България, Катар и Турция се разбраха за пътя Свиленград – Русе

  В Евксиноград разговаряха министър-председателят Бойко Борисов, премиерът и министър на външните работи на Катар шейх Хамад бин Джасем бин Джабер ал Тани и премиерът на Турция Реджеп Тайип Ердоган Видео:...
| Източник: Vesti.bg

 

В Евксиноград разговаряха министър-председателят Бойко Борисов, премиерът и министър на външните работи на Катар шейх Хамад бин Джасем бин Джабер ал Тани и премиерът на Турция Реджеп Тайип Ердоган

Новини Видео: БГНЕС
България, Турция и Катар имат готовност да създадат проектна компания за изграждането на пътя Свиленград – Русе.

„През идната седмица ще бъдат договаряни параметрите на бъдещата скоростна магистрала“, съобщи министър-председателят Бойко Борисов след среща с премиера и министър на външните работи на Катар шейх Хамад бин Джасем бин Джабер ал Тани и премиера на Турция Реджеп Тайип Ердоган.

Според Борисов постигнато е споразумение за проекта да разговарят идния четвъртък министрите на строителството на трите държави, които ще обсъдят трасето и рентабилността.

Дали ще бъде високоскоростен път или магистрала ще бъде решено допълнително.

В зависимост от становището на експертите има готовност от страна на Катар и Турция, да се направи

смесена компания или консорциум, който да поеме проектирането и изграждането на този път,

уточни Бойко Борисов. Ако тази компания стартира и се оправдаят инвестициите, след това тя може да стъпи и в други държави.

Премиерът Борисов допълни, че на срещата е дискутирана и магистрала Варна-Бургас-Истанбул, но като проект за по-далечно бъдеще.

За нас беше важно Катар да види, че на Балканите и особено в България има много добра етническа толерантност, посочи Борисов. Той подчерта, че отношенията ни с нашите съседи в Турция са прекрасни, което също е от значение.

„Когато се планират инвестиции за милиарди евро в дългосрочен план е много важно да има стабилност – политическа, финансова, етническа“, коментира Борисов. Според него днешната среща е доказателство, че в нашия регион държавите могат да си сътрудничат и да си помагат.

Интерконекторните връзки са далеч от реалността, каза премиерът Борисов. Това се дължи на факта, че Турция може да даде газ на България само при критична ситуация. А Катар продава газ в райони, където си има свои пазари.

На срещата са били споменати и добрите взаимоотношения с Русия, която има голяма роля в арабския свят.

„Всеки, който ви говори различно по тази тема, е в сферата на добрите пожелания, някога да се случи“, заяви Бойко Борисов. Той подчерта, че сегашната действителност е такава, че България има възможност да работи във всички тези проекти, които са договорени с Катар, да се съинвестира в нашия регион.

„Затова казвам, че ако съумеем да изиграем добре картите си, говоря България като държава, в момента, и съумеем да стартираме тези няколко проекта и консорциуми и съответно инвестиции, които Катар ще направи отделно от Турция, след това ние ще можем да стъпим и в трети страни“, посочи още министър-председателят.

Той добави, че двамата премиери на Турция и Катар са се отзовали на поканата и това означава, че България има редкия шанс да се възползва.

И българската, и турската страна страдат от недовършени инфраструктурни проекти, заяви премиерът на Турция Ердоган след тристранната среща в резиденция „Евксиноград“ край Варна.

„По тази причина в София ще се срещнат министрите – за да се реализират тези проекти и да започне работа по нови. Днес е важен ден за мен и изключително удоволствие, че сме се събрали във Варна“, заяви турският министър-председател.

Днес обменихме много важни идеи, допълни шейх Ал Тани. За проектите в сферата на инфраструктурата той посочи, че тристранното партньорство е добър пример за междудържавно сътрудничество и се надява тристранните инвестиции да се реализират, както и проектите, които са били обсъждани вчера в София.

На срещата са били обсъдени и

политически въпроси с основен акцент Сирия.

Шейх Хамад бин Джасим Ал-Тани очаква Кофи Анан да се справи, но неговото послание е ограничено във времето. Той е категоричен, че в най-скоро време трябва да спрат убийствата на сирийци.

По думите на турския премиер Сирия е основно предизвикателство за региона. Над 10 000 души са убити до този момент и няма как човек да остане безразличен към тази трагедия.

Огромният поток от над 100 000 бежанци, които влизат в Йордания, Турция и други държави, е достатъчно красноречив факт. „Хората бягат от оръжията на Асад“, категоричен бе Ердоган.

Според него мисията от наблюдатели не е достатъчна и независимо, че ще бъде увеличена с резолюция на ООН, ще са необходими най-малко хиляда наблюдатели, защото трябва да знаят какво се случва и къде се случва.

Реджеп Тайип Ердоган настоява да се вземат бързи и категорични решения, за да стане Сирия отново отворена държава.

Print Friendly
FacebookСподели