Финансовият министър Симеон Дянков е сигурен за бъдещето на ГЕРБ във властта. В пространно интервю за БНТ, продължило близо час, вицепремиерът изрази категорична увереност, че управляващите ще спечелят втори мандат. Той коментира обширно и финансовите политики на кабинета, изтъквайки пласираната вчера на финансовите пазари емисия еврооблигации, финансовата стабилност на страната, административната реформа и още редица значими по думите му успехи на управляващите.
Според финансист номер едно ГЕРБ ще си спечелят втори мандат заради „общата политика“ на кабинета. „Пътувам всеки ден“, посочи Дянков и обясни – „хората виждат, че макар, че е тежка криза, макар че доходите им не се увеличават изведнъж, нещо се прави“.
Като аргумент той изтъкна и успехите на някои от колегите си в кабинета, като например „Вежди Рашидов, който може да покаже три музея“, „Лили Павлова, която показва новооткрити части от магистрали“, Божидар Димитров, които може да покаже нови археологически разкопки. Финансист номер едно не пропусна да упрекне предишните управляващи, като изрази учудване защо те не са направили много лесни по думите му неща и изтъкна, че съвсем наскоро с финансова помощ от сегашното правителство в размер на едва 10 000 лева е открита нова крепост.
Като успех министърът на финансите определи и издадения дълг за 950 млн. евро.
Той обясни, че целта е била диверсификация, за да могат различни инвеститори да влязат на пазара и те да са дългосрочни. „Знаете, че аз от самото начало предпочитах въобще да не излизам на външния пазар и цялата емисия да бъде вътрешно българска. За моя изненада всички политически сили без изключение, както и банкерите, настояваха да се излезе навън“, обясни Дянков.
„Като се излезе вече навън, имаш достъп до целия световен, не само европейски пазар и следователно има смисъл да се отиде при по-големи дългосрочно инвеститори. И това се случи, продължи той, подчертавайки, че България вече „стои като визия с много добра финансова стабилност“.
Дянков потвърди и казаното вчера от премиера, а именно, че с новата емисия еврооблигации ще спестим 300 млн. лв., като го коригира леко, уточнявайки, че става въпрос за 310 милиона.
Вицепремиерът потвърди последните данни на Евростат, според които страната ни е на последно място по доход на глава на населението. „Данните на Евростат са правилни“, констатира лаконично той, отбелязвайки все пак, че има още какво да се направи. Дянков подчерта, че в момента доходите на българина възлизат на 45% от средните за ЕС, но отбеляза, че преди 10 години те са били едва 28%. „Макар и бавно ние вървим напред, не е достатъчно, трябва да вървим средно с около 3%, за да можем за 7-8 години да стигнем средното ниво“, коментира Дянков.
Задължително условие за това обаче е финансовата стабилност. По думите на финансовия министър, ако управляващите са популисти, биха могли да увеличат с 30% изведнъж доходите и така да си спечелят със сигурност още четири години управление. При такъв сценарий обаче финансовата система на държавата щяла да издържи едва една година. В тази връзка Дянков изтъкна, че всички страни, които са осъществявали подобни политики, са били ръководени от социалисти и в момента имат нужда от спасителен пояс – Поругалия, Испания, Гърция, Кипър.
Относно противоречивата информация дали изпълняваме или не критериите от Маастрихт за членство в Еврозоната, Дянков беше категоричен, че ЕЦБ не е отрекла, че покриваме критериите.
„Просто преводът на хората, които дойдоха в България – явно не знаят добре английски. Мисля, че имаше загубване в превода„, коментира той.
Дянков изтъкна, че България покрива четирите количествени критерии за членство, а именно – дефицит, дълг, инфлация, дългосрочен лихвен процент. За това няма спор, в писмото на ЕЦБ ясно се казва това, допълни той.
По отношение на качествените критерии, а именно – страната да е извън процедура на свръхдефицит и да сме в чакалнята на еврозоната, т .нар. механизъм на обменния курс (ERM II), стана ясно, че покриваме само първия. „На този етап не искаме да сме в чакалнята на Еврозоната„, обяви Дянков, обяснявайки, че ако страната ни влезе там, ще бъде задължена да плаща част от дълговите на Испания и Португалия. Той дори призна, че една от целите му при заемането на поста финансов министър през 2009 г. е била именно влизането на страната ни в Еврозоната, но сега по думите му нещата рязко са се променили.
По отношение на административната реформа и преместването на седалищата на редица институции извън София, финансист номер едно за пореден път изтъкна, че тя ще доведе до по-голяма заетост на хората от по-малките градове. Нещо повече, така според него ще се създаде „силна средна класа“.
„Много хора има в България, в провинцията и в малките градове, които могат да работят добре, защо всичко трябва да е в София“, попита той. Дянков отрече твърдението, че преместването на чиновниците, ще е наказание за тях и обясни, че при отказ да сменят работното си място, те ще получат по една средна месечна заплата и ще си потърсят нова работа.