ГЕРБ е за ядрен референдум, дори да е незаконен и с „манипулиран от БСП“ въпрос

| Източник: Mediapool.bg

ГЕРБ е за ядрен референдум, дори да е незаконен и с „манипулиран от БСП“ въпрос

Допитването да се плати от партийните субсидии на квотен принцип


Бойко Борисов и Росен Плевнелиев, Сн: БГНЕС

Управляващата партия ГЕРБ ще подкрепи провеждането на референдум за строежа на АЕЦ „Белене“ в началото на 2013 г. с предложена от БСП формулировка на въпроса, макар и да е наясно, че то ще е противоконституционно. Премиерът Бойко Борисов обаче не искал да бъде упрекван, че партията му не желае да се вслуша в гласа на народа. Това стана ясно от думите на министър-председателя след започналата в петък поредица от консултации при президента Росен Плевнелиев относно бъдещия ядрен референдум. Председателят на правната парламентарна комисия Искра Фидосова каза, че следващата седмица ще внесе в Народното събрание предложение референдумът да се плати с парите на партиите от държавната субсидия.

Първи на разговори влязоха инициаторите на подписката от БСП и не успяха да постигнат консенсус с държавния глава за преформулиране на въпроса, с който събраха над 500 хил. подписа:“Да се развива ли атомната енергетика в България чрез изграждане на ядрена централа на площадка „Белене”?“

Според Плевнелиев не бива да се слага ограничението за развиване на ядрените мощности с АЕЦ „Белене“, а народът да каже мнението за ядрената енергетика по принцип, за да не се изключва и възможността за нови реактори в АЕЦ „Козлодуй“. Лидерът на социалистите Сергей Станишев обаче не е съгласен с това становище, както и с твърдението, че формулировката на въпроса противоречи на конституцията, защото отнема правомощия на изпълнителната власт относно решение за ядрени мощности.

„Безспорно всички юристи са категорични, че така както е зададен въпросът, той ще бъде противоконституционен“, заяви обаче Бойко Борисов след последвалата среща на ГЕРБ с Плевнелиев. „Манипулативно е зададен въпросът и манипулативно са събрани подписите. Имаме информация, че са питали хората дали искат по-скъп или по-евтин ток“, допълни той.

„Капанът е, че един противоконституционен текст ще трябва да бъде подкрепен от НС. Но тъй като ние сме за референдум, с ясното съзнание, че подкрепяме противоконституционен текст, ще гласуваме за неговото провеждане в най-кратки срокове“, заяви премиерът и лидер на ГЕРБ. „Ще гласуваме всички добавки, които предложат БСП. Доколкото разбрахме, те искат във въпроса да се запише задължителното държавно участие в проекта. Прозират корпоративните интереси, защото не се уточнява какво да е държавното участие. То може да е и 0.000 процент. Второ, ако народът гласува „за“ и все пак се вдигне цената на тока, пак ли ще правим референдум. Трето, да кажат откъде да вземем парите – от пенсионери, учители доктори“, коментира Борисов.

Борисов бил в капан

„Капанът е много сериозен и за мен, защото аз трябва да накарам депутатите и юристите на ГЕРБ да подкрепят противоконституционен текст. Ние сме напълно съгласни с мотивите на Синята коалиция (която първа повдигна въпроса за това, че народът и Народното събрание не може да решават за ядрени мощности, което е в правомощията на кабинета – бел. ред.), но ако не подкрепим референдума, утре ще кажат, че не искаме да чуем гласа на народа“, обясни министър-председателят.

Той допълни, че ГЕРБ ще подкрепи въпрос, който каже БСП и който се очертава да е дали българите са „за“ развитието на ядрената енергетика на площадката на АЕЦ „Белене“ с участието на държавата. „Референдумът е нещо хубаво, но ще бъде опорочен при първото си провеждане, защото не питаме хората дали да влезем в еврозоната или в Шенген“, попита Борисов.

Иска Фидосова съобщи, че ще внесе предложението за плащане на ядрения референдум с пари от партийните субсидии на квотен принцип. С изключение на ГЕРБ, които имат най-голяма субсидия и освен това прибират тази независими депутати, останалите партии биха били затруднени да плащат за референдума, тъй като разчитат на тези средства за финансиране на предизборните си кампании идното лято.

