Д-р Вълко Любенов:Преди 30 години се роди Обединената общинска школа по изкуствата в Несебър

| Източник:
ЧЕСТВАНЕТО НА ЮБИЛЕЯ ЩЕ БЪДЕ ОТБЕЛЯЗАНО С ТЪРЖЕСТВЕН КОНЦЕРТ НА 13 АПРИЛ /НЕДЕЛЯ/-ЦВЕТНИЦА В АМФИТЕАТЪРА НА СТАРИЯ НЕСЕБЪР ОТ 14.00 ЧАСА- ЗАПОВЯДАЙТЕ !
 
По щастливо стечение на обстоятелствата ,юбилейната година,е свързана с два уникални юбилея за Несебър.Вписването преди 30  години на Стария Несебър в Списъка на  градовете Световно културно наследство и също толкова години на изключителния фолклорен феномен-Обединената общинска школа по изкуствата за деца и юноши към община Несебър. Тридесет  години на нейните лъчи се греят знайни и незнайни герои по света и у нас,но създателят и „виновен“ за тази светлина е само един-сегашният д-р х. к.  Вълко Любенов.Всичко друго,което сега се върти около Школата е суета-сует,но кога ли по нашенско са признавали трудът и заслугите някому…. 

За страдащите от амнезия,световъртеж и други болести на века ,д-р Вълко Любенов разказа единствено за читателите на Несебър-нюз какво е било началото на раждането на Школата :

ЮБИЛЕЙНЯТА ГОДИНА БЕШЕ 2013 НО ПО СТЕЧЕНИЕ НА ОБСТОЯТЕЛСТВАТА ОТБЕЛЯЗВАНЕТО НА 30 ГОДИШНИШНИЯ ЮБИЛЕЙ ЩЕ БЪДЕ  13.04.2014

 

===========================================================

 

 

Преди 30 години се роди Обединената общинска школа по изкуствата за деца и юноши в община Несебър 
През 1979 г.чрез национален конкурс на Комитета по туризъм бях назначен за главен хореограф и Гл.художествен ръководител на Професионалния фолклорен танцов ансамбъл”Слънчев бряг”към курорта „Слънчев бряг“.По това време в България имаше четири професионални ансамбли към най-големите курорти”Албена”,”Златни пясъци”,”Слънчев бряг” и София -към Националния център за туристическа реклама на България”Балканска младост”.

В София се разделих със създадените от мен фолклорни състави,школи и ансамбли /1965-1979 г/. Танцов Ансамбъл „Младост” с първата създадена огромна школа за деца и юноши към него при читалище „Д.Динев”Благоевски район,кв.Емил Марков София ;Ансамбъл за народни песни и танци при ГНС Нови Искър и втората школа по изкуствата за деца и юноши към него и други по-малки формации.

  Многобройни самодейни групи,школи,състави към училища,институти,учреждения,военни поделения и дружества………….

През април 1979 год. с две малки деца с ъс съпругата ми се заселихме в Несебър.Курорта Слънчев бряг ми предостави семейно жилище-в служебния жилищен блок на ул.Хан Крум 37,където живеем и сега. Радвах се,че след 25 години отново се връщам в родния си край.Аз съм роден през 1940 г.в град на  Обзор.Там са и моите близки и роднини -православни християни , тракийци .

Вече бях втори курс студент в Академия по изкуствата гр.Пловдив.Ансамбъл „Слънчев бряг “ в продължение на половин година е бил без хореограф.А до моето пристигане от създаването му е имало вече петима хореографи.Предстоеше огромна работа за неговото истинско укрепване и възраждане.Огромен проблем беше недостигът на качествени професионални кадри –артисти танцори,танцьорки,музиканти. Нямаше време за оглеждане.

Прецених,че тук  на територията на несебърската община има потенциал и можем и сами да си създадем високопрофесионални кадри.”Запретнах ръкави” и започнах:Успоредно с работата и грижата за професионалния ансамбъл, извърших задълбочено проучване- изследване на потенциала на училищата в Несебър,Сл.бряг и селищата в общината .И към резултатите от проучването прибавих и натрупания опит от създадените до момента от мен други две школи в различни населени места в България. Изградих специален проект и програма за създаване на още по -съвършена форма на Школа по изкуствата за деца и юноши при община Несебър.

