ГЕРБ ще има 84 депутати, БСП – 39, ДПС-38, РБ-23, ПФ-19, ББЦ-15, АБВ и „Атака“ – по 11
В 43-то Народно събрание ГЕРБ ще има 84 депутати. Втората политическа сила БСП ще изпрати 39 народни представители, а ДПС само с един по-малко – 38. Реформаторският блок ще има 23 депутати, Патриотичният фронт – 19, „България без цензура“ – 15, а „Атака“ и АБВ по 11. Така изглежда разпределението по мандати, направено от ЦИК в четвъртък на базата на окончателните резултати от предсрочните парламентарни избори.
Комисията заседава за последно, за да изчисли преференциите и недействителните бюлетини, така че да се получат точните мандати, разпределени по партии.
Петима избрани за депутати подадоха заявления до ЦИК с желание да се откажат от местата си в парламента. Трима от тях са от ГЕРБ. Те са избрани с преференция и всичките са били на 9-о място в листите, какъвто бе и номерът на бюлетината на ГЕРБ и най-вероятно вотът за тях е резултат от объркване на избиратели, които са зачертавали девятката и в квадратчето, и в кръгчето. Според предварителни данни още шестима от ГЕРБ попадат в новия парламент по същата схема, измествайки от вторите места селекционираните от партийната централа кандидати. Предстои да се види дали те ще се оттеглят.
Предварително е пожелан да бъде заличен като депутат и 18-ият в листата на ДПС във Варна Алеко Атанасов, който с преференция изпреварва лидера на ДПС-Варна Ерджан Себайтин. Евродепутатът от „България без цензура“ и зам.-председател на ВМРО Ангел Джамбазки също е пожелал да не бъде обявяван за народен представител от коалиция Патриотичен фронт, тъй като предпочита да остане евродепутат, за какъвто бе избран през май.
Засега ЦИК е освободила триматата народни представители от ГЕРБ Петко Борисов Ненов от Сливен, Стилиян Митев от Добрич и Дочко Дочев от Плевен, както и подалите заявления от ПФ и ДПС.
Приемайки отказа на избраните за депутати още преди да ги обяви за избрани, ЦИК влезе в същия казус както след евроизборите, когато уважи заявлението на Делян Пеевски от ДПС да не бъде обявяван за евродепутат.
Според решение на Конституционния съд от 2001 година, депутатските пълномощия започват от деня на произвеждането на избори, който се счита за начален момент на мандата. По тази логика избраните за народни представители трябва да подадат заявление за отказа си от мандат пред Народното събрание, а не пред Централната избирателна комисия.
При възникването на казуса „Пеевски“, когато той поиска изобщо да не бъде обявяван като евродепутат, членове на ЦИК коментираха, че комисията не може да взема решение, че някой не иска да бъде избран, тъй като по закон не са й вменени такива задължения.
„Задължението ни е само да обявим избраните“, казаха и в четвъртък от ЦИК.
Решението на ЦИК през май бе предшествано от дискусии и спорове в ЦИК, като членовете на комисията от квотата на ГЕРБ първо застъпваха тезата, че ЦИК трябва да обяви избраните, а после се завъртяха на 180 градуса и подкрепиха обратното. Така Делян Пеевски въобще не бе обявен като избран за евродепутат, каквато бе волята му.
Сега същото спорно решение на ЦИК се прилага спрямо петимата избрани за депутати в Народното събрание.
„Не е толкова важно какво се случва сега, защото тези хора, като са принудени да се махнат, ще се махнат още в първия ден на НС, ако ЦИК им откаже да не ги обяви“, коментираха неофициално от комисията.
С най-голям брой недействително гласове – 15 093 е ДПС. Съобщи председателят на ЦИК Ивилина Алексиева. Общият брой на недействителните бюлетини е 218 125. Реформаторският блок събира 291 806 действителни гласове (8.89%) и 2170 недействителни.
Действителните гласове за ГЕРБ са 1 072 491 (32.67%) и 11 923 недействителни. „Атака“ получава 148 262 действителни гласове (4.52%) и 3667 недействителни. България без цензура – 186 938 действителни гласове (5.69%) и 2516 недействителни, АБВ – 136 223 действителни гласове (4.15%) и 1202 недействителни.
БСП Лява България е получила 505 527 действителни гласове (15.4%) и 8814 недействителни, а Патриотичният фронт – 239 101 валидни бюлетини към 2833 невалидни.
Гласувалите според подписите в избирателните списъци да 3 500 585 души, обяви Алексиева. Намерените в урните бюлетини са 3 501 269. Действителните бюлетини са 3 283 192, а 4-процентната бариера за влизане в парламента, е 131 326,6 гласа.
ББЦ е в сърцето ми!