В сряда на заседанието на Министерския съвет Борисов обяснява, че е съгласен парите за референдума да се разделят пропорционално между политическите партии. „Примерно ГЕРБ дава 8 милиона от държавната субсидия, БСП да даде 5, пропорционално колкото се пада, математиците да сметнат. Защото ние да ощетим пенсионерите, учителите, докторите, или инфраструктурата или военните, или полицаите, или строежа на съда, за безумията, които Станишев е сътворил“, казва Борисов, цитиран в публикуваната в петък стенограма.

„Няма да правим предизборна кампания, ще спестим тези пари, ще ги дадем за референдум, за да не взимаме парите на децата. Тук ще видите кои партии са искрени за референдума и какво ще кажат: Дянков да намери пари. Дянков трябва да ги вземе от пенсионерите, трябва да ги вземе от учителите, от лекарите, от всички съсловия. Затова няма да ги взимаш, а ние, ето ГЕРБ дава най-голямата вноска от субсидията за референдума“, обръща се премиерът към финансовия министър Симеон Дянков.

От ДПС, които бяха трети поред в президентските консултации, се обявиха против финансиране на референдума с партийни субсидии, защото е незаконен. „Популизмът на Дянков вече става малко в повече от популизма на други известни български политици“, заяви след срещата Христо Бисеров, зам.-председател на ДПС. Той разкритикува изявлението на Борисов, че ГЕРБ ще подкрепи референдума с ясното съзнание, че е противоконституционен. „Това изявление е нередно, той няма право да казва, че ще подкрепи нещо, което противоречи на конституцията“, каза Бисеров.

ДПС склонно на редакции на въпроса, но не и промяна на смисъла му

От партията на Ахмед Доган смятат, че референдумът може да бъде проведен само в границите на въпроса, зададен на българските граждани при събирането на подписката. ДПС би участвало единствено в редактирането на въпроса, но не и в промяната на смисъла му, обяви Христо Бисеров и допълни, че ДПС е за пряката демокрация, но при строгото спазване на буквата на закона.

От БСП заявиха, че ще направят всичко възможно дискусията около референдума да бъде коректна и информативна за хората, за да могат да вземат обективно осъзнато решение. Станишев посочи, че на срещата са изразили притеснение от това, че „правителството е тръгнало по пътя на конфронтацията, на спекулациите и манипулациите и създаването на психоза и страх сред хората и внушения, които нямат нищо общо с реалността“.

Социалистите предложиха, след като парламентът се произнесе по въпроса, президентството да инициира втори кръг разговори за организацията на провеждането на референдума. Те са информирали държавния глава и за намерението им да внесат поправка в закона, която да позволява с не толкова високо участие, както е записано в действащия закон, референдумите да бъдат валидни.

Юридически хватки

Плевнелиев от своя страна отбеляза, че въпросът вече не е дали, а как да се направи референдумът, и допълни, че от това какъв ще бъде въпросът, зависи дали гражданите ще бъдат улеснени в избора си или максимално затруднени. От въпроса зависи дали референдумът ще се проведе бързо и коректно или ще затъне в юридически схватки, процедури и това ще обезвери хората, каза държавният глава.

По формулирането на въпроса, както и от самия въпрос, ще проличи отношението на политическия елит към пряката демокрация, допълни президентът. Според Плевнелиев въпросът трябва да бъде преформулиран, като наименованието на конкретния проект отпадне и той би следвало да бъде: „Да развиваме ли ядрена енергетика чрез изграждането на нови мощности?“, на който да се отговаря с „да“ или с „не“. Това може да стане на площадката „Белене“, „Козлодуй“ или на трето място, посочи президентът. Ако днес правим референдум за „Белене“, утре ще правим ли за Седми блок на „Козлодуй“, „Южен поток“, „Набуко“ или магистрала „Хемус“, попита Плевнелиев.

Синята коалиция отказа да участва в консултациите, тъй като подписката на БСП за референдума е събрана с подвеждащ въпрос, който по смисъла си не е от компетенцията на Народното събрание. Сините призоваха Плевнелиев да се възползва от правото си като държавен глава за сезира Конституционния съд за тълкувание относно ядрения референдум.

Според тях такова допитване не само противоречи на конституцията, но е и опит за прехвърляне на отговорност към българските граждани от политици, които не желаят да носят отговорност за своите действия, се посочва в становище на Синята коалиция.

Print Friendly
FacebookСподели