Пътят до официалното откриване на дейността на новата школа беше дълъг,труден ,трънлив и понякога невъзможен.От врата на врата,от институция на институция, неуморно докато най-после се проведе  разширено съвместнозаседание с представители на всиччки институции в община Несебър в Общински съвет за култура за обсъждане на проекта при неравни сили -един срещу всички. Все пак мъдростта надделя и общинските ръководства ,политически и административни най-накрая взеха положително решение:Одобриха проекта!До официалното откриване предстоеше още изключително много труд,тичане,уговорки….

Посещавах всички учебни занятия по физическо възпитание преди всичко на децата в училищата от първи до седми клас.Благодарение на мъдрото и родолюбиво отношение на директора на у-ще „Л.Каравелов“ Димитър Чаталбашев успяхме да създадем стабилна и стройна организация за разяснителна работа сред  учителския колектив,децата и техните родители и цялата общественост. Ден и нощ посещавах и се срещах с родители и близки на деца и внуци.Макар и трудно накрая дойде важния ден от март  1983 год.

През май в актовата зала на у-ще „Л.Каравелов „се състоя тържествено общо събрание: Записаните над 120 деца, лично от доброволките-родолюбки , началните учителки Дора Костава и Минка Ангелова;всички учители и директори на несебърското училище ,служителите от общинските институции и общинската администрация. И в тази тържествена анмосфера беше обявено началото на школата.

Истинска и неповторима помощ оказаха учителите,класните ръководители начело с директора Димитър Чаталбашев.И така в плътен контакт и педагогически и национален сговор между мен и тях започна настъпателна трудна и сложна работа за спечелване доверието на децата и техните родители.Все още нямаше никакви условия.Липсваха най-елементарни неща от първа употреба, средства,репетиционни облекла,музикални инструменти

 

Липсваха и специалисти-корепетитора ,хореографи,музиканти.Неоценима помощ оказа курорта Слънчев бряг начело със тогавашния ген.директо Лефтер Василев и началника на отдел музикално артистична дейност на курорта Петър Карафезлиев.От най-голяма важност беше помоща на професионално образованите възпитаници на Държавното хореографско училище София назначени със конкурси като щатни артисти-балетисти в професионалния фолклорен таанцов ансамбъл „Слънчев бряг” Евгения Мартинова,Ани Ангелова,Милко Дачев,Георги Казаков,Румяна Иванова и др.артисти-солисти в ансамбъла.От Естрадния отдел на БДКонсерватория беше изискан и първия корепетитор-акордеонист Димитър Стефанов………..

Актовата зала беше занемарена и намазана с подово масло ,не както сега паркета да е излъскан и да блести .Съпротивата за отстъпване на база за репетиции беше ожесточена почти ръкопашна.Младия тогава начален учител Петър Кацаров и учителя по пеене Панайот Катрафилов бяха напълно доброволно и безвъзмездно привлечени  с първите корепетитори макар и без опит. За щастие срещнах изненадващо разбиране и подкрепа от родителите и гражданството.

Несебър е специален град от древността,няма традиционен български фолклор, но през последните стотина години 90% е заселен с българи бежанци и изселници от Тракия и Македония.От Балканските странджански села и еркечкият балкан непрекъснато пристигат и се заселват млади хора.Те са донесли със себе си истински български традиции и фолклор и той естествено се нужае от изследване,съхраняване и популяризиране

.Идеите и дейността на школата оживиха,зарадваха и празнично възбудиха настроението на целия регион.Това вдъхваше истински жив дух на любов и желание да съхраним българското.

