Изпращаме на Брюксел искането за европари до 2020-та

  Диляна Панайотова © БГНЕС Правителството одобри проект на споразумение за партньорство на България, което очертава помощта, която ще получим от еврофондовете за периода 2014-2020. Споразумението за партньорство определя стратегията...
| Източник: News.bg

 

Диляна Панайотова
зинаида© БГНЕС

Правителството одобри проект на споразумение за партньорство на България, което очертава помощта, която ще получим от еврофондовете за периода 2014-2020.

Споразумението за партньорство определя стратегията на страната, нейните приоритети и организацията за ефективно и ефикасно ползване на европарите.

Поставен е силен акцент върху образованието, съобщи на пресконференция след заседанието на кабинета вицепремиерът и министър на правосъдието Зинаида Златанова. По думите й акцент в следващия програмен период е поставен на връзката между бизнеса и образованието, както и на електронното управление, което ще помогне за намаляване на административната тежест.

Златанова обясни, че тази седмица документът ще бъде изпратен на ЕК за съгласуване и коментари. Стана ясно, че стратегически приоритет за следващия програмен период до 2020 година е поставен и върху научните изследвания, иновации и инвестиции за интелигентен растеж.

България ще получи 2,078 млрд. евро за развитие на селските райони и 127 млн.евро за морско дело и рибарство. Новата оперативна програма за образование ще има четири приоритета, въпреки че правителството започна работата по нея от нулат, изтъкна вицепремиерът.

Златанова коментира още, че се надява в периода 2014-2020 парите от ЕС да стигнат най-бързо там, където са най-необходими. Много се надяваме, че европейските фондове от поле за политическо противопоставяне ще се превърнат в инструмент за обединение, каза още вицепремиерът Златанова. Колко точно пари ще получим по оперативните програми обаче, все още е в процес на преговори.

По всички оперативни програми все пак има намаление на предвидените пари, но Златанова се надява и малкият ресурс, с който разполагаме, да бъде усвоен.

Ще има оперативна програма „Наука“, увери и просветният министър Анелия Клисарова. До следващата седмица ще има нов заместник-министър в образователното ведомство, който ще отговаря за оперативната програма. Нейната цел е интелигентен растеж, каза още министър Клисарова.

Приоритети на програма са поставени върху научните изследвания и технологичните иновации, връзката между образование, бизнес и пазар на труда, както и върху това, образованието да се превърне във фактор за социално включване, като целта е да се намали броят на отпадащите ученици.

По-малко пари ще има и за транспорт, но ресорният министър Данаил Папазов обясни, че за проектите, за които няма да стигнат парите, ще се търсят други източници на финансиране.

Приоритет за екопрограмата остават изграждането на канализации и отпадните води, като акцент също е поставен на отпадъците и биоразнообразието. Министърът на околната среда Искра Михайлова посочи, че правителството ще преговаря за повече средства за оползотворяване на отпадъците.

Стана ясно, ч е изоставаме със средства в земеделието, като земеделският министър Димитър Греков се надява на по-висока усвояемост по земеделските програми през следващия програмен период. Според него това забавяне в усвояемостта на земеделските фондове се дължи на недостатъчното и ненавременно информиране на бенефициентите.
В документа, който страната ни ще представи пред Брюксел, е представено и състоянието ни към август 2013.

Оказва се, че кабинетът „Орешарски“ заварил: Недостатъчна икономическа активност на населението, ръст на неграмотните, страната е предпоследна по здравеопазване в Европа и първа по бедност.

Кабинетът заварил още и ниска резултатност на научната система, както и неприключила реформа в съдебната система.

За засилване на научноизследователската дейност, технологичното развитие и иновациите са предвидени малко над 363 милиона евро, за повишаване на конкурентоспособността на малките и средни предприятия и на селскостопанския сектор, се предвиждат над 520 милиона евро.

За насърчаване на устойчивия транспорт и инфраструктурни проекти са предвидени над 1,2 млрд. евро. За насърчаване на заетостта са предвидени над 327 милиона евро, а за борба с бедността над 626 милиона евро.

Print Friendly
FacebookСподели