Българската академия на науките и Изследователски център „Ататюрк” подписаха Протокол за сътрудничество

   Българската академия на науките и Изследователският център „Ататюрк”, Република Турция подписаха Протокол за сътрудничество на церемония днес, 4 април 2012 г., в Централно управление на БАН. Подписи под документа...
| Източник:

 

 Българската академия на науките и Изследователският център „Ататюрк”, Република Турция подписаха Протокол за сътрудничество на церемония днес, 4 април 2012 г., в Централно управление на БАН. Подписи под документа поставиха председателят на БАН акад. Никола Съботинов и председателят на Изследователския център „Ататюрк”  проф. Джезми Ераслан. Подписаният протокол предвижда обмяна на мнения в сферата на социалните, исторически и културни науки, съвместни изследователски проекти, организиране на научни форуми – симпозиуми и конференции, подготовка и издаване на научни публикации, обмяна на информация, провеждане на годишни срещи и др.

 

Изследователският център Ататюрк в Република Турция  е основан през 1983 г. и е част от Ататюркския Висш съвет за култура, език и история към кабинета на Министър-председателя. Центърът е създаден с цел изследване, изучаване и разпространение на идеите, принципите и реформите на Ататюрк и историята на Турската Република.

1                    

Проф. Джезми Ераслан, председател на Изследователския център „Ататюрк”, запозна участниците в разговора с международното сътрудничество, осъществявано с научноизследователски, учебни, културни и други организации в чужбина и организираният съвместно с македонската академия на науките VII Международен конгрес за Ататюрк.

 

По време на срещата акад. Съботинов приветства инициативата и подчерта важността на научните контакти, както и  ролята на учените в развитието на бъдещите двустранни отношения между двете държави. Председателят на БАН запозна турската делегация с историята на Академията и дейността й. Той представи деветте научни направления на работа и дейността на институтите, като посочи, че в БАН е концентриран 15% от общия брой на учените в България, които обаче произвеждат 60% от научната продукция в страната.

 

На подписването на документа присъстваха доц. Кенан Олгун, Изследователски център „Ататюрк”, Република Турция, чл.-кор. Атанас Атанасов, заместник-председател на БАН, акад. Константин Косев, историк, доц. д-р Славия Бърлиева, научен секретар на БАН, доц. д-р Александър Костов, директор на Института за балканистика.

 

Print Friendly
FacebookСподели