Нататък ще разказват резултатите и фактите ….РОДИ СЕ УНИКАЛНА И ПРЕКРАСНА ШКОЛА -ПОВЕЧЕ ОТ ТРИ ДЕСЕТИЛЕТИЯ ТЕЗИ ДУМИ МНОГОКРАТНО СЕ ПРОИЗНАСЯХА ОТ ГОСТИ , НАЦИОНАЛНИ ИНСТИТУЦИИ И СПЕЦИАЛИСТИ. Школата тръгна смело и твърдо по стъпките на Държавното хсреографско училище и се превърна в един качествен мини- модел на професионално училище за музикално танцов фолклор и създаде истинска благодатна почва за развитието на целия спектър от изкуствва за деца и подрастващи

Д-р х.к. Вълко Любенов

 

 

 
Като поздрав към община  Несебър и към  нейните  истински граждани ,ценители на културноисторическото наследство и културата,  в името на красотата,непреходното, съзиданието и доброто ! ЧЕСТИТКА ЗА ТАЛАНТЛИВИТЕ ДЕЦА  И МЛАДЕЖИ  НА ОБЩИНА  НЕСЕБЪР Д-Р ВЪЛКО ЛЮБЕНОВ  ПОЗДРАВЯВА СВОИТЕ ВЪЗПИТАНИЦИ

 

 

 

на създадената от десетилетия и съзидавана от него

 

 

 

 Обединена общинска школа по изкуствата за деца и юноши при Община Несебър.

 

 

 

Мили деца,скъпи родители,пазители на българщината.

 

 

 

         Многоуважавани колеги хореографи,музиканти,педагози , технически сътрудници и помощници,БЪЛГАРИ,които повече от 30 години участвахте и отдадохте всичко от себе си за създаването,//съзидаването и съграждането //на уникалната несебърска ,Школа по изкуствата за деца и юноши при община Несебър,

 

 

 

Честита  30 годишнина от създаването на  уникалната и прекрсна обединена общинска школа по изкуствата за деца и юноши при община Несебър

 

 

 

      Въпреки,че някой крещят и предупреждават  в каква криза навлизаме,колко лоша и опасна ще бъде ТЯ,аз независимо от всичко  ви пожелавам щастливи Великденски празници ! „НЕ СЕ ГАСИ ТУЙ ЩО НЕ ГАСНЕ!”

 

    Бъдете победители над всички предизвикателства !Изживейте  още много здрави и щасливи години.Направете нови решителни стъпки към  щастието си.Отстоявайте докрай българските традиции и помагайте  Несебър винаги да бъде  прекрасен,съвременен , български,европейски и световен културен център-кръстопът на цивилизации и култури какъвто винаги е бил до сега!

 

 

 

     Повече от 3000 са  школниците,които изпълваха танцовите зали  и музикалните кабинети на  емблематичната  фолклорна  музикално-танцова школа  на  Несебър и осигуряваха високопрофесионални  артисти за Професионалния фолклорен танцов ансамбъл”Слънчен бряг” и всички професионални ансамбли в България.Ехото от жизнерадостните  детски и младежки стъпки , изпълвало стотици пъти улиците и площадите на селищата в  Несебърската община ще продължава да напомня за жизнерадостния български дух и красота сътворени от талантливите българи-  специалисти и  децата  от   вечния  Несебър.

 

 

 

 Огнени български  ритми,талант и красота заливаха  най-престижните  национални и международни сцени в продължение на повече от три десетилетия  ,съпътствани от френетичен успех .Запазиха се древни традиции от културата  и бита на българите  и се създадоха нови .

 

 

 

       Постигнатото от художествения и педагогически  екип -  художествените ръководители , преподаватели хореографи и музиканти ,заслужава  откровено признание,изключителни оценки  и  дълбок поклон.Най-талантливите високо образовани професионални артисти –солисти от професионалния  фолклорен танцов ансамбъл” Слънчев бряг” към курорта Слънчев бряг,отдадоха младост,талант и любов към българщината  и за децата на Несебър.

 

 

 

     Родители и учители от СОУ” Л.Каравелов”-Несебър и всички училища от селищата на несебърската община, цялото общество на нашия край , имат вълнуващ принос за изключителните резултати.

   И всичко това благодарение на мъдрата,отговораната ,решаващата роля,грижа и подкрепа на ръководствата на община Несебър.

 

 

 

       Списъкът  на изявените таланти и високо образовани професионално деца и младежи е дълъг.За някой от тях музиката и фолклорната  традиция  се превърнаха в съдба,професия и истинско творческо призвание, настояще и  бъдеще.

