Българската агенция за безопасност на храните (БАБХ) смята да направи анализ кои хотели имат кухня, в чиито възможности е да предлага на туристите пълно изхранване чрез услугата “ол инклузив“, и обектите да бъдат специално категоризирани. Които не отговарят на изискванията, няма да могат да продават на туристите пакети “ол инклузив“. Намерението ще бъде обсъдено с хотелиерите и ресторантьорите в страната и вероятно от септември ще започнат проверките, обясниха от агенцията по храните пред Mediapool в понеделник.
По-рано през деня шефът на ведомството Йордан Войнов съобщи пред бТВ, че идеята е от следващото лято да се категоризират обектите, които могат да предлагат “ол инклузив“. В момента масово хотелите предлагат изхранване, включено в общата ниска цена на пакета, за да не изпускат туристите към други заведения в курортите, а услугата е некачествена, аргументира се той.
От есента ще започнат проверки на хотелите, предлагащи “ол инклузив“, за да се види какъв е асортиментът на кухните им, колко често се разнообразяват предлаганите храни и какво е тяхното качество, развиха идеята от БАБХ. В момента има хотели, чието кухненско оборудване позволява предлагането само на закуска и то еднообразна, но не и обяд и вечеря. Въпреки това те се опитват да предлагат “ол инклузив“, който няма нищо общо с представата за тази услуга, допълниха от агенцията.
Тепърва ще се обмисля и как категоризацията на “ол инклузив“-а да се съчетае с принципната категоризация и броя на звездите, които хотелът получава от Министерството на икономиката, енергетиката и туризма.
Войнов коментира още, че БАБХ предвижда да държи по-изкъсо концесионерите на плажовете за нерегламентираните търговци, предлагащи на курортистите по брега на морето различни видове храни и напитки с неясен произход и качество. Той допълни, че отговорност на концесионерите е да следят на пясъчната ивица да не се продават хранителни стоки извън законните търговски обекти на плажа.
Директорът на агенцията по храните отново отбеляза, че ще работи за криминализирането на случаите, в които търговците на храни многократно са хващани, че продават стоки с изтекъл срок на годност, препакетират такива продукти и заблуждават потребителите.
“Тогава вече, тъй като ние имаме такива случаи, след като неколкократно някой е нарушил закона, съответно го предаваме на прокуратурата, за да бъде повдигнато обвинение. Засега, понеже това нещо не е разписано в закона, единствено и само може да се повдигне обвинение, ако с действията си търговецът причини, така, смърт на потребителя, който консумира такава храна“ обясни Войнов пред бТВ.