Борисов чете евродоклада на депутатите си

Според премиера докладът на ЕК е приятелски и партньорски, с ясни заключения и точни препоръки Премиерът Бойко Борисов прочете евродоклада от Брюксел в зала „Изток“ на НС, където го очакваха...
| Източник: vesti.bg

Според премиера докладът на ЕК е приятелски и партньорски, с ясни заключения и точни препоръки

Премиерът Бойко Борисов прочете евродоклада от Брюксел в зала "Изток" на НС, където го очакваха 117-те депутати от ГЕРБ Премиерът Бойко Борисов прочете евродоклада от Брюксел в зала „Изток“ на НС, където го очакваха 117-те депутати от ГЕРБ
Премиерът Бойко Борисов оцени петия доклад на ЕК по механизма за сътрудничество и оценка като приятелски и партньорски, с ясни заключения и точни препоръки.

Министър-председателят заедно с министрите Николай Младенов и Маргарита Попова пристигнаха в Народното събрание, където Борисов събра депутатите от ПГ на ГЕРБ в зала „Изток“, за да ги запознае с доклада на Европейската комисия.

По време на четенето той отбеляза, че Висшият съдебен съвет трябва да демонстрира твърд ангажимент за реформи. Той се съгласи също, че липсва прозрачност и надеждност в съдебната власт, а отчетността при тях буди безпокойство. Въпреки това премиерът потвърди решимостта на правителството и ангажимента му за реформи в съдебната власт, които ще продължат и за в бъдеще.

Борисов два пъти прочете текста, в който се говори за необходимостта от въвеждане на гражданската конфискация

и която се насърчава от ЕК. „Когато дойде този закон в парламента, ще искам всички депутати от ГЕРБ да са в залата, за да имаме мнозинство при приемането му“, обърна се премиерът към народните си представители.

Благодарен съм, че е отчетена политическата воля на правителството, и то не кампанийна, а трайна, посочи Борисов. Той увери, че поне ГЕРБ ще се постарае да изпълни всички препоръки.

В доклада няма "конгречулейшънс" 
Радвам се, че има инструмент като този доклад, защото, представете си да трябваше сами да си дадем оценка за дейността на парламента и правителството, за съдебната система, допълни премиерът.

Той отбеляза, че това е важен доклад – както със заключенията и препоръките, така и с план-графика, който задава.

Борисов изрази надежда, че и представителите на съдебната система ще прочетат доклада много задълбочено.

Все пак докладът е за България – може съдебната система да е идеална, ако кабинетът и парламентът не са, докладът е лош, може правителството и парламентът да са идеални, но ако има проблеми в съдебната система, докладът пак е лош, коментира премиерът.

Министърът на правосъдието Маргарита Попова коментира, че в доклада няма остри критики, а критични препоръки.

Според министъра на външните работи Николай Младенов докладът е категорично положителен за свършеното от правителството и обективен в оценката си за това, което предстои да бъде направено от всички власти. Той каза, че има да се свърши още работа, но системните усилия на българските институции са отчетени в рамките на всеки доклад.

Според вицепремиера и министър на вътрешните работи Цветан Цветанов докладът е умерено позитивен,

защото се констатира ясно политическата воля за реформите през последните две години. Разбира се, това са и препоръките да продължим реформите и в съдебната система и по-бързото приключване на ангажимента за бързо правораздаване, добави той.

„За мен е изключително важно и удовлетворително, че докладът отбелязва реформите в полицията и връзката между оперативните звена и криминална полиция“, допълни Цветанов.

„Трябва да бъде анализирано от съда и ръководителите на съдебната система прилагането на съдебни практики и да се направи анализ на това защо пропуските са налице при положение, че 20 години казваме, че нашата независима съдебна система ще може сама да се оправи, да реши проблемите си и да съответства на всички европейски правни системи в Европа“, допълни Цветанов.

Print Friendly
FacebookСподели