Електоралната подкрепа за ГЕРБ продължава плавно да ерозира, показват резултатите от периодичното тримесечно проучване на агенция Алфа Рисърч.
То е извършено в периода 31 май – 7 юни 2012г. сред представителна извадка от пълнолетното население на страната, обхващаща 1025 души.
Социолозите отчитат, че въпреки преобладаващо положителната оценка за премиера Борисов (36% положителни : 33% отрицателни оценки) доверието към него все по-малко играе стабилизираща роля за електоралната подкрепа към управляващите.
При избори днес:
ГЕРБ – 22.3
БСП – 18
България на гражданите – 5.5
ДПС – 5
СДС – 2.1
ДСБ – 1.7
Атака – 1.5
Потенциалният вот за ГЕРБ, който в началото на юни е 22.3% постепенно се премества по-близо до дела на хората, даващи положителна оценка за кабинета (22%), отколкото до тези, харесващи премиера.
Социолозите обръщат внимание, че почти три години след сформирането на настоящото правителство, интервюираните са затруднени да посочат категорично някакъв положителен аспект в неговата работа.
Отчита се, че от февруари до юни управляващите губят нови 1.5% избиратели и към момента готовност да гласуват за тях заявяват 22.3% – толкова, колкото оценяват положително и работата на кабинета.
БСП добавя процент подкрепа и достига равнище от 18%. Развитието на събитията на конгреса на левицата е по-скоро в унисон с настроенията на основна част от симпатизантите на партията.
Този извод се налага от няколко настоящи тенденции: лек ръст в електоралната подкрепа за партията; стабилизиране в рейтинга на Сергей Станишев (19%); спад с 6% на положителните оценки за опонента му Георги Първанов.
5.5% от пълнолетните жители на страната заявяват готовност да гласуват за „България на гражданите“ на Кунева в навечерието на учредяването й като политическа партия. Сред тях са предимно бивши симпатизанти на НДСВ, ГЕРБ, Синята коалиция.
Положителното отношение към Меглена Кунева е значително по-високо – 27%, което й отрежда позицията на втори по популярност партиен лидер.
Сред личните й привърженици се открояват както симпатизанти на ГЕРБ, така и на БСП. Дали тя ще успее да привлече тези свои симпатизанти като гласоподаватели за новосформираната си партия, или те ще запазят сегашните си електорални предпочитания, е една от интересните интриги за следващите избори.
За момента ефектът от разделянето на СДС и ДСБ е по-скоро негативен за бившите коалиционни партньори, отчитат от Алфа рисърч. СДС се ползва с малко по-висока електорална подкрепа (2.1%) от ДСБ (1.7%), но и двете партии имат по-малък шанс за парламентарно представителство при самостоятелно участие в изборите.
Потенциалът на ДПС се запазва в традиционните за Движението граници от 5%, докато подкрепата за Атака (1.5%) и лидера й Волен Сидеров (4%) продължават да ерозират.
Многократно установяваната критичност към работата на ключови държавни институции се потвърждава и от мониторинга на обществените нагласи през юни 2012, установява още проучването. Парламентът продължава на страда от остър дефицит на доверие. Одобрението за дейността му е едва 9%, а за председателя Цецка Цачева – 14%.
Общественото мнение е силно поляризирано за първите 100 дни от работата на президента Росен Плевнелиев – 35% смятат, че работи по важни задачи, но други 37% не виждат съществен фокус в работата му.
В резултат – макар с положителен баланс в оценките (39% положителни срещу 15% отрицателни) през последните три месеца държавният глава губи 4 на сто доверие, като най-голямата част от интервюираните – 46 на сто, не могат да изразят определено мнение за дейността му.