Екозащитници: Държавата подарява Пирин на олигарсите

Предоговарянето на ски концесията в Банско ще разшири 11 пъти площта на договора Проекторешението на правителството за предоговаряне на концесионния договор с „Юлен“ за ползване на защитени територии от национален...
| Източник: mediapool.bg

Предоговарянето на ски концесията в Банско ще разшири 11 пъти площта на договора

Проекторешението на правителството за предоговаряне на концесионния договор с „Юлен“ за ползване на защитени територии от национален парк „Пирин“ от ски зоната в Банско е правен абсурд, подигравка със законовите устои в страната и пореден подарък за олигарсите. Това се посочва в позиция на екокоалицията „За да остане природа в България“ по повод изтеклата информация, че кабинетът се готви да узакони всички нарушения, извършвани от „Юлен“ при изграждането на ски съоръженията в парка, да им разреши ново строителство там срещу вдигане на концесионната такса на „Юлен“.

Природозащитниците, които в сряда организират национален протест в десетина града в защита на защитените територии, сред които е и Национален парк Пирин.

„Вместо прекратяване на концесионния договор и търсене на отговорност от концесионера „Юлен“ АД и виновните длъжностни лица за допуснатото незаконно надвишаване на концесионната площ от 99.55 ха на 165 ха, държавни експерти предлагат на Министерски съвет да увеличи концесионната площ 11 пъти с цел узаконяване на всички нарушения. Концесията включва само площта на просеките за пистите и съоръженията, но сега се предлага да се включи и гората между тях“, пише в позицията на „За да остане природа в България“. Организацията припомня, че концесионерът е свързан с „Първа инвестиционна банка“, която по време на банковата криза миналата година получи 1.2 млрд. лева държавна помощ, за да не изпадне в положението на КТБ.

„Скандалният подарък не включва обаче само узаконяване на незаконно заграбеното в Национален парк „Пирин“. Най-съществената разлика между това проекторешение и онова, което правителството на Пламен Орешарски не подписа, а по-късно беше скъсано и от правителството на Бойко Борисов, е, че концесионерът нарушител получава безгранични права върху цялата територия на ски зона Банско“, посочват екозащитниците.

Те цитират член 2.1.4 на проекторешението за предоговоряне на концесията, според който се допуска 11-кратно увеличение на концесионната площ от 99.55 ха на 1069.58 ха. „Така концесионерът получава право да построи не само още една кабинка, а да застрои цялата гора под връх Тодорка в Национален парк Пирин. С това се отваря врата за застрояването на цял Северен Пирин с оглед на натиска на инвеститори и общини да построят нови 333 км ски писти в Пирин“, пише екокоалицията.

Природозащитниците припомнят, че допускането на ново строителство в ски зона Банско в национален парк „Пирин“ противоречи на забраната на чл. 21 от Закона за защитените територии. Освен това, промяната във финансовите параметри на концесията за пореден път не е обоснована с икономически анализ, който да отразява реалните пазарни условия.

Проекторешението на Министерски съвет нарушава конкурентните правила в България и засилва монополните позиции на концесионера „Юлен“ АД, тъй като се подменят конкурсните условия за концесията от 2000 г., смята още организация

Според нея скандалното в случая е, че докладът на междуведомствената работна група към Министерски съвет, на чиято основа е подготвено проекторешението за ски зона Банско, представлява един крайно поръчков документ.

„Вместо да бъдат анализирани въпросите, повдигнати от редица експерти в работната група по отношение законността и собствеността на обектите в ски зона Банско, в доклада са наложени единствено доводи, които имат за цел да прикрият нарушенията и отговорността на виновните лица и да подведат правителството и обществото, че има неясноти и противоречия в концесионния договор и законодателството“, посочват от „За да остане природа в България“.

Те дават пример с позоваването на отменената Наредба за категоризация на ски пистите с цел оправдаване прекомерното разширение на ски пистите (до 3 пъти над разрешеното от екоминистерството при ски писта „Томба“), а в същото време работната група не проверява защо всички писти в ски зоната са били ползвани, без да бъдат изобщо категоризирани, което е нарушение на Закона за туризма.

Коалицията „За да остане природа в България“ отново призова правителството, преди да вземе решение за ски зоната Банско, да организира публично обсъждане на доклада на работната група и проекторешението за концесията. Организацията настоява също така да се разследват посочените от експертите в междуведомствената работна група и природозащитните организации въпроси и сигнали за нарушения на концесията, която според тях трябва да бъде прекратена.

Print Friendly
FacebookСподели