Гърция: 28 млрд. евро неплатени данъци за година

Шокиращо изследване на Чикагския университет показва, че шампиони по неплащане на данъци в Гърция са лекари, инженери, счетоводители, адвокати Много от тези често протестиращи гърци не плащат никакви данъци 28 милиарда евро са...
| Източник: Vesti.bg

Шокиращо изследване на Чикагския университет показва, че шампиони по неплащане на данъци в Гърция са лекари, инженери, счетоводители, адвокати

Много от тези често протестиращи гърци не плащат никакви данъци Много от тези често протестиращи гърци не плащат никакви данъци
28 милиарда евро са неплатените данъци върху доходите на гърците през 2009 г., показва шокиращо изследване на Чикагския университет, цитирано днес от гръцкото радио „Скай“.

Сумата от неплатените налози произтича от доходи, които не са били декларирани от гръцки граждани, упражняващи свободни професии и от самонаети лица.

Смята се, че ако тези доходи са били декларирани според закона, постъпленията от данъци са щели да снижат с 31 на сто бюджетния дефицит през 2009 г. или с 48 на сто дефицита през 2010 г.

Приходите от данъци съответстват на 11,2 млрд. евро, колкото са приблизително рестриктивните мерки, включени в средносрочната програма на правителството в Атина за следващите две години.

Както е известно, тази програма предвижда съкращения на заплати, пенсии, помощи, надбавки, бонуси и др.

Процентно доходите, които не се декларират, за да се избегне плащането на данъци за тях, съставляват 11,9%.

Шампиони по неплащане на данъци в Гърция са лекари, инженери, счетоводители, адвокати се констатира в изследването на Чикагския университет.

Неотдавна финансовото министерство на Гърция обяви, че разполага с имена и адреси на хиляди гръцки граждани, които, за да не плащат данъци, в периода 2009-2011 г. са извършили преводи в чужди банки, като размерът им варирал от 100 хил. до 100 млн. евро.

С остри думи преди три месеца управляващият директор на Международния валутен фонд (МВФ) Кристин Лагард напомни на гръцкия народ, че трябва да помогне сам на себе си.

„Всеки трябва да поеме своя справедлив дял от тежестта, особено най-привилегированите и особено по отношение на плащането на данъци,“ каза Лагард в интервю за британския вестник „Гардиън“.

И добави, че е „много по-обезпокоена за съдбата на малките деца в селско училище в Нигер, които учат по два часа дневно заради отсъствието на елементарни условия и силно искат да получат образование“.  

Print Friendly
FacebookСподели