За пореден път се случва „брюкселски вятър“ да носи лошите новини за България

Позиция на евродепутатите на Синята коалиция Надежда Нейнски и Светослав Малинов относно Новия пакет от резултати на България по Европейския семестър     За пореден път се случва „брюкселски вятър“...
| Източник:

Позиция на евродепутатите на Синята коалиция Надежда Нейнски и Светослав Малинов относно Новия пакет от резултати на България по Европейския семестър

 

 

За пореден път се случва „брюкселски вятър“ да носи лошите новини за България.

 

Удържането на бюджетния дефицит в рамките на 3% е единствената добра новина, констатирана от препоръките на ЕК към България в рамките на Европейския семестър, чрез който Комисията следи икономическите и бюджетни политики на страните-членки на ЕС. Силните критики към икономическата политика на българското правителство представляват крайно незадоволителна оценка за справянето му с кризата и провеждането на реформи с цел постигане на икономически растеж. ЕК констатира очевидното за всички българи – реформи на практика няма, което поставя под съмнение устойчивостта на страната към външни влияния, в частност кризисната ситуация в Гърция, а буферът на нисък държавен дълг и дефицит в тази ситуация е крайно недостатъчен за справянето с икономическите предизвикателства.

 

ЕК оприличава прогнозите за растеж на Министерството на Финансите като прекалено „оптимистични“, а това създава потенциална опасност от продънване на бюджета и възобновяване на спряната процедура по свръхдефицит.

 

Синята коалиция неведнъж предупреждаваше ГЕРБ, че с популистки ходове и с липсата на незабавни реформи обричат българите на задълбочаваща се бедност. На третата година от управлението на ГЕРБ  Европейската комисия на практика потвържава всички опасения на Синята коалиция, свързани с:

 

 

-         пречки пред малкия и среден бизнес

 

Системата за определяне на минималните осигурителни прагове е несъответстваща на реалната ситуация на пазара на труда. Сериозно предизвикателство остава подобряването на бизнес и регулаторната среда. Прекалено се забавя електронното правителство. Административните разходи за обслужване на данъчната тежест са прекалено високи.

 

-         тотално зависим и монополизиран енергиен пазар:

 

Липсва диверсификация на енергийните доставки. Преносната система няма регулаторна независимост. Наблюдава се лошо управление на държавните енергийни разходи

 

-         корупция и неефективност на публичните разходи, които задълбочават проблемите в здравеопазването, образованието, пенсионната система и пазара на труда

 

Наблюдават се значителни структурни пречки пред осигуряването на качествени услуги. Не е гарантирана устойчивостта на пенсионната система. Създаването на работни места не е достатъчно високо в дневния ред на правителството. Средното и висшето образование не са достатъчно модерни.

 

 

Сред нас, евродепутатите от СК, най-силно безпокойство буди обобщението за  „обслужване на частни интереси от обществени политики“. Едно след друго в препоръките на ЕК се редят словосъчетания като „липса на контрол”, „слабости”, „недостатъчна отчетност” и т.н.

 

Всеобхватната ерозия на политическата воля  у управляващото мнозинство изправя България пред опасността нейната икономика да се окаже дълготрайно неконкурентноспособна, а обещаните от ГЕРБ „средни европейски доходи” да останат далечен мираж за поколения наред.

 

Затова ние, евродепутатите на СК, призоваваме в ГЕРБ да прелистят отново предизборната си „антикризисна“ програма., да осъзнаят, че три години не изпълниха почти нищо от нея и да използват препоръките на ЕК в оставащото време от мандата си, поне да позиционират България на верния европейски път към икономическо развитие и подобряване на жизненания стандарт на всеки един българин.

 

 

Надежда Нейнски  и Светослав Малинов,

Евродепутати от Синята коалиция

Print Friendly
FacebookСподели