ГЕРБ внася подписка за свикване на парламента

  Според Правилника на Народното събрание председателят му е длъжен да свика до седем дни заседание, ако го поискат една пета от депутатите, дори да тече ваканция Ако днес и...
| Източник: Vesti.bg

 

Според Правилника на Народното събрание председателят му е длъжен да свика до седем дни заседание, ако го поискат една пета от депутатите, дори да тече ваканция

Новини
Ако днес и утре управлаващите не променят решението си да почиват до края на август, в понеделник ние от ГЕРБ ще внесем подписи за предсрочно прекратяване на парламентарната ваканция, заяви депутатът Томислав Дончев в предаване на БНТ.

Депутатът от БСП и бивш кмет на Смолян Дора Янкова, която беше в студиото заедно с Дончев, каза, че щом председателят на Народното събрание Миков е решил да свика пленарно заседание на 30 август, значи така е преценил.

Според Дора Янкова правителството на Орешарски е поело пътя към икономически растеж на България. Тя категорично заяви, че

няма съмнения, че ветото на президента ще бъде преодоляно в парламента.

30 август е последният ден от едномесечната лятна ваканция на народните представители.

Според текста на чл. 43 от Правилника на Народното събрание председателят му е длъжен да свика до седем дни заседание, ако го поискат една пета от депутатите, дори да тече ваканция.

Депутатите от ГЕРБ са 97 души, а една пета от всички народни представители е 48.

Както е известно, ГЕРБ настоява заради президентското вето върху актуализацията на бюджета народните представители незабавно да обсъдят отново актуализирания Закон за държавния бюджет за 2013 г .

Вчера председателят на ГЕРБ Бойко Борисов призова за свикване на незабавно извънредно заседание на Народното събрание, на което да бъде обсъдено президентското вето върху актуализацията на бюджета.

В коментар на актуализацията на бюджета Томислав Дончев отбеляза, че никой няма нещо против предвидения с тази актуализация социален пакет от 40 млн. лв. Но има много неясноти и съмнения по отношение на огромната част от предвидения 1 млрд. лв. дълг.

„Когато харчим държавни пари, пари на българските данъкоплатци, ние трябва да сме много внимателни.

Три пъти по-внимателни обаче трябва да бъдем, когато харчим пари на кредит,

защото тези пари се харчат от един и се плащат от друг“, напомни бившият министър Дончев.

„Ако в бюджета през 2010 г. е имало някакви пропуски не виждам защо сега трябва да ги повтаряме“, отговори Томислав Дончев на припомнен от водещия факт, че в бюджета през 2010 г. е имало същия подход към разпределението на средствата, както се прави при настоящата актуализация.

Според Дончев има достатъчен финансов резерв за гарантиране на европейските програми. Да се свика заседание на Народното събрание, на което да се обсъди ветото на президента  и да бъде взето решение още следващата седмица, призова Дончев.

Има нужда от допълнителни разходи, особено в социалната сфера, но това можело да се случи без актуализация на бюджета. „Актуализацията е признание, че в средата на годината не могат да се съберат пари“, е мнението на депутата.

Гласуването по ветото ще покаже лицето на всеки от участниците в парламента, смята Дончев.

„Въпросът за пътят който следва всяко правителство е принципен. Не може пътя на България да е пътя на по-високи дефицити. Ако първата стъпка на кабинета е търсене пари на кредит, то аз ще кажа, че това не е добра стъпка“, заяви Томислав Дончев.

Също по БНТ

вицепремиерът Даниела Бобева настоя, че „това правителство работи прозрачно“.

Тя държи на мнението си, че „за първи път правителството посочва за какво ще харчи парите, за разлика от предишните корекции в бюджета“.

Според Бобева имало обществено съгласие за какво трябва да се дават пари. „Рисковете ние да изпълняваме бюджета на предишното правителство е свързано най-вече с нашата основна задача да възстановим нормалността между взаимоотношенията на държавата с бизнеса. Не е редно държавата да не плаща задълженията си“, каза Бобева.

Тя съобщи, че по Закона за обществените поръчки, държавата е забавила 247 милиона лв. разплащания по над 4 000 договора на малки, средни, големи фирми. Единственият отличник в това отношение била съдебната система, която няма нито един неразплатен договор по обществените поръчки.

„Това, което ние се опитваме, е да се поучим от грешките си, защото когато държавата не си плаща задълженията какво очаквате за спазването на законите в една държава. Тази практика продължава с години“, заяви вицепрмиерът Даниела Бобева.

Print Friendly
FacebookСподели