Граждани на „Последен протест за Иракли и морето“.Караджова: На Иракли ваканционното селище е законно

Застрояват Иракли, докато тече скандалът с дюните край Несебър “Емона 2000” строи бунгала на пясъка, държавата мълчи     На пясъка на Иракли се строи в момента Докато тече скандалът...
| Източник: Mediapool.bg

Застрояват Иракли, докато тече скандалът с дюните край Несебър

“Емона 2000” строи бунгала на пясъка, държавата мълчи
 
 

На пясъка на Иракли се строи в момента

Докато тече скандалът с дюните край Несебър, на Иракли се строи на плажната ивица. Това съобщи блогътStopatom, който пусна снимки от мястото, което е само на трийсетина километра от Несебър. Според Закона за устройство на Черноморското крайбрежие това би трябвало да е изключителна държавна собственост, като строителството на плажа и дюните е забранено. Очевидно обаче и този терен е намерил начин да се промуши, най-вероятно съвсем законово между текстове и алинеи на някой закон, и да стане частна собственост, върху която вече се строи.

 

На мястото трябва да бъдат вдигнати 9 ваканционни бунгала на един етаж и 5 – на два етажа, както и 3 склада с басейни. Това е посочено на информационната табела, поставена на обекта. Според нея строителството е започнало на 2 ноември 2012 г. и трябва да приключи за 49 работни дни.

 

Инвеститор на обекта е “Емона 2000” ЕООД. Дружеството е собственост на Добрин Иванов според Търговския регистър. Строител е “Агрогруп Екзакт”. От фирмата по телефона за Mediapool отказаха да уточнят дали са приключили с изграждането на бунгалата и да дадат подробности за строежа.

 

Въпреки че “Да спасим Иракли” информира преди няколко дни за случая, до момента държавните органи не са дали информация дали всичко по този случай е редовно и защо там може да се строи върху пясъка, а в Несебър не може и сделката ще се разваля.

 

По принцип Иракли е защитена местност, но в единия край на плажа има бунгала на различни институции. Останалото крайбрежие е известно с девствената си природа и чистата околна среда, която не може да се срещне почти никъде по Черноморието ни. Там растат уникални растения, които са вписани в Червената книга на България и са защитени от Закона за биологичното разнообразие.

 

Гражданска група „Да спасим Иракли“ смята, че заради забавянето на заповедите за обявяването на защитени местности по Евродирективата за местообитанията и Закона за биоразнообразието, България е пред сериозна заплаха от европейски санкции.

България ще докладва на Европейската комисия състоянието на защитените зони през юни тази година. Съществува обаче риск да се окаже, че много от тях са били унищожени заради бездействието на институциите.

 

Спешно трябва да се регулират защитените зони по Черноморието. Сред най-проблемните територии са Камчийски пясъци и Иракли – Емине. Временните решения като временно преустановяване на строителството в тези зони са крайно недостатъчни. Само твърди и решителни системни действия могат да предотвратят унищожаването на зоните и съд за България, алармират активните граждани от групата.

 

Природозащитниците настояват министърът на околната среда Нона Караджова да подпише спешни заповеди за защитените зони, за да бъдат спасени Иракли, Камчийски пясъци и Ропотамо от застрояване.

 

Според министъра на околната среда Нона Караджова картотекирането на защитените територии е на финалната права. Процесът се проточил, защото 35% от територията на страната попада в защитени зони и въпреки кризата са били намерени 16 млн. лв. от оперативна програма “Околна среда” за изготвянето на картите. Тя обеща до два, три месеца заповедите за тях да бъдат подписани. Това стана по време на срещата на природозащитниците с премиера на 7 януари 2013 г.

——————————————————–

Граждани на „Последен протест за Иракли и морето“

„Каузата ни са законността и моралът“
 

Гражданската инициатива „Да спасим Иракли”организира протест пред Народното събрание по повод новия строеж в една от последните останали незастроени местности по българското Черноморие. Протестът ще е в понеделник, 14 януари от 18.30 ч..

„След 6 години протести, дела и стотици акции, ето го и бетонът в Натура 2000 на поредните „еднофамилни къщички“ на Иракли! Този път инвеститорът се казва „Емона 2000″. Този път планът включва 30 къщи и резиденции.  За всички, които подкрепят  „Да спасим Иракли“ дойде време да извикаме отчетливо – Писна ни да се занимаваме с това да спасяваме Иракли! Искаме решение веднъж завинаги!”, пишат инициаторите на акцията, озаглавена „Последен протест за Иракли и морето“.

