Европейския парламент?
Илияна Йотова: Много трудно беше вземането на това решение от министрите и то изпревари дори най-мрачните ми прогнози. Освен страните, които винаги са имали резерви, като Холандия и Германия, имаше и други държави, които подложиха това членство под въпрос.
Може да коментираме две неща: едното е отношението на другите държави-членки към решението и обяснението на министъра на вътрешните работи в оставка Цветан Цветанов за това.
Отдавна казвам, че има много несвършена работа във външните си дипломатически отношения. Ако българската дипломация, е знаела мнението на другите държави по този въпрос, можехме да поискаме отлагане на вчерашното гласуване от дневния ред на Съвета, защото Съветът на вътрешните министри има и много други въпроси за решаване. Вчера у представителите на членовете на Европейския съюз, сякаш остана впечатление за публичен линч на двете държави. Нещо, което ще има много негативни последици за нас. Този път на висок глас ни беше казано, че няма да влезем в Шенген, заради нулевите резултати в борбата с корупцията и с организираната престъпност. Това беше казано от нас, опозицията, много отдавна и тогава бяхме обвинени от Бойко Борисов в действия срещу държавата, а сега беше съобщено от всички вътрешни министри на държавите-членки на Европейския съюз.
За първи път се прокрадна тезата, че не влизаме в Шенген заради „социалния туризъм”. Това е в противоречие с всички европейски норми. Всички, които казаха това вчера, не познават тези норми. По-страшно е, че нямаше никаква реакция от българска страна на новото допълнително условие в началото на 2013 година, при условие, че ние трябваше още 2011 г. да бъдем в Шенгенското пространство. Отново продължава тази политика на криене, на примиренчество и на подчинение към по-големите сили. Аз очаквах още вчера, министърът Цветанов да заяви на висок глас, че всички претенции към България могат да бъдат всякакви, но те не могат да влизат в графата за изискванията да влезем в Шенген.
Интересно беше обяснението на вътрешния министър Цветанов. Той сякаш прие тезата за „социалния туризъм”, като подарък от своите колеги, защото намери лесното извинение за това, че не сме си свършили работата в борбата с организираната престъпност. На него това му дойде като спасителен ход, за да може да обвини бедните хора, които пречат на страната да влезе в Шенген. Той забравя, че неговото правителство направи хората бедни и те започнаха да търсят препитание извън България. Второто, което беше шокиращо в изказването му е, че ситуацията с протестите също е попречила за приемането ни. Това е една изключително груба спекулация, която се показва на различни нива от управляващите. Още преди месец, чухме от ирландския министър на правосъдието, че държавите продължават да имат резерви към страната ни за членството в Шенген. Да обвиняват протестиращите, е най-отвратителната спекулация, която могат да направят управляващите в оставка.
Фокус: Днес излезе стенограмата на заседанието на Министерски съвет в сряда и се оказа, че и премиерът Борисов е казал нещо подобно. Оставката на Правителството е причина за отказа да ни приемат в Шенген. Той казва, че на 14 март е могло страната ни да бъде приета, поне по отношение на въздушното пространство.
Илияна Йотова: Аз приемам с много недоверие всички тези стенограми, защото те са предназначени за публична употреба и трябва да бъдат направени определени внушения за хората, които ги четат, и медиите, които ги публикуват. Ако г-н Борисов наистина мисли това, което пише, че е казал, означава, че не разбира нищо от процеса на присъединяването ни. Това е обидно, тъй като той е министър-председател на страната. А другото обяснение е, че се опитва да „донесе от девет кладенци вода”, за да обясни най-големия си външнополитически провал. Всички тези изказвания, които чухме от управляващите в оставка, са ужасни спекулации и за пореден път показват – какви хора ни управляват.
Фокус: Поставян ли е въпросът за слабата активност на министъра на външните работи, тъй като той беше преди два дни в Брюксел по повод 70 години от спасяването на българските евреи, но така и не чухме нищо за приемането в Шенген.
Илияна Йотова: Той отдавна е абдикирал от поста си, оставил е всичко в ръцете на Вътрешното министерство и се опитва да не си остави нито едно петънце върху ревера. Поведението и на министър Цветанов няма нищо общо с това на министъра на вътрешните работи на Румъния. Добре, че Цветанов вече е в оставка, за да може да дойдат хора, които да се справят с всичките тези проблеми, с които не успяха досегашните управляващи. Нашите европейски партньори също се надяват след изборите да видят резултати налице.
Като евродепутати продължаваме да изпращаме различни инициативи, за да се промени европейското мнение за нас. На 20 март ще направим едно изслушване в Комисията по правосъдие и вътрешна сигурност за ситуацията на членството на България и Румъния в Шенген и причините около това – защо двете държави са извън границите на това пространството. По-нататък ще инициираме и едно изслушването по повод мониторинга върху двете държави и какво още го налага. Защото Хърватия съвсем скоро ще се присъедини към Шенген, а там нямаше такъв мониторинг.
Следващата седмица в Страсбург ще има дебат за този мониторинг върху двете държави от страна на Европейската комисия. Правим всичко това, за да се държи въпросът жив и да покажем, че ние не сме по-различни от останалите държави в Европейския съюз.
За да не се спекулира с това, дали са спрени средствата по „Програма за развитие на земеделските райони”, съм отправила парламентарно питане към Европейската комисия за това – какво се случва с тях и изобщо – какво се случва във Фонд „Земеделие”, защото ние вярваме само на европейските източници.