АЕЦ „Белене“, магистралите и чуждите инвестиции в България са били сред въпросите, зададени от посланиците на страните-членки на ЕС към президента Росен Плевнелиев по време на продължила повече от два часа работна закуска.
По време на срещата държавният глава е подчертал споделяните от всички политически сили приоритети - енергийна ефективност, консерватизъм във фискалната политика, мерки за подпомагане на икономиката – в частност на малкия и средния бизнес, продължаване на реформите в сектор „Сигурност“ и съдебната реформа.
От своя страна посланикът на Дания Каре Янсон коментира, че се е получила една много открита и откровена дискусия, на която са обсъдени много неща от взаимен интерес, включително и начинът, по който европейските посланици могат да подкрепят България на 21 век.
Янсон изрази готовност за подкрепа на страната ни в процеса по превръщането й в модерно общество от западен тип.
Той подчерта, че не е задължително страната ни да приема всички съвети, които й дават, но не е лошо да размисли върху тях, защото много европейски страни се намират там, където България би искала да бъде.
Росен Плевнелиев е изтъкнал, че сред приоритетите е водната реформа и административната. По въпроса за АЕЦ „Белене“ той е подчертал, че не се интересува от отделните проекти, а от националните приоритети, които да се следват и да не се подминават. Плевнелиев е изразил и желанието и волята на управляващото мнозинство да се приеме работещ закон за конфискуване на имущество, придобито от престъпна дейност.
Посланиците са отправили множество въпроси, свързани с чуждите инвестиции в страната. Те останали доволни от отговора на българския държавен глава, който заявил, че се работи в посока Българската агенция за инвестиции да стане много по-активна и да поема чуждите инвеститори още от стъпването им в България, а не както е в момента – да обикалят институциите ни и да се борят с българските процедури.
Като изключително важен проект, който трябва да се случи през следващата фискална рамка на ЕК 2014-2020 Росен Плевнелиев е посочил магистрала „Хемус“ и Лот 3 на магистрала „Струма“.
След работната закуска, която държавният глава определи като изключително важна, обещаваща и добра, той обща това да се превърне в една традиция. „Така трябва да бъде между приятелите и членовете на едно семейство, каквото е ЕС, защото ние искаме да бъдем активен и полезен член“, заяви Росен Плевнелиев.
Той подчерта, че е много важно останалите страни от Съюза да са запознати не само с приоритетите и успехите на България, но и с нейните проблеми и заедно да се работи за тяхното решаване.
Държавният глава подчерта, че България променя своите институции и се намира в процес на трансформация към активно демократично общество, което знае какво да каже на европейските ни приятели.