„Ако и ти искаш да решим този казус сега, да приключим с реалното му решаване, вместо да скачаме от „инвеститор“ на инвеститор и да броим маргаритки „спасено, не е спасено“,  ела с нас в понеделник да викнем с пълно гърло за единственото реално спасение за значимите казуси по българското Черноморие:

ИСКАМЕ НЕЗАБАВНО обявяването на Иракли, Кара Дере и Камчийски пясъци за защитени територии и издаване на заповедите им за защитени зони по Натура 2000 и европейската директива за местообитанията! Настояваме за реални действия за спасяването на дюните, а не бързешком да се променят няколко сериозни закона на парче, без обаче да се разширят възможностите за обществен контрол върху институциите.

Писна ни от лъжи и полуобещания – от олигарси с различни политически окраски, писна ни тази игра на гонене и хващане! За това се иска съвсем малко добра политическа воля! Дотук такава липсваше! Нашата кауза не е Иракли, а законността, която е тъпкана от Странджа до Калиакра. От Сребърна до Банско.  Каузата ни е моралът”, заявяват още инициаторите на протеста.

За строителството на плажната ивица най-напред съобщи блогът Stopatom, който пусна снимки от мястото, което е на трийсетина километра от Несебър. Според Закона за устройство на Черноморското крайбрежие това би трябвало да е изключителна държавна собственост, като строителството на плажа и дюните е забранено. На мястото трябва да бъдат вдигнати 9 ваканционни бунгала на един етаж и 5 – на два етажа, както и 3 склада с басейни. Това е посочено на информационната табела, поставена на обекта. Според нея строителството е започнало на 2 ноември 2012 г. и трябва да приключи за 49 работни дни.

Инвеститор на обекта е “Емона 2000” ЕООД. Дружеството е собственост на Добрин Иванов според Търговския регистър. Строител е “Агрогруп Екзакт”.

Гражданската инициатива „Да спасим Иракли“ смята, че заради забавянето на заповедите за обявяването на защитени местности по евродирективата за местообитанията и Закона за биоразнообразието България е пред сериозна заплаха от европейски санкции.

България ще докладва на Европейската комисия състоянието на защитените зони през юни тази година. Съществува обаче риск да се окаже, че много от тях са били унищожени заради бездействието на институциите.

============================================================

Караджова: На Иракли ваканционното селище е законно

14.01.2013 13:54  
 
Автор: Vsekiden.com
 

 

Караджова: На Иракли ваканционното селище е законно

Министърът на околната среда и водите Нона Караджова Снимка: Владимир Ангелов

Изграждането на ваканционно селище в местността „Кладери“ е напълно законно. Това стана ясно от коментара ма министъра на екологията Нона Караджова по повод протеста, организиран от гражданската инициатива „Да спасим Иракли“.

 

Процедурата за строежа е започнала още през 2009 г. съобразно Закона за околната среда и биологичното разнообразие. През октомври 2010 г. е направено обществено обсъждане, на което не е постъпило нито едно възражение. През 2011 г. директорът на инспекцията по околна среда издава решение, с което одобрява решението на инвеститора, което е публикувано на страницата на РИОСВ – Бургас още същия ден. До ден-днешен не е постъпвало възражение от нито една неправителствена организация или граждани нито в РИОСВ-Бургас, нито в Министерство на околната среда и водите“, посочи Караджова.

 

Еко министърът припомни, че още на 21 август 2009 г. е издала редица заповеди за обявяване на защитени зони. Обявих защитена зона Емине, в която включих забрана за всякакво строителство в землищата на Обзор и на село Емине, добави още Нона Караджова.

 

Собственикът на земята и инвеститор на новостроящото се вилно селище в Иракли Добрин Иванов пък междувременно заяви, че няма намерение да бетонира плажната ивица. Обектът щял да бъде еко селище от затворен тип. Той е собственик на фирмата възложител „Емона ЕООД“. 

 

Проектът предвиждал 9 ваканционни бунгала на един етаж, 5 на два етажа, складове и басейни. Строителството е започнало на 2 ноември 2012 г. и трябва да приключи за 49 работни дни.

 

 

Print Friendly
FacebookСподели