Все по-малко квалифицирани работници у нас

  Полина Тодорова   54% от работодателите в България изпитват трудности да намерят персонал с подходящите умения. Това става ясно от годишното проучване за недостига на кадри на Manpower България....
| Източник: News.bg

 

Полина Тодорова
 

54% от работодателите в България изпитват трудности да намерят персонал с подходящите умения. Това става ясно от годишното проучване за недостига на кадри на Manpower България.

Глобалните резултати от ManpowerGroup’s Talent Shortage Survey показват, че 35% от работодателите в световен мащаб отчитат недостиг, което е най-високото равнище от времето преди глобалната икономическа криза досега.

Що се отнася до страната ни работодателите у нас имат най-големи трудности при запълването на позиции за инженери, мениджъри и квалифицирани работници. Трудността при запълване на работни места в България постепенно нараства, като през 2011 трудности отчитат 42% от работодателите, през 2012 – 51%, а през 2013 повече от половината –  54%.

Значителна тенденция е и фактът, че в трите поредни години инженерите са начело на класацията за най-трудните за запълване позиции.

Топ 3 на най-трудните за запълване позиции остава сравнително без промяна - инженери, мениджъри и квалифицирани работници, което показва постоянен недостиг за такъв персонал. Силното търсене за инженери може да се обясни с факта, че компаниите се ориентират към високотехнологични методи на работа.

„Докато в глобален мащаб 35% от работодателите изпитват недостиг на таланти, в България такива трудности срещат 54%, крайно време е работодателите заедно с образователните институции да адаптират своите стратегии за привличане и създаване на таланти“, коментира Надя Василева, управляващ директор на Manpower България, Сърбия и Хърватия.

Като друг проблем тя открои факта, че само 18% от българските работодатели считат, че недостигът на таланти ще има голямо влияние върху способността на техните компании да посрещат нуждите на своите клиенти.

„Същевременно 52% от българските работодатели отчитат, че причината за недостига на таланти е липсата на технически умения. Най-често използваната (47%) от българските работодатели стратегия за справяне с недостига на таланти е общи практики по отношение на човешките ресурси (people practices), следвана от обучението на настоящия персонал (27%)“, допълни Надя Василева.

По-задълбочен поглед върху резултатите на глобалното проучване разкриват, че недостигът на таланти е проблем навсякъде по света - но най-силно се проявява в Япония (85 процента от работодателите), Бразилия (68%) Индия (61%), Турция (58 %) и Хонг Конг (58%).

Работодателите в Ирландия (3 процента), Испания (3 процента), Южна Африка (6 процента), Холандия (9 процента) и Чехия (9 процента) са страните, в които е най-малко вероятно работодателите да срещат недостиг на таланти.

 

Print Friendly
FacebookСподели