ВАРНА ПОЗДРАВИ НЕСЕБЪР ЗА ИЗЛОЖБА

| Източник: д-р Стефан ПЕЙКОВ -"Морски вестник"-Варна

„КМЕТСКА” ИЗЛОЖБА В НЕСЕБЪР

 

На 9 декември 2013, несебърската културна общественост отбеляза по изискан начин 30 – годишнината от обявяването на Стария Несебър – за част от световното културно наследство. В града бе открита изложба на Васил Киров – доайена на несебърските кметове, философ по образование и художник по душевност. Неговото име е важна част от новата история на града. През втория му кметски мандат, във Флоренция, Комитетът за световно културно наследство на ЮНЕСКО  утвърди (надявам се – завинаги) изключителната световна стойност на българския културен  и природен обект – за да бъде запазен Несебър за благото на човечеството.

Изложбата на Васил Киров бе открита по инициатива на днешния кмет на Несебър Николай Димитров. Черноморската и местната културна общественост вместо фойерверки и общински дандании (на които сме се наситили) почете един от най-заслужилите си кметове – Васил Киров.

Още през 2005 г. забележителния град, удостои Васил Киров със званието – почетен гражданин. Но, откритата „кметска изложба” показа нещо повече – че в годините, неговите граждани са гласували за личности, които носят богата душевност и висок морал. Кметове, които носят бъдеще …

Когато отбелязваме 30-годишнината на решението взето във Флоренция е справедливо – както Васил Киров ни приканва, да споменем и други имена, които увенчаха с успех това културно усилие на страната ни. На първо място, това е забележителния екип на Комитета за култура от 80 години на XX век реализирал  програмата за отбелязване на 1300 – годишнината на българската държава. В него участваха учени и специалисти като проф. арх. Пейо Бербенлиев, проф. Александър Фол, проф.д-р Тодор Кръстев, проф. Магдалина Станчева.

Не може да бъде подминат и приноса на Националната комисия на Р.България  за ЮНЕСКО и нейното представителство в Париж. Успехът във Флоренция бе екипен успех: колективното знание правеше силата на страната. Това бяха първокласни специалисти със заслужено самочувствие и увереност в силите. Пред  дръзновението и компетентността им отстъпваха бюрократични организации, недоброжелателност и сложни процедури. Този екип и неговия дух липсват на страната ни, повече от всякога.

Но неговият дух трябва да се пази, развива и съхранява. Откривам го в приетия  план за упраление на световния паметник Старинен Несебър.  В него личи постигнато единство между наука и общинско самоуправление. А в следващите години знанието ще прави силата на българските общини.

В това ни убеждава делото на кмета Васил Киров, чиято изложба с  мяра и достойство отбеляза – за цялата ни българска култура, 30-годишнината на неин голям успех: вписването на Стария Несебър в списъка на Световното културно историческо наследство.

 

д-р Стефан ПЕЙКОВ  – преподавател по управление на големи културни проекти в Пловдивския университет „П.Хилендарски”  представя Васил Киров – почетен гражданин на Несебър в рубриката ни „Кметовете на българските морски общини”.

 

 

 

Print Friendly
FacebookСподели