Мистерия „обви“ вчерашния взрив в бургаския жилищен блок.
Първоначално бе обявено, че причината е експлозия в трафопоста, намиращ се в блока. От EVN обаче доказаха, че това не е истина, тъй като трансформаторът е цял.
Те посочиха, че вероятно става въпрос за взрив, в следствие на природен газ.
От „Овъргаз“ обаче обявиха, че въпросната жилищна сграда на улица „Хан Крум 11″ не е газифицирана.
Причината за инцидента не би могла да бъде изтичане на природен газ, защото газова мрежа на тази територия не е била изграждана никога, а най-близкият газопровод в този район се намира на половин километър от засегната сграда, заявяват от компанията.
Изтичане на газ е причинило взривната вълна в кооперацията в Бургас вчера. Това е последната версия, по която се работи от страна на следствените органи, бе обявено по-рано днес.
След като стана ясно, че транформаторът е цял и не е причина за аварията, разследването тръгва в съвсем друга посока.
От EVN разпространиха снимка на трансформатора във въпросния трафопост. Тя потвърждава вчерашните констатации от дистанционното наблюдение, че той е цял и не е причина за експлозията
Припомняме, по-рано днес ръководителят на отдел „Комуникации“ в EVN коментира във връзка с версиите за изтичане на газ, че от трафопоста няма как да изтече газ и предвид силата на взрива той е на мнение, че за да се получи такъв взрив, някакво сериозно количество газ трябва да е изтекло.
Сериозно се работи по вероятността изтичане на газ да е причина за експлозията. Самата сграда е газифицирана и е с изградена инфраструктура в тази посока.
Според специалистите е възможно при аварирането на трафопоста да са произведени искри. Ако е имало изтичане на газ от системата, е твърде вероятно да се е стигнало до мощния взрив. Проверката продължава.
Междувременно стана ясно, че в град Бургас има общо 39 трафопоста, които са вградени в жилищни сгради. Това са предимно стари сгради строени през 60-те и 70-те години на миналия век, когато практиката е била такава. Eкипи на дружеството извършват проверка на тези трафопостове
Припомняме, че в 02:30 ч. вчера взрив от трафопост, монтиран на приземния етаж, разруши апартаменти и магазин в кооперация в центъра на Бургас. За щастие инцидентът се размина без жертви, но 4 семейства останаха без домове и покъщнина.
От електроразпределителното дружество уточниха, че трафопостове вече не се монтират в блокове и жилищни кооперации, освен в редките случаи, когато няма техническа възможност да са извън сградата. Възстановено е електричеството на по-голямата част от района на инцидента.
Междувременно от общината в крайморския град съобщиха, че експерти от Австрия правят оглед на мястото в жилищния блок в Бургас, където стана взрива. Специалистите са тук по покана на ЕВН. Втора група от български специалисти също ще направи след оглед своите заключения.
=============================================
Трансформаторът в Бургас не се е взривил потвърди оглед на специалисти от EVN България
EVN България стартира допълнителни проверки на всички трафопостове в жилищни сгради на територията на дружеството
Първоначалното впечатление, че трансформаторът, част от трафопоста в сградата на ул. „Хан Крум” в Бургас, не се е взривил по време на инцидента от 16.10.2012 г. се потвърди и от първия оглед на място от специалисти на EVN България.
Днес експерти на дружеството, включително и от Австрия, имаха възможност да се запознаят отблизо с оборудването. Този оглед потвърди първоначалните впечатления от вчера следобед, че в трансформатора не е имало взрив и той е запазил механичната си цялост. След този оглед специалистите на дружеството ще могат да започнат анализирането и систематизирането на информацията, като дружеството ще очаква и резултатите от официалното разследване.
Междувременно EVN България извърши инспекции във всичките 39 жилищни сгради в Бургас, в които има изградени трафопостове и връчи на живущите в тях протоколи, указващи техническото им състояние. Подобна проверка се организира и за всичките 385 трафопоста, които дружеството притежава в жилищни сгради на своята територия. Това са допълнителни инспекции, в допълнение на текущия контрол, който дружеството извършва на своите съоръжения минимум два пъти годишно.
Представителите на дружеството работят в тясно взаимодействие с представителите на местната власт, пожарната и МВР за координиране на действията по преодоляване на щетите и подпомагане на пострадалите. Всяка информация, която стане известна във връзка с инцидента ще бъде своевременно оповестявана.
