Застига ни втора вълна на кризата, притеснен бизнесът

news.bg © БГНЕС Прогнозираната втора вълна на световната криза е възможно да окаже нови негативни ефекти върху пазара на труда в България. Необходимо е превантивно да се търсят подходящите краткосрочни и дългосрочни решения, за да...
| Източник:

news.bg
борса работа© БГНЕС

Прогнозираната втора вълна на световната криза е възможно да окаже нови негативни ефекти върху пазара на труда в България.

Необходимо е превантивно да се търсят подходящите краткосрочни и дългосрочни решения, за да се минимизира това въздействие. Това са част от изводите в анализ на Българската стопанска камара за пазара на труда в България, който беше представен днес.

От БСК предупреждават, че са налице огромни контингентиот неграмотни, с ниско образование и квалификация, обезкуражени лица, оказващи влияние върху равнището на трудовите доходи и социални плащания.

По такъв начин дори и слаби сътресения в европейския или световния пазар провокират негативни контракции и оставят дълбоки следи върху перспективите за възстановяване и развитие.

Според авторите на анализа трудовият пазар е силноинерционен и стагниран.

В документа се припомня, че пазарът на труда е една от областите, посочени в доклада на Съвета на Европейския съюз, с необходимост от реформа.

Налице са две тревожни тенденции за пазара на труда – спад в броя на активното население и, едновременно с това – увеличение на безработните лица, тези извън работната сила и в частност - обезкуражените лица, посочват от БСК.

Влошава се съотношението между активното население и броя на пенсионерите в страната, допълват от там.

Наблюдава се значителен спад на заетостта след 2008 г. – особено спрямо средното равнище в ЕС, сравним с този при страните с дългови проблеми – Гърция, Ирландия, Испания.

Коефициентът на заетост намалява с 2 пункта през второто тримесечие на 2011 г. спрямо второто тримесечие на 2010 г., като за първи път в последните пет години е под нивото от 60%, достигайки 58.2% при приета цел в Лисабонската стратегия от 70 на сто, съобщават още от БСК.

От Стопанската камара предлагат и редица предложения за реформиране пазара на труда. На първо място според бизнеса реформите, въздействащи на пазара на труда, трябва да се провеждат паралелно в сферите на трудовото законодателство, здравеопазването, образованието,пенсионната система, бизнес средата, повишаване ефективността на използване на публичните средства и т.н.

От БСК искат и въвеждане на електронно правителство, което да позволи на държавата да намали броя на заетите в административното обслужване и рязко да намали разходите за администрация.

Ускоряване оползотворяването и усвояването на средствата по оперативните програми, е друго от исканията на бизнеса.

 

Print Friendly
FacebookСподели