Българският премиер и германският канцлер Ангела Меркел обсъдиха на среща в Берлин проекта „Южен поток“ и възможността България да стане газов разпределител
Още по темата
Експерти от Германия ще дойдат у нас да съветват българските министри за реформата в съдебната система, в енергийния сектор, в усвояването на еврофондовете и да наблюдават финансовата система.
Това заяви премиерът Бойко Борисов на съвместна пресконференция с канцлера на Германия Ангела Меркел след разговорите им днес във Федералното канцлерство в Берлин.
Двамата са обсъдили ситуацията около „Южен поток“, отношенията на ЕС с Русия, както и идеята за обособяване на разпределителен център за природен газ у нас.
Премиерът съобщи, че на предстоящия по-късно тази седмица Европейски съвет в Брюксел нашата страна ще представи идеята за обособяването на разпределителен център за газ у нас. Предложението ни е точно в духа за общ енергиен съюз в ЕС – собствеността на газа да бъде на ЕС, тогава този поток не създава зависимост и през интерконекторите газът се разпределя във всяка посока, поясни Борисов.
Борисов: Трудно ми е да обясня на българския народ защо газта, ако минава през Турция и Гърция, е добра, а ако мине през Черно море за България – не е добра. Защо ако „Северен поток“ е добър, „Южен поток“ не е добър
„Ние сме в преса, която се надявам да разрешим още в четвъртък-петък. България продължава да плаща и бива съдена и за проекта „Бургас-Александруполис“, и за АЕЦ „Белене“, и за удължаването на живота на блокове 5 и 6 в АЕЦ „Козлодуй“, а сега и за „Южен поток“.
България може да бъде наречена тук в канцлерството най-прогнозируемият и ясният съюзник на Европа. Затова по Шенген и останалите теми, по които говорихме, на България трябва да се помогне“, заяви премиерът.
Меркел: България е в нелека икономическа обстановка, затова е важно да си сътрудничим много тясно.
Имаме впечатлението, че новото правителство иска да подходи към нещата, които трябва да бъдат подобрени, с голяма решимост – като борбата с корупцията и организираната престъпност, посочи Меркел.
„Голямо място в разговорите ни днес заеха въпросите, свързани с осигуряването на енергия, отбеляза тя. Договорихме се Германия да окаже съдействие на България навсякъде, където е възможно. С оглед на проекта „Южен поток“ следва да бъдат изяснени всички юридически въпроси и да бъдат определени позициите в разговорите с Русия“, поясни канцлерът.
По нейните думи германската икономика има много добър опит с Русия като надежден партньор. Българският министър-председател заяви, че България иска да бъде надежден партньор на основата на закона, посочи Меркел.
Независимо от политическите различия в отношенията с Русия в последните месеци, става дума за поддържането на надеждни отношения, по това има голямо съгласие между България и Германия. В близките месеци ще си сътрудничим много интензивно, когато става дума за инвестиционни проекти, изразходването на европейските средства, структурните фондове, добави Меркел. Тя заяви, че с премиера Борисов винаги са имали много тясно и изпълнено с доверие сътрудничество.
Меркел допълни, че за България е важно да бъде надежден партньор на основата на валидното законодателство. Икономическите отношения, въпреки различните оценки, трябва да бъдат много надеждни, добави тя.
ЕС не е давал отказ за „Южен поток“, нито една държава от Общността не е прекратила проекта. Трябва най-откровено да се разговаря с руската страна как ще се развият нещата на основата на действащото право, посочи канцлерът.
Договорихме се да водим нормални отношение с руската страна и да се спазват правовият ред и указанията на Брюксел, посочи той.
Много съм благодарен на канцлера, че пое ангажимент с председателя на Европейската комисия Жан-Клод Юнкер и с юристите на ЕК бързо да излезем от правните казуси по „Южен поток“ и да знаем ясно в каква посока да върви този проект, допълни Борисов.
Премиерът изрази надежда за помощ в по-бързото усвояване на милиардите, загубени от България от европейския бюджет. Канцлерът не пое такъв ангажимент, но обеща да помисли дали не може и ние да ползваме възможността да се удължи с една година срокът за усвояването на тези изгубени пари, поясни Борисов.
Убеден съм, че още в четвъртък ще разговаряме с колегите в Европейския съвет, България от четири месеца очаква отговор дали може да разреши дейностите по „Южен поток“, заяви още той.
Със съдействието на канцлера очаквам скоро яснота от ЕК – какво се изисква от нас и какво те ще преговарят от наше име, ако преговарят в Москва.
Мисля, че с канцлера сме единодушни, че правителствата на България и на Русия трябва да продължат своите контакти и дейности по „Южен поток“, иначе може да станем неизправна страна по договора, където не е посочен Брюксел като страна, нито третият енергиен пакет е действал при подписването на споразуменията през 2006 г., посочи Борисов.