Българският кораб за аварийни ситуации „Enterprise”оказа решаваща помощ на бедстващия турски кораб „Pazar“

| Източник: nrssebar-news.com

Разказите на морските спасители от първо лице

Българският кораб за аварийни ситуации „Enterprise”оказа решаваща помощ на бедстващия турски кораб „Pazar“

За акцията говорят капитанът на „Enterprise”, мотористът, който пръв се прехвърли на борда на пострадалия кораб и ръководителите на спасителната операция от Бон Марин

19.10.2015

15:20 ч.

Единственият български кораб за борба с нефтени разливи – корабът за аварийни ситуации „Enterprise”, който е оборудван със специализирана техника, оказа решаваща помощ на бедстващия турски кораб „Pazar“. 3000-тонният турски кораб с 14-членен екипаж остана на дрейф на 70 мили източно от Варна след подаване на сигнал за помощ поради постъпване на вода в машинното отделение.

Спасителният кораб „Enterprise” е собственост Бон Марин Интернешънъл АД и е оборудван по договор с Европейската агенция по морска безопасност (EMSA).

Главният изпълнителен директор на Бон Марин Интернешънъл Георги Бонин: „Закарахме на турския кораб трите най-мощни помпи, с които разполагаме. Това, че „Enterprise” е спасителен кораб, подготвен за реагиране в подобни ситуации, беше от ключово значение. Цялата предна нощ се борихме с големите вълни и двата кораба – нашият и турският – постоянно бяха борд до борд. Имаме нанесени повреди, но изпомпахме голямо количество вода от машинното отделение на турския кораб, което беше наводнено до тавана. Вчера от Турция изпратиха техен влекач – MarineTug 1, на който вечерта предадохме бедстващия кораб. Ако не бяхме ние, турският кораб щеше да е потънал.“

Капитанът на „Enterprise” Димитър Димитров разказва за нощта на акцията: „Получихме сигнала от „Pazar“ в събота преди обед и веднага започнахме подготовка на кораба, в 5 ч. през нощта бяхме вече при него. Той беше килнат към кърмата, палубата беше под вода, а вълнението правеше трудно прехвърлянето на нашите хора. До 10 ч. сутринта на другия ден продължихме изпомпването. Взехме решение да не теглим кораба до Варна, а да помпим на място, защото той нямаше да издържи и имаше реална опасност да бъде потопен. След изпомпването тръгнахме да го буксираме – първо към Варна, а после към 20 ч. го предадохме на турски влекач, който да го отведе до Истанбул. Всяка ситуация на море е рискована, тази също – усложнена поради метеорологичните условия и нощната обстановка. Благодарение усилията на нашия екипаж ситуацията беше овладяна без големи последствия – пострадаха ламарините на двата кораба само. През тези 7 часа, в които изпомпвахме водата от турския кораб, ние скъсахме няколко въжета, бордовете ни постоянно се удряха един в друг, кранът ни също се удряше. Но факт е, че за пръв път ние имахме възможност да приложим в такава сложна спасителна акция уменията, които нашият екипаж усвои по време на регулярните учения, които корабът ни провежда по договора с Европейската агенция по морска безопасност (EMSA).“

Илиян Илиев, моторист на „Enterprise”: Всичко стана в трудни условия, в един момент, в който корабите се клатеха по-малко, ние ги доближихме успешно. Тогава успях да се прехвърля пръв на турския кораб. Издебнах точната минута, прескочих от единия борд на другия, влязох в машинното, а там – 8-9 м вода – потопено до тавана. Веднага започнахме да изхвърляме вода с първата помпа. После се включи и втора, и трета. Изгубих представа за времето, но поне 4-5 часа съм работил там с помпите.

Красимир Драганов, изпълнителен директор на Бон Марин Интеренешънъл, ръководител на операцията: „Ситуацията беше много сложна, имаше мъртво вълнение с вълни 3-4 метра височина. Данните, които получихме първоначално, бяха за частично затопяване на машинното отделение, а се оказа, че то е напълно затопено. Наложи се да използваме най-мощните си технически средства, които се захранват от паурпак на нашия кораб. Големи усилия изскваше и да поддържаме корабите един до друг. Влизали ли сте в потопено машинно отделение? – там плуват парчета от оборудване, парцали, кашони, които постоянно задръстват помпите. Но нашите момчета влязоха, справиха се блестящо, подсигуриха работата на помпите и ние продължихме да изпомпваме вода, докато корабът изплава и придоби сравнително добра мореходност. Ако не бяхме ние, имаше още само 30 см, за да се потопи кърмата и корабът да потъне. Благодарни са ни турците – спасихме и кораба им, и ценния им товар от слънчогледово олио.“

Въпреки понесените щети, екипажът на „Enterprise” приключва спасителната операция с въодушевление от изпълнението на дълга си по море, като моряците не пропускат да споменат, че това се случва в годината, в която Бон Марин отбелязва 25-годишнината от създаването си.

Print Friendly
FacebookСподели