ЗДРАВЕОПАЗВАНЕТО: НАЙ-ЧОВЕШКОТО ЧОВЕШКО ПРАВО

| Източник: Д-р Георги Чалдъков

Или MoskovCare versus ObamaCare

Д-р Георги Чалдъков

Къде сме ние? Кога ще ги стигнем американците? – питаше Тодор Колев в едно телевизионно предаване.

Сега аз ще се опитам да отговоря на тези въпроси като сравня какво прави българския министър на здравеопазването и какво прави президента на САЩ. Приликата е само една: и министър Москов, и президент Обама правят реформи в здравеопазването – Москов от няколко месеца, Обама от 5 години (на 23 март 2010 г. той подписа Закона за реформиране на здравеопазването).

Разликата обаче е съществена – тя е в качеството, ефективността и философията на реформите. Въпреки че срещу реформите на Обама стои мнозинството, представено от сенатори от Републиканската партия.

Министър Москов предлага пакет от реформи, ограничаващи достъпа до лечение, прилагайки дискриминация по болести: на пациенти със сърдечносъдови болести – финасово осигурено и навременно лечение, а с други болести – ограничен достъп до такова лечение. Това, че последствията на сърдечносъдовите болести – сърдечен инфаркт и мозъчен инсулт – са много чести именно в България, не оправдава подобен подход. Създаденият към Министерския съвет консултативен орган, наречен „Партньорство за здраве“, звучи обещаващо, ако се изпълни с разумни действия.

Президент Обама в едночасова оратория за Състоянието на САЩ (State of the Union), произнесена на 20 януари 2015 г., говори как достъпното здравеопазване (ObamaCare, официално наричано Affordable Care Act) помага и на икономиката. И предложи Инициатива за прецизна медицина (Precision Medicine Initiative).

„Аз искам страна, която премахва замърсяването и картографира човешкия геном и така да се роди една нова ера в медицината, която да прави точното лекуване в точното време“ – казва Обама. И продължи: „За да ни доведе по-близо до възможността да се лекуват болести като рак и диабет – и да дадем достъп на всички до персонализирана информация, необходима ни, за да бъдем по-здрави – ние и нашите семейства.“

         Как сега да не си спомня приказката за Лондон и Париж (A Tale of Two Cities), написана от Чарлз Дикенс, и една от нейните мисли, перифразирана тук така: „О време на мъдрост,  о време на глупост.“ Първото се отнася за Барак Обама, второто – за Петър Москов & Иван Костов.

Print Friendly
FacebookСподели