Ако в София е останала някаква свобода в медиите, в провинцията тя напълно отсъства, смята генералният директор на „Репортери без граници“ Оливие Базил
Проблемът със свободата на медиите в България буди тревога, заяви европейският комисар по телекомуникациите и медиите Нели Крус.
Властите в България трябва да гарантират сигурността на журналистите, както и на останалите граждани, ще продължим много внимателно да наблюдаваме ситуацията със свободата на медиите в тази страна, защото тази ситуация е източник на тревога, заяви еврокомисарят по въпросите на цифровизацията Нели Крус, в чийто ресор попадат и медиите.
Тя направи изявление на семинар за медийната свобода в нашата страна, организиран в Европейския парламент в Брюксел от групата на либералите и демократите АЛДЕ.
Комисарят отбеляза, че поканата за участието й в срещата е била неочаквана и тя променила програмата си, за да присъства.
Когато говорим за свободата на медиите, става дума за защита на основните ценности, не във всички страни от ЕС има такава свобода, трябва да се борим за нея, допълни Крус.
Когато обстановката в дадена европейска държава може
да застраши ценностите на ЕС,
не бих се поколебала да реагирам, добави тя.
Готова съм да окажа натиск по отношение на България, след като международни класации определят слаби постижения в областта на свободата на словото и се съобщава за отправени смъртни заплахи срещу журналисти, също както в Гърция, допълни тя.
ека бъда ясна: заплахата с насилие никога не е приемлива част от демократичния дебат, каза Крус.
Комисарят отбеляза, че предстои до края на годината ЕК да предложи общоевропейски препоръки за свободата на медиите.
Председателят на групата на АЛДЕ Ги Верхофстат посочи в своето изявление, че ЕС трябва да се отнася към темата за медийната свобода еднакво, независимо дали взима отношение към медиите в страни от Общността или извън нея.
По мнението на генералния директор на международната организация „Репортери без граници“ Оливие Базил, у нас има теми, които отсъстват от обществения дебат.
Той посочи, че не се наблюдават задоволителни отговори по извършените убийства на журналисти.
По думите му, ако в София е останала някаква свобода в медиите, в провинцията тя напълно отсъства.
Базил бе критичен и за
финансирането на повечето печатни медии в България
Евродепутатът Антония Първанова уточни, че целта на семинара е да оформи предложения за прозрачност на медиите. Тя приветства идеята, изразена от журналиста Сашо Диков, за европейско финансиране за разследваща журналистика.
Фактът, че водим този разговор тук, а не в България, показва достатъчно, коментира независимият евродепутат Слави Бинев. Той критикува това, че медиите у нас се занимават с почистването на отпадъците, но не и с по-съществени теми.
В последвалите изказвания на отделни журналисти и хора, свързани с българските медии, поканени за участие в дискусията, Лили Маринкова (БНР, телевизия „Канал 3″) коментира, че не й е приятно да се говори, че в България има цензура.
Нашата професия страда и заради качествата на политиците, особено заради много ниската опозиционност, бе нейното мнение. Дори парламентарните питания не носят градуса от времето на прехода, коментира Маринкова.
По принцип у нас нещата са влошени, защото човек трябва да вземе страна;
понякога в обществените медии има повече възможност да се защитиш, а в частните дори не можеш да се оплачеш, отбеляза Маринкова.
Според журналиста Сашо Диков (телевизия „Канал 3″), с прояви като семинара на АЛДЕ европейските институции отчитат дейност, а се искат сериозни мерки и контрол по обсъжданата тема.
По неговите думи българската държава се превръща във все по-голям рекламодател в медиите. Диков призова делегация на ЕП да проучи финансирането на медиите в България.
По мнението на Илиана Беновска (радио К2), медиите у нас „са собственост на олигарси и престъпници“.
Съсобственикът на вестниците „Труд“, „24 часа“ и останалите издания от „Медийна група България холдинг“ Любомир Павлов, председател на Съюза на издателите, заяви, че проблемите със свободата на медиите в нашата страна напоследък са се задълбочили.
Той добави, че вратите на професионалната организация, която оглавява, са отворени за всички издатели, включително на вече напусналите, но но след като те подпишат Етичния кодекс и при прозрачност на собствеността.
Категорично сме против главните редактори да бъдат агенти на комунистическите служби, посочи Павлов.
Представителят на вестник „Капитал“ Теодор Захов коментира, че у нас има изкривяване на медийния пазар, а медиите не изразяват свободно мнение и осигуряват комфорт на управляващите. Той посочи, че пазарът на разпространението на печатни издания е монополизиран.