България постави ултиматум на Европейската комисия
България постави ултиматум на Европейската комисия, че ако на 22 септември няма положително решение за членството на България в Шенгенското пространство, правителството ще преосмисли отношението си към предстоящите промени в Шенгенското законодателство.
Ако се вземе разумно решение, което отговаря на интересите на всички в Европа, ще подкрепим реформата на шенгенското законодателство в ЕС, но ако такова решение не се вземе, ще трябва да обсъдим много внимателно политиката си на подкрепа за това законодателство, каза Младенов в събота на извънредна пресконференция в МВнР.
Така България смесва позиции на националните правителства с такива на ЕК. Според предложенията на ЕК за реформа на Шенгенското пространство, които бяха представени преди ден, управлението на зоната за свободно пътуване трябва да мине от национално на европейско ниво.
Срещу подобно предложение обаче се очаква остра съпротива от страна на водещи държави, които не приемат изземването на правомощия от националите правителства. От тази гледна точка не става ясно какъв точно е ултиматумът, поставен от българското правителство, тъй като европейските институции вече подкрепиха членството на България в Шенген. То обаче се решава с пълен консенсус от всички страни членки, като европейските институции нямат роля във вземането на решението, след като вече бе прието че страната ни е изпълнила техническите критерии за членство.
Очаква се въпросът за членството на двете страни да бъде обсъдено на съвета на ЕС по правосъдие и вътрешни работи на 22-23 септември
Холандия вече обяви официално, че ще наложи вето върху членството на България като подобна позиция се споделя и от Финландия. Германия и Франция също имат резерви към членството на България заради слабите резултати в борбата срещу корупцията и организираната престъпност.
Най-съществената част от предложенията на ЕК за реформа на шенгенското пространство са възможността за повторно въвеждане на граничния контрол да се одобрява не национално, а на европейско ниво. Предвижда се и по-строг мониторинг за спазване на правилата.
“Българските граждани не са граждани втора ръка”, заяви в събота още външният министър.
Според министър Младенов холандското вето не е в дългосрочен интерес на Европа, която всъщност има интерес България да влезе в Шенген, колкото се може по-скоро.
Най-големият проблем на Европа – неспазването на правилата
Правилата се пишат, за да се спазват; най-големият проблем на Европа в момента – финансовата и икономическа криза е от неспазване на правилата, посочи той. България е страна, която спазва правилата и го е доказала – било това в областта на граничния контрол, финансовата дисциплина, сътрудничеството с европейските партньори, смята още външният министър.
Готовността на България да влезе в Шенген се потвърждава от ЕК и от всички страни-членки, включително и Холандия, каза още министър Младенов, цитиран от БТА. Според него решението на холандското правителство явно е свързано с вътрешнополитически различия в управляващата коалиция, но то пренебрегва отличното сътрудничество, което има двете страни в областта на правоприлагащите и правоохранителни органи.
Младенов добави, че политиката на холандското правителство от последните седмици е отказ от диалог и че в последния момент е била анулирана поканата от холандския парламент за изслушване на България по темата Шенген.
“С влизането на България и Румъния в Шенген, с достъпа до шенгенската информационна система ще се осъществи по-строг контрол кой влиза в ЕС”, смята Младенов.
Неучастието на България в тази система само засилва рисковете за страните от Шенген, защото сега ние можем да регистрираме нелегални емигранти, но не можем да реагираме, добави той.