Комисията по икономика, енергетика и туризъм към Народното събрание прие национална енергийна стратегия със срок за действие до 2020 година. „Сред целите й е през 9-годишния период страната ни да работи по-активно за намаляване на зависимостта си от вноса на енергийни суровини”, коментира депутатът от ПП ГЕРБ Димитър Бойчев, който е член на комисията. Според експертите на министерството на икономиката, което е неин автор, в момента България внася до 70 на сто от консумативите за енергийната си промишленост от чужбина и преди всичко от Русия.
„Втората цел на документа е да се намалят емисиите вредни газове и да се увеличи дела на възобновяемите източници в крайното потребление. Стратегията отчита, че държавата вече се е задължила за въвеждане до 2020 година на не по-малко от 16 на сто дял на този вид енергия. Затова тя предвижда максимално използване както на водния потенциал на страната, в т.ч. реките Места, Арда и др., така и на останалите източници за производство на чиста енергия – вятър, слънце, биомаса”, каза още Бойчев.
В търсене на разумен баланс между различните енергийни източници страната ни ще продължи да развива и ядрената си енергетика, чиято роля за икономиката вбъдеще ще нараства, се казва още в документа, който предвижда изграждането на нови 2000 мегавата мощности. В момента българската промишленост е най-енергоинтензивната в сравнение с останалите страни-членки на ЕС, пише в него. Стратегията предвижда до края на периода мерките за намаляването на тази интензивност да доведат до 50 на сто съкращаване на консумацията срещу средно 20 на сто в останалите държави. Това трябва да се случи чрез приоритетното развиване на големи проекти за производство на беземисионно електричество. Амбициите са към 2020 година т.нар. чиста енергия (ядрена и от възобновяеми енергийни източници – ВЕИ) да има дял от над 50 на сто в електроенергийния микс.
По този начин отделените емисии на въглероден двуокис за производство на 1 МВтч ще намалеят почни наполовина, предвиждат разчетите на икономическото министерство. „Изграждането на нови ядрени централи, както и изпълнението на съвместни проекти за ВЕИ и такива за големи ВЕЦ, ще осигури на страната енергиен микс, гарантиращ от една страна независимост, защита интересите на потребителите за максимално ниски цени, опазнане на околната среда, а от друга – преизпълнение на националната цел за ВЕИ, което означава финансови ползи от трансфер на сертификати за други държави-членки, заяви пред депутатите икономическият министър Трайчо Трайков.
Документът е съобразен с общата енергийна стратегия на ЕС, чието обсъждане трябва да започне през юни. От миналата година досега ведомството на министър Трайков проведе серия обществени дискусии и съгласувания с браншовите организации, професионални сдружения, както и с профсъюзите в сектора, които също дадоха своето одобрение и подкрепа. Предстои стратегията да бъде разгледана и гласувана в пленарната зала на Народното събрание.