Поведението и на двете компании е изключително безотговорно, коментира министърът на икономиката Трайчо Трайков
Авиокомпанията „България Ер“ съобщи днес, че търси по съдебен път дълг от над 3,6 млн. евро от „Алма тур“.
Сред причините за търговския спор с туристическата фирма от авиокомпанията посочват постъпила прли тях информация, която допълнително предизвикала сериозни притеснения, за съществуващи проблеми с обслужването на кредити на Групата Алма тур към български банки в летния сезон – кредит в размер на 8 млн. долара за финансиране на авиационна дейност и кредит в размер на 18 млн. евро за хотелска дейност.
От „България Ер“ са категорични, че не могат да превозват клиенти на „Алма тур“, които нямат платени билети, тъй като в случай на безвъзмездно финансиране от страна на авиокомпанията тя ще подложи на риск изпълнението на останалите редовни и чартърни полети не само до Руската федерация, но и по другите дестинации, по които лети.
„България Ер“ няма право за сметка на „Алма тур“ да допусне нарушение на графика на ежедневните си плащания към контрагентите си за доставка на гориво, летищно обслужване на самолетите ни и други такси за прелитане и обслужване на полетната дейност, посочват от авиокомпанията.
Поведението и на двете компании е изключително безотговорно
още по темата
на фона на усилията, които държавата прави за популяризиране на българския туризъм, каза министърът на икономиката, енергетиката и туризма Трайчо Трайков след среща в министерството по повод кризата с блокираните чужди туристи.
Срещата продължи над два часа и половина.
Трайков заяви, че поведението на двете фирми изглежда нерационално и не личи в последните два дни да се случва нещо за разрешаване на проблема.
Около стотина туристи са останали у нас от уикенда, има и такива, които в момента са на почивка в България, а връщането им е под въпрос – общо около 600 души.
Трайков заяви, че решението, което се търси, е „България ер“ да извози туристите, които още не са си тръгнали, като след това бъде обезщетена от застраховката им.
Министърът заяви, че това, което фирмите са допуснали да се случи, е „безумно“.
Ние смятаме, че европейският регламент изисква пътниците да бъдат върнати дотам, откъдето са излетели, независимо кой какви финансови ангажименти е спазил или не по пътя и това е задължение на авиокомпанията, каза още Трайков.
Той определи като добър вариант този, който в момента двете компании с помощта на държавата се опитват да оформят като решение – „България Ер“ да извози туристите, които все още не са си тръгнали, като срещу това се обезщети от застраховката професионална отговорност на руските туроператори.
Трайков бе категоричен, че при всички положения компаниите ще понесат санкции. Колко ще са сериозни те, ще зависи и „от действията им в следващите часове и дни“, посочи той.
Икономическият министър каза, че не може да прецени дали „Алма тур“ е във фалит, но е очевидно, че тя има сериозни затруднения с плащанията.
Транспортният министър Ивайло Московски каза по-рано днес, че полетите на блокираните в Бургас чуждестранни туристи излизат на двойна цена – „България Ер“ продължава да извозва чуждите туристи, локалните туроператорски компании, които са в пределите на Русия, на балтийските държави, на Финландия, заплащат още веднъж стойността на полетите и след това – изискват възстановяване на средства в различните държави от съответните гаранционни фондове, както във Финландия стана с Агенцията за защита на потребителя.
Оттам нататък може да си водят дела за пропуснати ползи спрямо „Алма Тур“, каза Московски.
До края на сезона, ако считаме, че краят му е към средата на октомври
между 3200 и 3500 души би трябвало да бъдат транспортирани,
посочи той.
За момента „България Ер“ се държи доста кооперативно и полетите не са спрели, каза още транспортният министър.
Не съм сигурен, че има достатъчно надеждна статистика за междуфирмената задлъжнялост в България, коментира за Агенция „Фокус“ икономистът от „Индъстри уоч“ Георги Стоев.
Според него не е ясно каква точно е задлъжнялостта между фирмите у нас и всякакви цифри биха били в сферата на догадките и няма да са реални.
„Имаме тежка икономическа обстановка и съответно забавяне на някои плащания към доставчици. Но нямаме точни данни до каква степен се увеличава задлъжнялостта в частния сектор. Така че е много трудно да се направи някакъв анализ и коректен коментар“, обясни икономистът.
„Независимо, че сме в рецесия и че има тежки моменти за някои играчи на пазара, все пак правилата трябва да се спазват. Не може дълговете да не се плащат заради това, че има криза и че пазарите се свиват”, посочи още той.
Георги Стоев смята, че скандалът с чуждите туристи, които не успяха да се приберат от почивка у нас навреме, ще се отрази на туристическия сектор.
„Всеки един такъв скандал и то публичен означава, че туристите ще станат по-предпазливи, когато си купуват български продукти. Второ самите партньори на туроператорите в чужбина ще станат по-предпазливи да работят с български изпълнители. Така че ще има негативни последици“ коментира той.