26,8 процента от избирателите твърдо биха гласували за ГЕРБ, ако изборите бяха сега.
Това сочи проучване на НЦИОМ, извършено в периода 20 – 27 септември.
Спрямо септември 2011 година ГЕРБ губят 5,2 процента, става ясно от данните на социолозите.
Те също така открояват равномерно разпределение на електоралното влияние на ГЕРБ в повечето социално-демографски групи, с изключение на жителите на селата, крайно бедните, възрастните и необразованите респонденти.
17,5% от участвалите в настоящото изследване декларират електорални симпатии към БСП.
Регистрира се непроменен профил на електоралната подкрепа за тази партия, както и втвърдяване на ядрото от нейни симпатизанти. Все още предстои да се установи как ще се отрази на самочувствието на партията изборът на Сергей Станишев за лидер на ПЕС.
ДПС е трета политическа сила с електорален дял от 7%, а „България на гражданите“ – четвърта с 4,3%.
Налице е леко свиване на дела на подкрепящите партията на Меглена Кунева след пика на обществените симпатии от времето на учредяването й. В същото време не бива да се подценява потенциалът на тази нова формация, коментират от НЦИОМ.
Атака получава 3% и разширява влиянието си сред градското население на страната. Евентуална коалиция между Атака и ВМРО поне засега изглежда успешна с оглед възможността за попадане в следващ парламент.
Все още самостоятелното електорално влияние на партиите от Синята коалиция не им гарантира участие в следващ състав на Народното събрание, като двете партии под шапката „Синя коалиция“ събират 3,3 процента.
В същото време голям остава делът на тези, които са заявили, че няма да гласуват – 32 процента.
Работата на правителството е одобрявана от 31% от българите, а неодобрението е значително по-високо и възлиза на 55%.
Одобряващите работата на премиера са с 14% повече от онези, които имат добро мнение за кабинета – 45%. Неодобрението и одобрението към Бойко Борисов са близки дялове с незначителен превес на неодобрението (46%:45%).
И НЦИОМ отчита голям ръст на одобрението към работата на регионалния министър Лиляна Павлова, като резултатът й е равен на премиерския – 45 процента, но при Борисов са повече хората, които не харесват работата му.
На другия полюс е здравният министър Десислава Атанасова, която в най-голяма степен разочарова българите през изминалите месеци – неодобрението към работата й нараства със 7%.
Сергей Станишев е най-одобряваният лидер на парламентарна група (от 26,5%).
Красимир Велчев, ГЕРБ, е втори по одобрение сред парламентарните лидери с 19%.
Лидерът на Атака Волен Сидеров пък е политикът с най-висока подкрепа сред своите избиратели – сред 97% от тях.
Меглена Кунева се подрежда на 12 място сред популярните български политици, след министъра на образованието Сергей Игнатов.
Навлизането на бившия еврокомисар в политиката по обясними причини води и до негативи. След основаването на партия „България на гражданите“, Кунева губи 5% одобрение, което е резултат на отдръпване от нея на симпатизанти на други партии.
Като институция парламентът отново е с 22 процента одобрение и три пъти по-голямо неодобрение.