 

 

 

       С изключително вълнение и искрено признание и поклон изпращам  тази празнична честитка до  моите млади колеги-бивши  мои ученици и възпитаници на Школата по изкуствата в Несебър и Професионалния фолклорен танцов ансамбъл”Слънчев бряг”.

 

 

 

      Въпреки,че от лятото на 2004 год.бях принуден да  се  разделя с любимите  танцови зали на Несебър ,аз не се чувствам  далеч от вас.Не изпуснах пулса на вашето израстване  и  изграждане като професионалисти в областта на българската традиция и култура и уникалното  изкуство на танца и музиката.Знам вече колко сте пораснали , и че вашите деца вече са готови да ви последват и ви следват.

 

 

 

 Колко е прекрасно  ,  когато живота тече по своите изконни , вековни коловози на любовта,семейството и традицията.Вярвам,че заедно с вас, млади родители ,ще успеем да въведем децата в щасливата традиция на българите и ще направим така,че и те да преживеят като своите предци и родители прекрасните мигове по пътя  на българската традиция ,на танца и музиката.Вашите деца и моите внуци и правнуци   вярвам ще бъдат истински българи и ще пренасят в бъдещето българската традиция и духовност!

 

Пожелавам с цялата си душа и сърце  бъдещето да донесе много здраве,осъществени мечти,любов и красиви срещи с приятели!

 

…………………………………………………………………………………………………………….

 

   Възпитаници на Школата по изкуствата при община Несебър

 

 приети за професионално обучение в елитните национални,основни,средни,висши учени заведение  и  академии по изкуствата от създаването на школата (1983) до 2004 г.

Списъка по нататък ще се дописва от последователите на традицията.!

 

 

 

 I.Национално Училище по Танцово Изкуство – София

 

 

1.      Здравко Пламенов Чакъров        – VIII клас       – учебната 1987/1988 г.-бълг.танци

 

 

 

2.      Ивайло Веселинов Вълков           – VIII клас      – учебната 1987/1988 г.-бълг.танци

 

 

 

3.      Христо Иванов Гайдаров             – VIII клас       – учебната 1989/1990 г.-бълг.танци

 

 

 

4.      Станислав Цанев                            -VIII клас       – учебната 1990/1991 г.-бълг.танци

 

 

 

5.      Красимир Кирилов Попов            – VIII клас       – учебната 1996/1997 г.-бълг.танци

 

 

 

6.      Стойчо Христов Станелов            – VIII клас       – учебната 1996/1997 г.-бълг.танци

 

 

 

7.      Митко Димов Димов                     -VIII клас        – учебната 1998/1999 г.-бълг.танци

 

 

 

8.      Явор Георгиев Георгиев               -VIII клас        -учебната 2001/2002г. –бълг.танци

 

 

 

9.      Гергина Станкова Иванова           -VIII клас       учебната 2003/2004 г. –бълг.танци

 

 

 

10.  Илиана Миланова Ангелова         -VIII клас       учебната 2004/2005 г. –бълг.танци

 

 

 

11.  Ивана Иванова Пъдпъдъкова         – IV клас       -учебната 2001/2002г. -     кл.балет

 

 

 

12.  Мартина Иванова Вълчева             - IV клас       -учебната 2001/2002г. –   кл.балет

 

 

 

 

 

II. Средно Музикално –Тантцово Училище „Филип Кутев” – Котел

 

 

 

 

 1.  Дичко Иванов Желязков               – VIII клас    -учебната 1995/1996 г.нар. музика-гайд          

 

 

 

              2. Илияна Маринова Фандъкова         – VIII клас    -учебната 1997/1998 г.бълг.танци

 

 

 

3. Виолета Иванова Желязкова          – VIII клас    -учебната 1999/2000 г.бълг.танци

 

 

 

4. Ива Христова Цачева                 – VIII клас    -учебната 1999/2004 г.бълг.танци

 

 

 

5. Росица Христова Ангелова              – VIII клас    -учебната 1999/2001 г.бъл.танци

 

 

 

6. Ивелина   Димитрова Стоянова      – VIII клас    -учебната 2000/2001 гбълг.танци

 

 

 

