Лятната прогноза на „Ърст енд Янг“:
Мъчително възстановяване в еврозоната под сянката на държавните дългове
През първото тримесечие на 2011 г. БВП нарасна само с 0.5% – по-малко от средната стойност за 2010 г. поради изключително слабото потребление на домакинствата и публичните компании, въпреки че износът продължи да се увеличава добре с тримесечен растеж от 4.6%. Това се казва в частта за България на Лятната прогноза за еврозоната и икономиката в ЕС, изготвена от аналитичното звено на международната одитна компания „Ърнст и Янг“. Резюме на доклада бе разпространено в понеделник.
За 2011 г. от „Ърнст и Янг“ прогнозират растеж на БВП в България от 3.2%, а за следващите – по-висок – 4.8% (2012 г. ) и 5.6% ( 2013 г. ). „Тези добри прогнози отчасти се базират на големия догонващ потенциал на българската икономика и нейните силни резултати от периода преди кризата“, се казва в частта за България на анализа.
Според икономистите обаче прогнозата остава рискова поради несигурността за развитието на външната конюнктура. В частност, рисковете са свързани с повишената турболентност на европейските суверенни дългови пазари, като преструктурирането на гръцкия държавен дълг изглежда все по-вероятно.
От компанията предупреждават, че ако европейските власти не се справят с тази ситуация добре, последиците за ЕС могат да бъдат жестоки. Некоординираното преструктуриране на гръцкия дълг може да доведе до значително затягане на отпускането на кредити в еврозоната, като ефектът за България ще бъде, че тя ще остане както под повишен стрес в банковия си сектор, така и с намалено търсене за износ.
Допълнителен негативен ефект може да има огромното забавяне във възстановяването на преките чуждестранни инвестиции. „Имайки предвид ограничения световен апетит за поемане на рискове, малко вероятно е входящите инвестиции да се доближат до равнищата преди кризата в близко бъдеще“, предупреждават анализаторите и заключават:
„По-нататъшното затягане след евентуалното преструктуриране на гръцкия дълг ще забави възстановяването на преките инвестиции и на свой ред ще задържи темпа на общото възстановяване“.
Нисък темп на възстановяване на икономиката в еврозоната
Това, което беше немислимо допреди година, а именно Гърция да поиска нова финансова помощ и да се налага да преструктурира външния си дълг, сега е неизбежно, се казва в анализа на „Ърнст и Янг“ за перспективите пред растежа в еврозоната.
Ако се предположи, че правителствата и ЕЦБ достигнат до споразумение за определени мерки, за да помогнат на Гърция през следващите няколко години, прогнозата за БВП на еврозоната е да се повиши с около 2.0%, а през 2012 г. – с 1.6% г.
„В интерес на всички е да се постигне споразумение. Ако това не стане, единствената алтернатива е преструктуриране в безпорядък, което ще хвърли цялата еврозона обратно в рецесия“, предупреждават анализаторите.
От „Ърнст и Янг“ обясняват, че са променили прогнозата си за ръста в еврозоната към увеличение „заради позитивните сигнали, които са били забелязани през първото тримесечие на годината“.
„Съществува обаче значителна несигурност за ефекта от преструктурирането на гръцкия дълг върху финансовия сектор и неговите последици за икономиката в еврозоната като цяло. Лесно можем да се подхлъзнем към безпорядък, при което БВП на еврозоната ще падне съществено”, коментират от компанията.
Според прогнозата „стопанската среда в еврозоната ще бъде изпълнена с предизвикателства за известно време с бавен растеж на икономиката и несигурна инвестиционна среда, осигуряваща малко стимули за фирмите да помагат за справянето с критичния проблем с увеличаващата се безработица, особено в крайните региони“.
Прогнозата на анализаторите е за брой на безработните в еврозоната от около 13 милиона души до 2015 г. спрямо 11.5 милиона в началото на 2008 г.”.
Краткосрочно облекчение за Гърция
Допълнителният спасителен пакет от Европейския съюз (ЕС) и Международния валутен фонд (МВФ) ще предложи само краткосрочно облекчение за Гърция, смятат от „Ърнст и Янг“. Според анализаторите спасителният пакет няма да даде дългосрочно решение, независимо от справянето с проблема с ликвидността и осигуряването на време за гръцкото правителство за подобрения във финансовите дела и за напредък със структурните реформи.
Възможностите в Европа „на две скорости“
Въпреки че като цяло растежът в еврозоната ще бъде слаб и е изправен пред големи рискове от забавяне, очаква се някои държави да се развиват по-добре през следващите няколко години, смятат анализаторите от одитната компания. В големите икономики от еврозоната, включително Германия, Франция и Холандия, прогнозата е БВП да расте средно с 2.2% годишно в периода 2011–2015 г. Този растеж е малко по-висок от растежа през десетилетието преди кризата.
През 2011 г., например, „Ърнст и Янг“ прогнозира растеж от 3.5% в Германия, 4.1% – във Финландия и 2.2% в Холандия. Обратното, в държави от периферията – Португалия, Ирландия, Гърция и Испания, прогнозата е БВП да се увеличава с едва 1.2% през следващите пет години, което не представлява дори и наполовина темпа от десетилетието преди кризата.
Перспективите за еврозоната са смесени. Бизнес услугите са сред секторите с най-добри перспективи, като в тази област еврозоната ще се възползва от опитна работна ръка и натрупани експертни познания.
Производството също се очаква да се възстанови по-бързо от икономиката като цяло, възползвайки се от голямото външно търсене за стоки от еврозоната, конкретно от нововъзникващите пазари, смятат анализаторите.