Mediapool.bg
Въпреки полаганите слаби усилия, Българската икономика продължава да е на дъното на Европейския съюз по конкурентоспособност заради бюрокрацията, скъпите банкови кредити, високото енергийно потребление, ниската производителност на зле платени работници и липсата на иновации. В същото време страната ни не използва достатъчно ефективно европейските средства, предназначени именно за повишаване на конкурентоспособността на икономиката си. Това сочи докладът за европейската конкурентоспособност за 2011 г., публикуван от ЕК в петък
Докато в Ирландия средната производителност на труда в промишлеността носи 125% брутна добавена стойност на заето лице у нас тя е под 20 на сто, което е най-ниското в ЕС.
У нас производството е овехтяло, харчи много енергия, не се ползва от иновативни продукти. Освен това фирмите не могат да разчитат на кредитиране на поносима цена от банките за техните европроекти. Държавната и местната администрация създават много пречки пред инициативността на малките и средните предприятия като въвеждат множество лицензионни режими и прилагат тактиката на мълчаливия отказ на бизнес инициативи.
Като недостатък пред българския бизнес се посочва още прекалено слабото използване на електронното администриране.
В краткосрочен план високите лихви по заемите, изискваните допълнителни гаранции и залози и неизплатеният държавен дълг остават сериозно бреме за бизнеса, отбелязва комисията. Причината кредитните институции да са предпазливи в отпускането на кредити за съфинансиране по европроекти и в опасността заради корупцията и измамите да бъде спряно еврофинансирането, посочва докладът.
Проблем създава и самата администрация, която бави плащанията на фирмите за извършена работа и ги лишава от оборотни средства.
Акцентира се и върху лошо функциониращата съдебна система. Неефективната борба срещу организираната престъпност и корупцията също имат „негативно влияние върху икономическото и социалното развитие, както и в усвояването на европейски фондове“, пише в доклада.
Документът се спира и на това, че търговските представителства на страната в чужбина „не дават винаги полезна практическа информация за компаниите, а насоките за износа са овехтели“.
Макар и държавата да е увеличила финансирането за иновативни проекти, сътрудничеството между научните институции и бизнеса продължава да е ограничено. Прилагането на мерките на съществуващите програми за иновации и R&D е много бавно и липсват големи ключови проекти за подобряване на положението в сектора, смятат в Брюксел.
ЕК поставя България в групата на страните със значително по-ниска производителност от средната за държавите-членки заедно със Словакия, Словения, Унгария, Чехия, Полша, Кипър, Португалия, Естония, Литва, Румъния и Латвия.
По дял на компаниите, използващи иновации, страната ни е поставена в групата с дял над 30% от всички компании заедно с Великобритания, Холандия, Испания, Малта, Словакия, Румъния и Литва.