====================================
Димитър Бойчев: Още тази седмица внасяме поправки за премахването на трафопостове от жилищни сгради
Димитър Бойчев: Да. Аз съм в постоянен контакт с г-н Николов, а и сутринта бях на мястото на инцидента, и сме се уточнили да поработим върху текстовете и да ги вкараме при експресен вариант, като вариант за промяна в Закона за устройство на територията да бъдат всички тези трафопостове в най-скоро време изкарани извън жилищните сгради. Защото инцидентът действително е много неприятен и само адекватната реакция на хората не допринеса за друг много по-тежък инцидент.
Водещ: И късметът на обстоятелствата – защото в близост не са намирали хора, в смисъл в близост до взрива в този късен час, по улицата, в коли и така нататък.
Димитър Бойчев: Да, точно така. Късмет и адекватна реакция на хората от жилищната сграда. Наистина много сме благодарни.
Водещ: Г-н народен представител, вашата парламентарна комисия по икономика и енергетика ще поиска ли подробни сведения от трите енергоразпределителни дружества в България, къде се намират техните трафопостове, не само тези, които са в жилищните блокове, а и такива, които са в близост до жилищни блокове. Защото, вярвайте, броят на тези трафопостове съвсем не е малък?
Димитър Бойчев: Да, така е. Това действително е много сериозен проблем. На първо време трябва да се направи инспекция на всички тези 385 трафопоста на EVN – България. Но съм убеден, че в национален мащаб на трите електроразпределителни дружества бройката е много сериозна. Затова на първо време ще изискаме от електроразпределителните дружества да се направи спешна инспекция и при първа възможност тези трафопостове да се извадят не само от жилищните сгради, а действително да се направи анализ на разстоянието, на което трябва да се изкарат от тези сгради.
Водещ: Да, може би да се приеме някакво минимално безопасно отстояние на трафопостовете от жилищните сгради, за да могат съответно електроразпределителните дружества да си планират по-сериозна инвестиция и да обезопасят тези трафопостове. Защото инцидентът в Бургас завърши без жертви, но следващ може и да не приключи по този начин.
Димитър Бойчев: Да, точно така. И това се очертава да бъде една от целите на комисията, с която ще се занимава. Да, благодарни сме, че няма действително жертви при този инцидент, но той е достатъчно сериозен, за да бъде взет под внимание.
Водещ: Кога планирате да внесете поправката в Закона за устройството на територия, законовите промени?
Димитър Бойчев: Вече започнахме работата по тях. Екип има от Община Бургас, юристи най-вече, които работят по текстовете, и може би още през тази седмица ще ги внесем. Това е консултирано и с министър Лиляна Павлова, и с председателя на регионалната комисия – колегата Любен Татарски. Ще бъдат внесени от мое име и от името на моите колеги от Бургас – ще бъдат внесени като поправка в закона, тези промени.
Водещ: Нали ще предвидите много солени санкции за тези електроразпределителни дружества, които не се подчинят в срок да изпълнят постановлението на поправките в закона?
Димитър Бойчев: Да, това е най-естественият вариант – да има санкции при неизпълнение на поправките. Всяко дружество да си понесе отговорностите, ако не предприемат промяната, ако не се съобразят с промяната в закона.
Водещ: Благодаря ви. Ще следим по-нататък. Първо, как ще приключи анализът на трафопостовете, намиращи се на територията на жилищни блокове в страната, доколко те са сигурни и в крайна сметка защо не се е стигнало до такъв анализ по-рано, и защо самите електроразпределителни дружества не са сигнализирали за някакви нередности или евентуални бъдещи рискове. Мисля, че и това е също тема, с която следва да се занимавате.
Димитър Бойчев: Да, точно така, права сте. И това е от първостепенно значение.
Водещ: Пълен анализ на проблема. Това ще очакваме от вас. Вие поемате щафетата, защото сте народни представители от район, в който се е случил такъв инцидент. И за да няма повторение в други райони на страната, действително следва да се направи обстоен анализ и да се вземат крути мерки.
Димитър Бойчев: Точно така. Най-важно е да се направи всичко възможно, за да се предотвратят за в бъдеще такива инциденти.
Водещ: Да, лекарите казват – по-добре е да се предпазиш от заболяването, отколкото да го лекуваш. Но след като се е появило, трябва да се действа смело и твърдо.
Цоня СЪБЧЕВА