Докладът за източването на КТБ се оказа секретен

Дори и депутатите, които обещаваха прозрачност на разкритията, не могат да узнаят кой и къде е отмъкнал активи на банката Докладът на международната фирма „АликсПартнърс“, наета през лятото да проследи...
| Източник: mediapool.bg

Дори и депутатите, които обещаваха прозрачност на разкритията, не могат да узнаят кой и къде е отмъкнал активи на банката

Докладът на международната фирма „АликсПартнърс“, наета през лятото да проследи и върне изтеклите незаконно пари от Корпоративна търговска банка (КТБ), е секретен. Такъв договор са сключили с фирмата синдиците на банката, съобщи министърът на финансите Владислав Горанов в петък по време на парламентарния контрол. Преди това депутатите от Реформаторския блок Мартин Димитров и Петър Славов му връчиха депутатска подписка с искане за публичност на доклада.

Докладът на мултинационалната компания с опит в разследването на банки, финансови институции, измами и пр., беше предаден на синдиците още преди месец. По силата на сключения договор фирмата „трябва да действия по проследяване и да препоръча на синдика на КТБ действия за запазване и връщане в имуществото на банката на активи, с които банката се е разпоредила в нарушение на закона“.

„АликсПартнърс Сървисис ЮКей“ (AlixPartners Services UK LLP) трябваше да проучи и случаите на отпуснати кредити при недостатъчно или липсващо обезпечение или на свързани лица, довели до влошаване на финансово състояние на КТБ и дадат съвети какво да се предприеме.

Въпреки че веднага след срива на КТБ през юни 2014 г. политици настояваха веднага да се наеме международна компания да проследи накъде са изтекли парите на банката, това се случи година по-късно, когато голяма част от следите са заметени.

Цената, която плащат синдиците на КТБ за услугата на разследващата компания, така и не е съобщена. Фондът за гарантиране на влоговете в България плати 3.7 мллрд. лв. за защитените влогове в КТБ, като над 2 млрд. лв. от тях бяха дадени от бюджета, който пък за целта взе кредит.

Именно поради тази причина парламентът с голямо единодушие прие законодателни промени, които позволиха наемането на специализирана компания. Тогава всички настояваха разследването да се извърши бързо и при пълна прозрачност, тъй като става дума за бившата четвърта по големина банка в България, която бе протежирана от властта и чийто срив съвпадна с разрива на отношенията между собственика й Цветан Василев и депутата от ДПС Делян Пеевски.

В края на септември Горанов не каза, че докладът на „АликсПартнърс“ е поверителен по силата на договор, а че „не е уместно с оглед защитата на интересите на масата на несъстоятелността да ги коментираме на глас (разкритията от доклада -бел.ред.) и в детайли, тъй като до голяма степен тези, които искат да увредят масата на несъстоятелността, ще могат да се подготвят на базата на информацията, която се дава от консултанта“.

Сега финансовият министър разкри, че ако докладът бъде оповестен публично, България ще дължи неустойки за нарушаване на договора за конфиденциалност.

По думите му синдиците са настоявали за поверителност, за да не се попречи на събирането на масата на несъстоятелността на КТБ.

Владислав Горанов обясни, че няма как и депутатите да се запознаят с документа, описвайки казус от типа на „Параграф 22″. Докладът за КТБ е поверителен по силата на договор, но не е класифицирана информация. Така той няма как да бъде внесен нито в явно, нито в секретно деловодство.

Части от доклада могат да бъдат оповестени избирателно, но само след съгласуване между синдиците и фирмата, която го е изготвила, заяви Горанов. И допълни, че той самият все още нямал информация какво е разкрила и препоръчала фирмата.

Той предложи заедно с депутатите от Реформаторския блок да се срещнат със синдиците и заедно да обсъдят под каква форма и в каква степен да бъдат оповестени данните.

„Ако сте съгласни, с мое и ваше участие да организираме среща със синдиците и да преценим как да структурираме информацията и каква да е, за да я покажем на обществото“, предложи Горанов.

Димитров и Славов настояваха да бъде публикуван поне списъкът на замесените лица и фирми, защото измежду тях може да има влиятелни публични фигури, овластени да взимат решения по този казус. Горанов се съгласи с тях, но допълни, че несъстоятелността на банката тече по Търговския закон и извън пряката дейност на публични ведомства.

Преди месец той прогнозира, че ще успеят да върнат 30-35% от активите, защото по-голямата част от липсите в КТБ са свързани не с кражба на активи, а с тяхното изразходване и похабяване.

През юни главният прокурор Сотир Цацаров допусна, че е възможно лица от „АликсПартнърс“ да бъдат привлечени в качеството на експерти по делото за източване на 206 млн. лева от КТБ, но ще действат като физически лица. След извънредна финансова помощ от правителството в размер на 400 хил. лв., миналия месец прокуратурата събра цялата сума, която й необходима за изготвянето на комплексната съдебно-счетоводна експертиза за КТБ, която ще струва около 1 млн. лева.

Print Friendly
FacebookСподели