България и Русия с нов обмен в науката и образованието

| Източник: "Руски дневник"

26 януари 2016 г. Оля Ал-Ахмед
На 27 и 28 януари в София ще се проведе 15-то заседание на Българо-руската междуправителствена комисия за икономическо и научно-техническо сътрудничество. От българска страна то ще бъде председателствано от министрите на икономиката Божидар Лукарски и на енергетиката Теменужка Петкова, а от руска – от Сергей Герасимов, първи заместник-министър на правосъдието.

 

мгу

Снимка: Lori / Legion Media
Работата на комисията се възстановява след петгодишно прекъсване. По време на заседанието ще се проведат няколко тематични работни срещи – в областта на взаимната търговия, енергетиката, туризма, селското стопанство, информационните технологии и отбраната.

На фона на напрегнатите икономически отношения между Русия и ЕС, с пълна сила се възраждат традиционните връзки между България и Русия в областта на образованието и науката. За пръв път от 2011 година отново на кръглата маса ще седнат представителите на Руско-българската междуправителствена комисия. Делегатите ще обсъдят въпроси, касаещи обмена между двете страни както в областта на икономиката, така и в областта на образованието и науката.

Снимка: Архив на Посолството на РФ в България

Заседанието на работната група по науката и образованието ще се проведе на 26 януари 2016 г. в София. Особен акцент Комисията ще постави върху развитието на сътрудничеството между РАН и БАН, Руската и Българската академии на науките, което ще е в рамките на действащия рамков договор за научно сътрудничество и обмен на учени, както и обмена в областта на фундаменталните космически изследвания. Една от основните цели на Руско-българската междуправителствена комисия е да развие сътрудничеството между научните фондове, институтите и висшите учебни заведения на двете страни.

Съвместните научно-изследователски дейности, иновациите в образователните процеси, включващи разработката и реализацията на съвместните образователни програми ще бъдат приоритет в целевата програма на форума. Една от първостепенните задачи е развитието на сътрудничеството на академическите институти и академии по линия на фундаменталните и космически изследвания.

От голямо значение са съвместните исторически проекти, участието в международни проекти в областта на образованието с цел възраждане на руския език и култура в България. В тази насока една от важните задачи, която стои пред форума, е развитието на верига училища с преподаване на руски език, а също така и усъвършенстването на преподаването в руските училища в Камчия и Бургас. И не на последно място, разбира се, е развитието на съвместните образователни програми по линия на сътрудничество между висшите учебни заведения.

Забележителен е фактът, че в периода 2012-2014 г. редица български висши учебни заведения са осъществили много съвместни проекти с руските университети в областта на транспорта, робототехниката, ядрената енергетика и др. Целта на тазгодишното заседание на междуправителствената комисия е да възроди тези отношения и положи едно ново стабилно начало на активния научно-образователен обмен между Русия и България. Страната ни е една от основателките на Обединения институт на ядрените изследвания /ОИЯИ/, който тази година навършва 60 г. От 1956 г. българската страна е активен участник в дейностите на Института.

Понастоящем в лабораториите на Института работят 30 български специалиста. Български партньори на Обединеният институт на ядрените изследвания /ОИЯИ/ са 17 научно-изследователски института и университета, като най-активно е сътрудничеството с Института за ядрени изследвания и ядрена енергетика на БАН и тясното сътрудничество със Софийския и Пловдивския университети. Що се касае до сферата на образованието, то тук можем да кажем, че се връщат времената, когато българите заминаваха за Русия в търсене на престижно висше образование. Само че сега Русия ни плаща, за да учим.

Русия чака 200 български студенти през 2016

Университета в гр. Томск, където учат много чуждестранни студенти. Снимка: ТАСС

Все повече български абитуриенти имат желание да се обучават в Руската федерация. Ако през 2012-2013 г. в руските университети са се обучавали само 10 български студента, то през 2014-2015 г. техният брой е вече 154, а за 2016-2017 г. квотата вече е 200 човека, които ще имат възможността да се обучават по бюджетната програма на Руската федерация. Водещите ѝ висши учебни заведения се отварят за 200 млади българи, които ще могат да следват там напълно безплатно, независимо от факта, че на много места в страната висшето образование за чужденци е платено.

Освен че осигурява следване без пари, държавата ще плаща на младите хора и академична стипендия. Те ще я получават до края на следването, независимо от успеха, който покажат. Стипендиите обаче не са високи и не покриват разходите за живот. На студентите обаче се предоставят и общежития на символични цени – колкото плащат и руските им колеги.

За да заминете да следвате в Русия още тази година, не е задължително да знаете руски език. Ако не го владеете добре, получавате възможност да го учите без пари в една подготвителна година, която се брои отделно от времето за следване. Младите хора могат да избират от възможно най-големия брой университети – над 1000. Дадено им е право да посочат ВУЗ във всяка точка на необятната страна. Съществува портал, през който може да проверите кои висши училища предлагат търсената от вас специалност. Условието при кандидатстването е да посочите само до 6 университета, като едва 2 от тях могат да бъдат в един и същи град.

На практика младите хора могат да изберат почти всички руски университети с много малки изключения – не може да напишете например МГИМО, школата на дипломатите, защото кандидатстването там е обвързано с Външно министерство.

Специално изискване има за кандидат-студентите, които искат да учат във висшите учебни заведения по изкуствата. В тези случаи предварителното явяване на приемен изпит е абсолютно задължително, тъй като освен документите, изпитната комисия трябва да се убеди на място, че кандидатът притежава съответните умения и талант в даденото изкуство. Университетите сами вземат решение приемат ли кандидата на базата на документите му. Тази година Русия предлага места за наши студенти на практика във всички образователни степени.

Руското училище „Юрий Гагарин“ в Камчия, край Варна. Снимка: архив на СОК „Камчия“

Особено внимание ще бъде отделено на руското училище „Юрий Гагарин” в СОК „Камчия” и Образователния център „Русская школа” в Бургас. Концепцията центърът да се превърне в „Руско училище зад граница” може да бъде пълноценна база за преподаване по руските и български стандарти съвместно, което още повече ще обогати учебната програма, предоставяйки възможност за по-лесно интегриране на рускоезичните деца у нас.

Възможностите за разширяване на руско-българските отношения в областта на науката и образованието се увеличава и това е безспорен факт. Желанието за  сътрудничество и взаимен обмен ще бъде реализирано със съответните споразумения на предстоящата среща на Междуправителствената комисия на Русия и България.

„Руски дневник“

 

Print Friendly
FacebookСподели