 III. Средно Музикално Училище „Панчо Владигеров” – Бургас

 

 

 

 

 

 

 

         1. Денис де Брито Гонсалвеш              -VIII клас        учебната -1997/1998 -валдхорна

 

 

 

         2. Гергана Ленкова Несторова            -V клас           -учебната 2000/2001 г. – пиано

 

 

 

         3. Мартина Стоянова Димитрова       -V клас           -учебната 2001/2002 г. – флейта

 

 

 

          4.Недялка Цветанова Димитрова      -VI клас           -учебната  2003/2004 г.-  пиано

 

 

 

 

 

 

 

 IV. СОУ „Димчо Дебелянов” – Бургас – музикална паралелка

 

 

 

 

 

 

 

         1. Теодора Божкова Дамянова             – VIII клас      -учебната 2001/2002 г. -народно пеене

 

 

 

         2. Доротея Златкова Дамянова           – VIII клас       -учебната 2001/2002 г.-народно пеене

 

 

 

V. СОУ „Добри Чинтулов” – Бургас – хореографска паралелка

 

 

 

 

 

 

 

         1. Станимира Недкова Димова                 -IX клас             -учебната 2000/2001 г.

 

 

 

           2. Мира Георгиева Колева                          -IX клас             -учебната 2001/2002 г.

 

 

 

           3. Елена Петрова Петрова                           -IX клас             -учебната 2001/2002 г.

 

 

 

           4. Георги Петров Петров                                           -IX клас              -учебната 2001/2002 г.

 

 

 

           5. Анита Николова Николова                   -IX клас             -учебната 2002/2003 г.

 

 

 

           6. Женя Радева Радева                                -IX клас              -учебната 2002/2003 г.

 

 

 

           7. Димитринка Трайкова Русева              -IX клас             -учебната 2002/2003 г.

 

 

 

           8. Петя Неделчева Енева                                           -IX клас              -учебната 2002/2003 г

 

 

 

.

 

 

 

VI. Средно Художествено Училище „Цанко Лавренов” – Пловдив

 

 

 

 

 

 

 

         1. Диляна Руменова Пергелова           – VIII клас      -учебната 2001/2002 г.

 

 

 

 

 

 

 

VII. Музикална Академия „Панчо Владигеров” – София

 

 

 

 

 

 

 

         1. Денис де Брито Гонсалвеш  – ХII клас – валдхорна

 

 

 

          2.Гергана Ленкова Несторова- XII клас – пиано

 

      

 

     3.Мартина  Стоянова Димитрова -    флейта

 

 

 

           

 

 

 

 

 

 

 

VIII. Академия за Музикални , Танцови  и Изобразителни  Изкуствa – Пловдив

 

 

 

 

 

 

 

         1. Стефан Тодоров Тодев                                -учебната 1998/1999 г.бълг.хореография

 

 

 

         2. Десислава Вълкова Червенкова                 -учебната 1999/2000 г.маг. бълг.хореография

 

 

 

         3. Николай Стоянов Юнаков                         -учебната 1998/1999 г.маг.бълг.хореография

 

 

 

         4. Дичко Иванов Желязков                            -учебната 2000/2001 г.народ.музика-гайда

 

     

 

     5.Ива  Христова  Цачева -2004/2008 –бакалавър българска    народна хореография

 

                              2008/2009 г.Магистър – арт  мениджмънд

 

   6.Гергина  Станкова Иванова  -       учебната  2005/                                                           бълг.хореография

 

 

 

      

 

 

 

IX. Музикално Педагогически Институт – Шумен

 

 

 

 

 

 1. Теодора Божкова Дамянова             -учебната 2000/2001 г.-музикална педагогика ,народно пеене и танц

 

 

 

 

 

X. Варненски Свободен Университет „Черноризец Храбър”

 

 

 

   1. Виолета Иванова Желязкова –                    -бълг.нар.хореография        

 

 

 

          2. Митко Димов Димов –                                  -бълг.нар.хореография

 

 

 

         3.Росица Христова Ангелова-                          -бълг.нар.хореография

 

 

 

         4. Виктория Петрова Петкова –                   -бълг.нар.хореографи

 

 

 

         5.Таня    Христова Иванова                        -бълг.нар.хореография

 

 

 

 ХI.Професионалните артисти танцьори работят в най-ярките професионални ансамбли на България :Ансамбъл”ТРАКИЯ”,”БЪЛГАРЕ”,”ФИЛИП КУТЕВ”,”НЕШКА РОБЕВА”,”ИЛИАНА РАЕВА” „СЛАВИ ТРИФОНОВ”и към  академията в пловдив и  Свободен университет  ВАРНА  и други  ТВ шоопрограми,………….

 

 

 

 XII.Първа стипендия на Община Несебър с името на Жана Чимбулева спечелена и връчена тържествено на:

 

 

 

            1.Гергана Ленкова Несторова – I-ви курс в Държаната музикална Академия

–                    “ПАНЧО ВЛАДИГЕРОВ” СОФИЯ – пиано.

–                           Възпитаничка на школата по изкуствата-първия випуск на специализирания  клас   „Традиция и фолклор” от  1 до 4 клас в у-ще „Любен Каравелов”.Ученичка от  предучилищна възраст до 4 кл.вкл.в класа по пиано на педагожката Димитринка Нейчева –Билкенрот .Рано открития талант спечели вниманието и специалната програма и грижа за израстването и като музикант.Продължава да завладява върховете на българската и световна музика.

 

 Госпожа  Д.Нейчева- Билкенрот  е преподавател  по пиано в школата  от създаването на предмета Пиано.Всички ученици и студенти по изкуствата са преминали през нейния кабинет.Тя също е  възпитаник по музикална педагогика и пиано  на Варненския Свободен Университет

 

 XIII.Успешно завършен пълен цикъл на професионално израстване и обучение от първи  до 12 клас в ООШ и у-ще „Любен Каравелов”- Несебър и Академия за Музикални,Танцови и Изобразителни Изкуства гр.Пловдив.

 

1.Десислава Вълкова Червенкова –Магистър по българска народна       хореография,Преподавател по Български танци в Обединената общинска школа по изкуствата за деца и юноши  при община Несебър  до ноември 2008 г.,хореограф на клуб „Традиция и фолклор”,клуб Незабравка  към СОУ Л.Каравелов,гр.Ахелой,Поморие…………Музикален ръководител на ОДЗ„МЕЧО ПУХ” Равда…

 

2.Виктория Петкова  Петрова      – Бакалавър –българска народна хореография ВСУ”Черноризец Храбър”

 

3.Митко Димов Димов-    Бакалавър –българска народна хореография ВСУ”Черноризец Храбър”

 

4.Гергина Станкова Иванова -бакалавър –българска народна хореография АМПТИИ Пловдив

 

5.Таня……../Тънково/

 

 

 

  Изключителни заслуги за издигането на фолклористи в класическите музикални жанрове има музикалната педагожка  Димитринка Нейчева-Билкенрот.-музикален педагог  по пиано от създаването на музикалния отдел в школата до момента.Нейни ученици,талантливи певци,танцьори и музиканти вече са завършили или в момента следват своето класическо или специално музикално образование в българските средни музикални и хореографски училища,консерватории и академии по изкуствата.

 

 Когато мечтите са повече от спомените,живота има смисъл и красота и няма остаряване!Бъдете вечно млади!

 

Горд съм,че несебърската школа е открила навреме,откърмила и подкрепила талантливите  български  деца на община  Несебър .

 

 

 

        Всеки град  и всеки народ би се гордял с такава армия високообразовани ,млади и талантливи творци,артисти,педагози  и майстори  в областта на българската национална култура,приложни изкуства,фолклорна традиция,музика и танц.

 

Затова всички и най агресивни опити на чужди национални култури и изкуства и особено на балканските народи   си остават безплодни и атмосферата на вечния град си остава завинаги  БЪЛГАРСКА.

Скъпи приятели,

 

 „….По пътя често има бури,вятър,но бурите не ще ни разделят!

 

 Живота се измерва не с години , а с дирята оставена след нас!”

 

 

 

 

 

На снимките:Част от хилядите възпитаници на Школата по изкуства за деца е юноши в най-добрите и времена.

Print Friendly
FacebookСподели